"Kimera" – Anna Sokalska


"Los śmieje mi się w twarz. Śmieje się w twarz nam wszystkim. Nie ma sumienia. A może, może dobrze wie, że po tym życiu czeka na nas kolejne, i bawi go, jak nie mając tej świadomości, kurczowo trzymamy się teraźniejszości i zachłannie łapiemy każdy oddech".


Kimera, czyli z greckiego "chimera" to potwór – swoista hybryda o ciele kozła, głowie lwa i ogonie węża, ziejąca ogniem. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ten nierzeczywisty stwór z kapryśną naturą w dużej mierze przypomina człowieka z ciągłą wewnętrzną walką, poszukiwaniem i odnajdywaniem własnej drogi. Ona i my - mamy ze sobą wiele wspólnego.

Anna Sokalska to wrocławianka, rocznik 1990, z wykształcenia prawnik. Autorka zadebiutowała w 2009 r. i nie obce są jej różnorakie eksperymenty literackie, bowiem odnajduje się zarówno w fantastyce, jak i w komedii. Ta młoda pisarka wolny czas poświęca na słuchanie muzyki, w tym szczególnie koreańskiego popu i rapu. Jest także fanką koreańskich seriali.

"Kimera" to zbiór różnorodnych opowiadań oraz wierszy autorki traktujących o demonach, które tkwią głęboko w naszej podświadomości. O tym, co spędza nam sen z powiek i o tym, co nas cieszy. O wszystkim, o życiu.

Zbiór Anny Sokalskiej to sześć opowiadań i dwadzieścia siedem wierszy, a więc książka ta jest dość cienkim dziełem, ale jednakowoż posiadającym w sobie dużą moc. Moc związaną z szeroko zakrojoną refleksją dotyczącą naszych pragnień, naszego strachu i tajemnicy, którą każdy z nas w sobie nosi. To proza i liryka o człowieku – o jego psychice, o tym, co siedzi w głowie każdego z nas. Utwory wielowymiarowe i wielopłaszczyznowe, które można interpretować w różnorodny sposób.

Wśród wszystkich tekstów w tym zbiorze moją szczególną ciekawość wzbudziły cztery – dwa opowiadania i dwa wiersze. Opowiadanie pt. "Spacer po książkach. Kimera", czyli luźny traktat o kondycji współczesnego człowieka w nawiązaniu do znanych wszystkim literackich postaci. "Ucieczka z nieba" to utwór dotykający tematu śmierci i niedoceniania życia, jakie nam dano. Wiersz pt. "Wybraniec" chyba najlepiej definiuje tematykę całego tego zbioru – strofy "jestem iksem, wielką niewiadomą" ukazują bowiem życie człowieka – nieprzewidywalne i pełne niespodzianek. "Wymówki" to wiersz skłaniający do refleksji nad tym, do czego zmierzamy i jakich środków do tego używamy, czyli wymówek.

"Kimera" to zbiór wierszy i krótkich opowiadań, które pomimo tego, że różnią się zarówno przybraną formą, jak i osadzeniem ich fabuły w konkretnej rzeczywistości, wszystkie sprowadzają się głównie do jednego – celu naszego istnienia oraz tego, jakich wyborów dokonujemy w ciągu naszego życia.


 Egzemplarz recenzencki otrzymany od autorki.


16 komentarzy:

 1. Zastanowię się nad książką, ao Autorce pierwsze słyszę, ale mysię, że trzeba dać szansę debiutantom. Jeśli będzie e book - to chętnie poczytam . Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na opowiadania bym się skusiła, ale wiersze nie są dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na chwilę obecną mam w planach inne lektury, choć taki zbiór opowiadań i wierszy mógłby być miłą odmianą.

  OdpowiedzUsuń
 4. taka psychologiczna treść to coś w sam raz dla mnie, zachęciłaś mnie do przeczytania

  OdpowiedzUsuń
 5. Tym razem się nie skuszę, ponieważ za poezją nie przepadam, a krótka forma wypowiedzi jest dla mnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje się, że to naprawdę interesująca pozycja, z chęcią przeczytałabym kilka opowiadań

  OdpowiedzUsuń
 7. Hmmm niby ciekawa treść ale forma mnie nie przekonuje :).

  Patrząc na samą okładkę nie wzięłabym tek książki do ręki ...

  OdpowiedzUsuń
 8. Średnio lubię czytać krótsze formy... Jakby to nie były opowiadania, a jedna powieść - brzmiałoby kusząco.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie przepadam za zbiorami opowiadań i jeszcze ten temat... brzmi interesująco ale często jest śmiertelnie nudny dla mnie ;) ale zerknę na pozycję jak mi wpadnie w ręce :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka wydaje się być ciekawa ^^ Pozdrawiam!
  wy-stardoll.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Chętnie sprawdzę tę autorkę

  OdpowiedzUsuń
 12. Tym razem się nie skusze. Chyba to nie jest to czego szukam. Ale dziękuję!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger