Książki na wakacje, czyli co polecam do czytania
Niebawem rozpoczną się wakacje, a to najlepszy czas na beztroskie czytanie na hamaku w domu, na plaży, czy też nad jeziorem. Te dwa miesiące odpoczynku warto urozmaicić sobie dobrą książką, tylko co wybrać w natłoku tylu propozycji wydawniczych? Przychodzę wam z pomocą i specjalnie dla was przygotowałam zupełnie subiektywne zestawienie polecanych przeze mnie książek na wakacje, czyli dla każdego coś dobrego.
POWIEŚĆ OBYCZAJOWA


Lucinda Riley - "Sekret listu"
Śmierć wielkiego aktora Jamesa Harrisona wywołuje poruszenie nie tylko w Wielkiej Brytanii. Dziennikarka Joanna Haslam, idąc na nabożeństwo żałobne, w którym ma uczestniczyć wiele słynnych osób, liczy na smakowite kąski mogące poprawić jej  pozycję w redakcji. Tymczasem uwagę dziennikarki odciąga pewna staruszka, uniemożliwiając jej polowanie na sensację. Rozczarowana Joanna nie ma pojęcia, że dzięki nieznajomej otwiera się przed nią szansa na odsłonięcie długo skrywanej tajemnicy, która może wstrząsnąć monarchią. I nie wie, że są ludzie, którzy nie cofną się przed niczym, żeby tylko nie dopuścić, aby pewien napisany przed laty list miłosny wpadł w niepowołane ręce.

Magdalena Witkiewicz, Alek Rogoziński - "Biuro M"
On - życiowy pechowiec. Czego się nie tknie, zamienia w katastrofę. Na szczęście, zawsze może liczyć na pocieszenie w kobiecych ramionach. Ona - kiedyś całkiem ładna dziewczyna, dziś ukryta pod kilkoma warstwami szaroburych swetrów i strasząca wiecznie naburmuszonym wyrazem twarzy. Nie wierzy w miłość i związki. Jedynym mężczyzną w jej życiu jest pozbawiony męskości kot. Oboje zaczynają pracę w biurze matrymonialnym, prowadzonym przez szefową z piekła rodem. I choć wydaje im się, że ich zajęcie będzie miłe, proste, a nawet nieco nudne, to szybko przekonują się, że kojarzenie par to wyjątkowo trudne zadanie. I że można przy nim nie tylko przeżyć przygody jak z filmu grozy, to jeszcze nabrać wątpliwości, czy w dzisiejszych czasach romantyzm to coś więcej niż tylko hasło w słowniku...

Więcej propozycji ciekawych powieści obyczajowych na wakacje znajdziecie klikając w link: https://allegro.pl/kategoria/literatura-piekna-popularna-i-faktu-literatura-obyczajowa-79165


ROMANS

Sarah Jio - "Marcowe fiołki"
Dziesięć lat temu Emily miała wszystko. Dziś jej kariera leży w gruzach, a ukochany mąż zabiera z ich mieszkania ostatni karton i odchodzi do innej kobiety. Załamana Emily wyjeżdża na wyspę, na której jako dziecko spędzała beztroskie wakacje. Tu będzie mogła odpocząć, wyleczyć rany.
Ale wymarzony spokój nie trwa długo. Kim jest Jack, tajemniczy artysta, od którego ciotka każe jej się trzymać z daleka? I czemu historia z odnalezionego pamiętnika tak bardzo przypomina Emily jej własne życie?

Augusta Docher - "Kryształowe serca"
Fabiana jest studentką, zarabia jako fotomodelka. Gdy dostaje intratną propozycję kilkutygodniowej sesji zdjęciowej na Ukrainie, odrzuca ją bez namysłu, gdyż nie chce sama wyjeżdżać z kraju. Nie przypuszcza jednak, że jej życie już nie zależy od niej. Zostaje uprowadzona i uwięziona w luksusowej posiadłości na Lazurowym Wybrzeżu. Porywacz okazuje się kazachskim miliarderem, jednookim gangsterem. Dba, by dziewczynie niczego nie brakowało – niczego oprócz wolności i wiedzy dotyczącej powodów porwania i dalszych losów.

KRYMINAŁ/SENSACJA

Thomas Arnold - "Tetragon"
Syn wiceszefa policji znika w podejrzanych okolicznościach, a na miejscu domniemanej zbrodni technicy znajdują ślady jego krwi. Rozpoczyna się pozornie typowe śledztwo, które szybko spowija mgła niejasności, gdy na jaw wychodzą dziwne zachowania Erica McAleera oraz tożsamość mężczyzny, z którym spotkał się tuż przed zniknięciem. Podczas przeszukania mieszkania, James Adams – detektyw z wydziału zabójstw w Cleveland – znajduje dziwnego, martwego owada. Niecodzienne odkrycie postanawia skonsultować z entomologiem, który uświadamia mu, że przypadki nie istnieją.


Jørn Lier Horst - "Jaskiniowiec"
Tym razem śmierć składa wizytę sąsiadowi Wistinga. Zaledwie trzy domy dalej od mieszkania policjanta Williama Wistinga zostają odnalezione zwłoki mężczyzny, który przez cztery miesiące siedział martwy przed migającym ekranem telewizora. Nic nie wskazuje na to, aby jego śmierć była wynikiem przestępstwa. Viggo Hansen był człowiekiem, na którego za życia nikt nie zwracał uwagi, więc jego śmierć również nie wzbudza sensacji i nie trafia na czołówki gazet. A jednak z jakiegoś powodu ta sprawa budzi ciekawość córki Wistinga, która jest dziennikarką. Line postanawia napisać artykuł: portret zupełnie nieznanej osoby. Kiedy Line rozpoczyna swoje dziennikarskie śledztwo, policja otrzymuje zgłoszenie o odnalezieniu kolejnych zwłok, tym razem na miejscu wycinki lasu.


THRILLER

B.A. Paris - "Za zamkniętymi drzwiami"
Wszyscy znamy takie pary jak Jack i Grace: on jest przystojny i bogaty, ona czarująca i elegancka. Chciałoby się poznać Grace nieco lepiej, ale to niełatwe, bo Jack i Grace są nierozłączni. Niektórzy nazwaliby to prawdziwą miłością. Wyobraź sobie uroczystą kolację w ich idealnym domu, miłą konwersację, kolejne kieliszki dobrego wina. Oboje wydają się w swoim żywiole. Przyjaciele Grace chcieliby zrewanżować się lunchem w przyszłym tygodniu. Ona chętnie przyjęłaby zaproszenie, ale wie, że nigdy z nimi nie wyjdzie. Ktoś mógłby spytać, dlaczego Grace nigdy nie odbiera telefonów, nie wychodzi z domu, a nawet nie pracuje. I jak to możliwe, że gotując tak wymyślne potrawy, w ogóle nie tyje? I dlaczego w oknach sypialni są kraty? Doskonałe małżeństwo czy perfekcyjne kłamstwo?

Riley Sager - "Ocalałe"
Kim jestem? Każdego dnia myślę, że jestem szczęściarą. W moim związku układa się doskonale, mój blog kulinarny ciągle zyskuje nowych fanów. Żyję z dnia na dzień, skupiając się na przyjemnych chwilach. Kim byłam? Celem. Ofiarą. Nazwali mnie Ocalałą, bo przeżyłam masakrę. Tamte wydarzenia kładą się cieniem na moim życiu, mimo że od dziesięciu lat robię wszystko, aby wymazać je z pamięci. Co się ze mną stanie? Boję się. Historie z przeszłości powracają, gdy przypominam sobie, że nie jestem jedyną Ocalałą. Takich jak ja było kilka, ale nie wszystkie miały tyle szczęścia. Lisa już nie żyje, a Sam nagle zjawia się u mnie… Przeszłość właśnie mnie dogoniła i muszę stanąć z nią twarzą w twarz. Czy tym razem też ocaleję?

HORROR

Graham Masterton - "Geniusz"
Dynamiczna, pełna rozmachu akcja w nowej odsłonie książki mistrza literatury grozy. W 1942 roku grupa Japończyków dokonuje zuchwałego porwania pewnego naukowca. Wydarzenie to odbije się echem ponad pół wieku później, kiedy to młody, spokojny, niedoszły muzyk Micky Frasier dokona heroicznego czynu i uratuje napadniętego przez dwóch zbirów doktora od niechybnej śmierci. Ocalony mężczyzna jest kimś wyjątkowym, geniuszem w każdej dziedzinie, a spotkanie z nim całkowicie odmieni przeciętne dotąd życie Frasiera. Doktor jest wynalazcą metody znacznie poprawiającej funkcjonowanie ludzkiego mózgu i w ramach podziękowania postanawia podzielić się głęboko skrywanym mrocznym sekretem ze swoim wybawcą. Poznawszy go Micky wplącze się w przerażającą aferę zagrażającą życiu jego samego i najbliższych mu osób. Geniusz to powieść o marzeniach i cenie, jaką trzeba zapłacić za ich spełnienie.

Artur Urbanowicz - "Gałęziste"
Nie wierz w nic, co widzisz, słyszysz... i w co do tej pory wierzyłeś... Jest taki dom, w którym nie chciałbyś spędzić nocy. Z jakiegoś powodu ciemność w nim jest inna. Jeszcze bardziej złowroga niż gdziekolwiek indziej... Jest takie jezioro, w którym mieszkają nieumarli. Ich przewaga nad Tobą jest prosta – oni nie potrzebują nabierać powietrza... Jest taki demon, o istnieniu którego wolałbyś nie wiedzieć. Niematerialne uosobienie zła, przed którym nie sposób uciec... Jest takie miejsce, w którym mieści się ten dom. Miejsce, w sercu którego kryje się też to jezioro i w którym ten demon był od zawsze. To las. Las, w którym za nic w świecie nie chciałbyś się zgubić. Gdy już raz do niego wejdziesz, nie pozwoli Ci wyjść...


LITERATURA FAKTU

Kamil Janicki - "Epoka milczenia. Przedwojenna Polska, o której wstydzimy się mówić"
Czy o „takich” tematach w ogóle powinno się pisać? Po co wyciągać „te” brudy na światło dzienne? Nie lepiej „to” zostawić? Kamil Janicki, autor Pierwszych Dam II Rzeczpospolitej i Epoki hipokryzji, odpowiada w swojej najnowszej książce: „Nie, nie lepiej”. Pisać wprost to obowiązek historyka. Gwałt? Rzecz jasna winna jest kobieta. I to ona musi udowodnić, że jej opór był „nieprzerwany, rzeczywisty i niesymulowany”. Molestowanie dzieci? Niemożliwe, bo przecież „ich świadectwa przed sądem są dla znawcy zupełnie bezwartościowe”. Obmacywanie na ulicach, seksualne wykorzystywanie w pracy? Nękanie? Dewiacje? Zboczenia? „Przecież u nas w kinie nawet całusa nie zobaczysz… wszystko cenzurują”. Lektura Epoki milczenia to odkrywanie świata ukrytego za kotarą pozornej cnotliwości, konwenansów i mieszczańskiego tabu. Odkrywanie Rzeczpospolitej pełnej hipokryzji, nigdy nieukaranych zbrodni, ludzkiej krzywdy i lekceważącego rechotu dziennikarskich hien.

Sławomir Koper - "Wielcy zdrajcy. Od Piastów do PRL"
Jest to opowieść o ludziach, którym z różnych powodów nadano etykietę zdrajców. Autor stara się rozwikłać zagadki sprzed lat, poznać motywy działania i przebieg wydarzeń. Zaskakiwać może dobór tematów; wśród bohaterów książki znalazł się biskup Stanisław ze Szczepanowa, kanonizowany dwa wieki po śmierci, a następnie uznany za patrona kraju.


BIOGRAFIA

Jacek Hugo Bader - "Audyt"
Janoszowie okazali się pospolitymi kryminalistami, Stefan to sam wierzchołek grypsery, „Fala” jest uważany za jednego z najgroźniejszych, a Simon to taki przestępca, jakich grywał Alain Delon – od sympatii do niego nie sposób się uwolnić. Wiesława Piszczyk nie miała takiego uroku, a porywając dziecko, uważała, że wymierza sprawiedliwość. Andrzeja Hermonowicza napadła niedźwiedzica, Sławek Sztejter założył się o litra, że przebiegnie maraton, a Grzesiek Galasiński stracił twarz – dosłownie. Piotr pił spirytus salicylowy, autowidol, denaturat, lustrol, lazurol, topaz, kryształ, krople na serce, krople żołądkowe i na wątrobę, wdychał też klej. Do dnia, gdy przypadkowa znajoma zabrała go na nabożeństwo. Od tamtej pory nie wziął alkoholu do ust. Piotr R., twórca anarchistycznego Ludowego Frontu Wyzwolenia, w latach 90. dokonał w Polsce kilku zamachów terrorystycznych, teraz oddałby życie za pączka z konfiturą. Od lat na oddziale psychiatrycznym.

Jacek Hugo-Bader znów rusza w Polskę, wraca do spraw, wydarzeń i miejsc sprzed dwudziestu, trzydziestu lat. Spotyka się z bohaterami reportaży, które trafiały na pierwsze strony „Gazety Wyborczej”. Bandyci, menele, nawróceni, wsiowi i wybrani – twarz współczesnej Polski, od której tak łatwo się odwrócić. Reporter odkrywa, że jego teksty sprzed lat ciąg dalszy mają lepszy niż początek.

Laila Shukri - "Byłam kochanką arabskich szejków"
Książka "Byłam kochanką arabskich szejków" oparta jest na prawdziwych faktach. Autorka postanowiła opisać wstrząsającą historię kobiety, którą oszukano, i która stała się żywym towarem. Julia - główna bohaterka jest Polką, niezadowoloną do końca ze swojego obecnego życia, które nie układa się tak jakby tego chciała. Pewnego wieczoru przebywając w nocnym klubie poznaje przystojnego Syryjczyka o imieniu Tark, który oczarowuje młodą dziewczynę. Facet z którym świetnie się dogaduje i wydaje się spełnieniem jej marzeń zaprasza ją niespodziewanie na egzotyczne wakacje do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Odpoczynek w Dubaju z miłością swojego życia, jak jej się wówczas wydawało, czemu nie! Wkrótce jednak okazuje się, że była to najgorsza decyzja jaką mogła podjąć, trafiła bowiem na faceta, który współpracuje z największym gangiem handlującym ludźmi. 


Wśród tylu codziennie pojawiających się nowości wydawniczych, mamy naprawdę niczym nieograniczony wybór w kwestii tego, co możemy przeczytać. Moja lista lektur na wakacje jest całkowicie subiektywna, więc jeśli nic z wybranych tytułów was nie zainteresowało, z pewnością znajdziecie coś ciekawego na stronie https://allegro.pl/kategoria/ksiazki-i-komiksy gdzie przygotowano mnóstwo innych propozycji czytelniczych.


Macie już zaplanowaną listę lektur na wakacyjne dni?


31 komentarzy:

 1. Już wiem, że skorzystam z propozycji wakacyjnych:-) Dzięki:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużo ciekawych propozycji, na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. jeśli o mnie chodzi, w wakacje planuję nadrobić zaległości recenzenckie, więc siłą rzeczy, lista książek do przeczytania sama się wyklarowała. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Za zamkniętymi drzwiami to dobry wybór na wakacyjną lekturę, reszty z proponowanych przez Ciebie jeszcze nie znam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie listy są na wagę złota, z pewnością coś wybiorę:D
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Biuro M bym przeczytała :)
  http://whothatgirl.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę przeczytać "Marcowe fiołki" oraz "Za zamkniętymi drzwiami".

  OdpowiedzUsuń
 7. Kilka czytałam, na "Biuro M." w tej chwili bym się skusiła.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kilka z tych tytułów zabieram na wakacje :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja się za jakiś czas zabiorę za wybieranie, żeby sobie gdzieś zachomikować na urlop :).

  OdpowiedzUsuń
 10. Parę książek Saray Jio już czytałam ale ta, o której wspominasz w zestawieniu, leży akurat nieprzeczytana na półce. Może podczas urlopu uda mi się po nia sięgnąć. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Na urlop jedzie ze mną "Helisa", bo jakoś nie umiem jej zacząć 😊 a co oprócz to kto to wie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja swoje wakacje zaczęłam już miesiąc temu, gdy skończyłam pisać matury. Obecnie cały czas staram się coś czytać, niestety wolne mam tylko jeszcze 3 tygodnie, potem jadę do pracy i nie będę miała czasu czytać. Z Twojej listy wszystkim polecam szczególnie "Gałęziste" - niesamowita książka. Sama na razie pochłaniam "Małą baletnicę", a w kolejce czekają "Król kier", "Wróżka mimo woli", "Do zobaczenia w kosmosie" i kilka dodatkowych pozycji, jeśli się wyrobię :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawe propozycje. Taka różnorodność :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Jest na tej liście kilka tytułów, na które zwróciłam uwagę :-) Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. W wakacje zwiedzam "Zaginiony świat Agharti" :)
  Pan Koper pisze ciekawą literaturę, więc na pewno sięgnę po tytuł, który jest tu zaprezentowany :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Moja lista lektur do przeczytania wymaga znacznie wiecej czasu niz 2 wakacyjne miesiące, ale to zupełnie nie szkodzi by dołożyć do niej coś jeszcze, dzieki za inspiracje ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Pewnie będę wyczytywać po kolei stos recenzencki. Na szczęście jest tam kilka kryminałów ;)
  Z Twojej listy przeczytałabym 'Ocalałe".

  OdpowiedzUsuń
 18. "Za zamkniętymi drzwiami" uwielbiam, a po "Ocalałe" muszę sięgnąć :)
  Jeszcze nie wiem, co będę czytać w wakacje...Pewnie thrillery :-D

  OdpowiedzUsuń
 19. Za zamkniętymi drzwiami bardzo mi się podobała. Z chęcią przeczytam też np. Biuro M.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ja bym jeszcze dodała "Był sobie szczeniak Ellie", bardzo mi się podobała! :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Ech, a ja właśnie kończę studia i już takich wakacji jakie miałam przez całe życie nie będę mieć, bo czas do pracy :(
  Ale letnie wieczory z książką jak najbardziej! :)
  Zapraszam: ala-ma-bloga.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 22. Super propozycje, kilka sobie zapisałam :) ja jeszcze bym dorzuciła "Spętanych przeznaczeniem", bardzo mi przypadła do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Super zestawienie! ;) "Za zamkniętymi drzwiami" na pewno kupię, bardzo mnie ciekawi ;) Ta literatura faktu też bardzo mnie zachęca.
  P.S. Moja mama jak przeczytała "Byłam kochanką.. " to tak się wkręciła w tę tematykę, że przeczytała jeszcze z kilkadziesiąt podobnych pozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Mam w planach "Za zamkniętymi drzwiami". ;))

  http://biblioteka-wspomnien.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 25. Dziekuje za zestawienie, na pewno z niego skorzystam. mnie bardzo interesuje audyt jacka hugo -badera i chyba po nią sięgnę, zwłaszcza, że ma dobre recenzje np. tu https://youtu.be/SRqVC5ilekI

  OdpowiedzUsuń
 26. Kilka z Twojej listy mam już przeczytanych i również polecam je na letnie wieczory :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Kilka z tych tytułów mam już upatrzone...

  OdpowiedzUsuń
 28. Jak nie wiecie co czytać to podrzucam Wam linka do naprawdę fajnych kryminałów - https://virtualo.pl/ebooki/kryminal-i-sensacja/kryminal-c194/
  Moi ulubieni autorzy to Camilla Lackberg i oczywiście Remigiusz Mróz. Czytaliście już jego nową powieść "Listy zza grobu"?

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger