"Indiańską ścieżką" – Katarzyna Georgiou


Książka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach
"Nasze życie zatacza koło – a bycie człowiekiem oznacza podróżowanie we wszystkich kierunkach (…)".Wrocławska poetka dedykuje swoją książkę przede wszystkim miłośnikom magii życia codziennego oraz emigrantom – przekazując proste prawdy, o których w codziennym biegu zwyczajnie zapominamy. Z tej książki poetyckiej można i trzeba czerpać garściami, gdyż to prawdziwa skarbnica inspiracji.

Katarzyna Georgiou ukończyła Seneca College w Toronto. Jest nauczycielką wychowania przedszkolnego oraz anglistą. Za jej inicjatywą powstały warsztaty literacko-plastyczne pt. "Strefa Bałaganu". Z zamiłowania jest animatorką kultury, pasjonuje się ezoteryką i szamanizmem.

"Ludzie wszędzie są tacy sami" – tak pisze Katarzyna Georgiou i okrasza te jakże prawdziwe słowa, własnym doświadczeniem spisanym na łamach jej nietuzinkowego pamiętnika emigrantki. Pamiętnika będącego zapisem zupełnie subiektywnych przeżyć autorki, której przygoda z Kanadą trwała 16 lat. Czas ten stał się dla niej wielką lekcją życia oraz mocnym filarem w procesie kształtowania osobowości. Co ważne, nie jest to sielska i cudowna opowieść o tym, jak pięknie żyje się na obczyźnie. To wspomnienia na wskroś prawdziwe, ukazujące życie w innym kraju, jako ciągłą walkę o siebie, o powodzenie, o własną godność.

Historia Katarzyny Georgiou, która rozpoczynała swoją karierę zawodową od posady niani, poprzez sprzątaczkę i kuchtę do nauczyciela wykładowcy skończywszy, to wyborny przykład tego, że marzenia się nie spełniają - marzenia się bowiem spełnia. Autorka udowodniła tym samym, że każde doświadczenie uczy nas czegoś nowego, a najważniejsze wspomnienia towarzyszą nam do końca naszych dni, niczym Łapacz Snów, jaki poetka zrobiła na Wyspie Manitoulin prawie 20 lat temu, a który nadal jest jej nieodłącznym towarzyszem podróży zdobiącym samochód.

"Indiańską ścieżką" może stać się dla wielu czytelników swoistym duchowym przewodnikiem, gdyż przeżycia Katarzyny Georgiou to uczta dla zwariowanych koneserów przygód, wiecznych marzycieli i odkrywców piękna. Indiańskie wojaże autorki z Wyspy Manitoulin, na której gościła trzy razy, to doznanie niemal mistyczne, pełne różnorakich barw, zapachów i nie dającej się opisać słowami, wielkiej energii. Te swoiste wyprawy do wnętrza siebie, odniesienia do snów i ich tajemnicy stają się niezwykłymi spotkaniami z magią, o której w codziennym biegu zapominamy. Uczestniczenie wraz z autorką w ceremoniach Pow Wow, Sweat Lodge i medytacjach szamańskich to jedyna w swoim rodzaju możliwość zapoznania się z indiańską kulturą widzianą oczami naszej rodaczki.

Nie mogę nie wspomnieć także o samym wydaniu książki, które prezentuje się niezwykle okazale. Duży format, miły w dotyku papier, a do tego wplecione w tekst liczne fotografie autorki z jej prywatnego archiwum niewątpliwie przyczyniają się do czerpania przyjemności z lektury tego dzieła.

Emigranckie wspomnienia oraz indiańskie podróże zostały przez autorkę otulone szalem cudownej poezji. Trudno oddać i ująć słowami wielość ludzkiego wnętrza, a jednak Katarzynie Georgiou właśnie tutaj udało się to zrobić. Udało się lirycznymi wierszami, nacechowanymi silnym ładunkiem emocjonalnym i uniwersalnością, oddać magię życia - nawet tego jeszcze nienarodzonego. Bardzo gorąco polecam wam ten zbiór, gdyż warto wybrać się na tę literacką wędrówkę "Indiańską ścieżką".
           21 komentarzy:

 1. Jak ty pięknie ją zaprezentowałaś, czytałam i się zachwycałam! A książka... dawno nie czułam aż takiej chęci poznania nowej lektury.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie zapraszam na film z premiery :) https://youtu.be/cDSCNrX3E-U

   Usuń
 2. lubie takie doswiadczenia zyciowe takie osoby maja sporo do zaoferowania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oddaję w ręce czytelników cząstkę siebie, by odnaleźli i te swoje gdzieś pogubione... Przecież te treści w moich książkach są bliskie każdemu człowiekowi. Przedstawiam je tylko w nieco innym świetle, z innej płaszczyzny postrzegania :)

   Usuń
 3. Wiesz, że po takie książki raczej nie sięgam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem, czy jest to pozycja dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem, czy by mi się spodobała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzisiaj zaczytam czytać :) oby podobała mi się tak mocno tak Tobie :)
  Kinga

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna książka ! Jeśli będzie e book, to na pewno przeczytam ! Pozdrawiam z deszczowego południa Polski !

  OdpowiedzUsuń
 8. Brzmi interesująco :). W sumie, już samo tło Kanady brzmi dobrze ;).

  OdpowiedzUsuń
 9. Pięknie to napisałaś. Kasię poznałam w realu, więc ochota oczywiście na przeczytanie jest. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetnie, że i o design i przyjemność podczas lektury zadbano :)

  Pozdrawiam
  Sara's City

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger