"Cienie" – Wojciech Chmielarz

"Najważniejsze było pierwsze wrażenie".
To zatrważające, jak blisko powiązane są ze sobą światy polityki, biznesu i przestępczości. Te środowiska zbyt często bowiem działają na wspólnych płaszczyznach, co rodzi niestety nie dającą się niczym ogarnąć, patologię. Jak zwalczać takie powiązania? Czy można na swój własny sposób wymierzać sprawiedliwość? To trudne pytania, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Wojciech Chmielarz to znany autor kryminałów, a także dziennikarz, który publikował między innymi w "Pulsie Biznesu", "Pressie", "Nowej Fantastyce" i "Polityce". Laureat Nagrody Wielkiego Kalibru w 2015 r. Mieszka w Warszawie.

Ciała córki i żony znanego gangstera zostają znalezione w Milanówku. Okazuje się, że zastrzelono je z broni podkomisarza Kochana, którego nikt nie może odnaleźć. Jakub Mortka postanawia pomóc przyjacielowi. Tymczasem aspirantka Sucha zajmuje się sprawą gwałtu na młodym chłopaku. Śledztwa bohaterów zaczynają się ze sobą zazębiać.

"Cienie" to piąta część serii z Jakubiem Mortką, łącząca się bezpośrednio fabularnie z poprzednią częścią, czyli z "Osiedlem marzeń". Nieznajomość poprzednich tomów nie przeszkadzała mi zbytnio przy lekturze tej książki, jednak nie da się ukryć, że ich wcześniejsza lektura dałaby mi lepszy ogląd na całą fabułę i pewne nawiązania do przeszłości.

Jakub Mortka to policjant, który swoją zwyczajnością dość mocno zapada w pamięć. Bohater ten bowiem w odróżnieniu od innych detektywów występujących w kryminałach, nie posiada ani jednej cechy, która by go czymś wyróżniała. Nie jest szczególnie utalentowany, nie ma specyficznej pasji – jest policjantem i w zasadzie to wszystko. Paradoksalnie więc ta jego zwyczajność jest tym, co go wyróżnia. Nie można także przejść obojętnie nad kreacją Suchej, która swoim zdecydowaniem i silnym charakterem pokazuje, jak trudno jest kobiecie przebić się w środowisku policjantów oraz jak trudno jest utrzymać wypracowaną przez siebie pozycję.

Sporo dzieje się w tej książce. Akcja powieści jest bardzo wartka, a wiele wątków krok po kroku, łączy się ze sobą, dążąc do wspólnego finału. Finału dość nieoczywistego, bowiem nie chodzi tu tylko o sprawiedliwość rozumianą jako walkę policji z przestępcami. Przyznam, że te wszystkie okropności, o jakich dowiadują się Mortka i Sucha, wywoływały we mnie dreszcze oraz uczucie przerażenia. Mam nadzieję, że to jedynie fikcja literacka stworzona na potrzeby fabuły tego kryminału.

"Cienie" to obowiązkowa lektura dla wszystkich miłośników prozy Wojciecha Chmielarza. Nie jestem w stanie porównać sobie tej książki do poprzednich części, ale jej lektura mnie wciągnęła, a postać głównego bohatera dość znacznie zaintrygowała.

Z Wojciechem Chmielarzem


22 komentarze:

 1. Bardzo ciekawie opisane na pewno przeczytam .

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapraszam do mnie ksiazkimaleiduze.blodspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiedziałam, że ten cykl ma już tyle tomów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam twórczości tego pisarza, ale chyba jeszcze nie czas, abym ją poznała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. to już wiem że nie jeden fan będzie czytał:)

  OdpowiedzUsuń
 6. "Cienie" są świetne! A ja właśnie zaczęłam "Żmijowisko". :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie jestem fanką tego typu książek.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dopiero rozpocznę przygodę z twórczością Chmielarza i widzę, że mam sporo do nadrobienia. W sumie ciekawy pomysł na postać głównego bohatera, który nie jest obdarzony ani wyczuloną intuicją, ani innymi cechami wyróżniającymi go spośród masy policjantów i śledczych.

  OdpowiedzUsuń
 9. Z tej serii czytałam dopiero "Podpalacza", ale polubiłam Mortkę, dlatego na pewno będę nadrabiać kolejne części 😊

  OdpowiedzUsuń
 10. to chyba nie dla mnie póki co;p

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie wiem dlaczego, ale nie lubię książek, których akcja dzieje się w Polsce. Takie moje dziwactwo. :D
  Piękna ma okładkę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawa historia. Na pewno zajrzę do tej książki ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Wstęp brzmi tak strasznie realistycznie... Bardzo chętnie przeczytam, ale najpierw muszę nadrobić części poprzednie.

  OdpowiedzUsuń
 14. A tego autora nie znam a lubię takie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie miałam jeszcze okazji poznać twórczości autora :-)

  OdpowiedzUsuń
 16. Zwyczajny policjant bez cech szczególnych- to coś ciekawego, poszukam jakiegoś kryminału z nim.

  OdpowiedzUsuń
 17. Nawet nie wiedziałam, że aż tyle książek z tej serii już wyszło! Może kiedyś się skuszę i zapoznam się z całą twórczością autora. ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Musze w końcu wygospodarować czas i poznać twórczość tego Autora!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger