"Taniec z psychopatą" – Elżbieta Śnieżkowska-Bielak

"Kiedy ktoś żyje w ciągłym kłamstwie i udawaniu, nie wie już, jak wygląda prawda".
Psychopaci najczęściej kojarzą się nam z seryjnymi mordercami, którzy aby dać upust swoim chorym żądzom, zabijają i krzywdzą innych. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że ludzi z psychopatycznymi skłonnościami, jest o wiele więcej wokół nas. I niestety, zbyt często nie dosięga ich ręka sprawiedliwości. "Taniec z psychopatą" to studium takiego właśnie przypadku.

Elżbieta Śnieżkowska-Bielak to członkini Oddziału Dolnośląskiego Związku Literatów Polskich we Wrocławiu i Wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich. Jej dorobek twórczy to kilka powieści, dwa zbiory opowiadań, osiem tomików poezji, dwadzieścia książek dla dzieci oraz siedem pozycji książkowych o tematyce religijnej. Autorka została odznaczona w 2008 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Gabrysia to młoda dziewczyna, która po stracie matki, stara się wspierać swojego ojca. Po ukończeniu studiów licencjackich, bohaterka przyjeżdża na wakacje do rodzinnego domu w Cieplicach. Tam, porządkując rzeczy po zmarłej rodzicielce, odnajduje pliki listów, dzięki którym dowiaduje się o trudnej przeszłości swojej ukochanej mamy. Przeszłości, która nie została do końca zamknięta.

"Taniec z psychopatą" to książka niełatwa w swojej wymowie, gdyż jej główną oś fabularną stanowi rozbudowana płaszczyzna psychologiczna. Niełatwa, ale jakże potrzebna w napływie setek powieści obyczajowych, które mają za zadanie jedynie zagwarantować mile spędzone chwile. Elżbieta Śnieżkowska-Bielak ucieka daleko od tego schematu, gdyż dotyka trudnego społecznie tematu, jakim są psychopatyczne skłonności. I co ważne, idzie dalej – pokazując w pełnej krasie, jaki wpływ na otoczenie wokół siebie wyzwala taki człowiek. Psychopata bowiem potrafi skutecznie zniszczyć komuś życie, oraz spowodować w nim radykalne zmiany.

Henryk, czyli tytułowy psychopata to postać, która wzbudza obrzydzenie, strach i pogardę. Początkowo poprzez listy, jakie wysyła do mamy Gabrysi, a następnie poprzez wszystkie okropne detale, o jakich dowiadujemy się, poznając historię jego dziejów. Autorka nie szczędzi czytelnikowi szczegółów, które mają za zadanie ukazać ogrom cierpienia, jakie może zadać taka destrukcyjna osobowość. Przemoc psychiczna, uzależnienie, molestowanie seksualne, gwałty i wielka manipulacja ludzkimi uczuciami – to wszystko wyzwala mnóstwo emocji. Trudno przy lekturze tej książki nie zadać sobie pytania o granicę cierpienia, jakie może przeżyć każdy z nas. 

Najnowsza książka Elżbiety Śnieżkowskiej-Bielak to jednak nie tylko powieść o zemście, przebaczeniu i sprawiedliwości. To także piękna w swojej wymowie historia miłości do sztuki oraz artystycznego życia, którego niuansów zwykły zjadacz chleba może nie zrozumieć. Kluczową rolę odgrywa tu Wiktoria Borony, z którą powiązana jest cała wymowa tytułu książki. Wymowa niezwykle symboliczna, dająca sporo do myślenia.

Wydawałoby się, że ukazanie przez autorkę losów tytułowego psychopaty, wskazuje na to, że nie ma na tym świecie sprawiedliwości. Sądzę jednak, że takim właśnie poprowadzeniem fabularnym, Elżbieta Śnieżkowska-Bielak chciała ukazać, że czasami coś złego może jednak przeobrazić się w coś dobrego. I w taki właśnie sposób interpretuję zakończenie "Tańca z psychopatą".

Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce

25 komentarzy:

 1. Na razie nie mam na nią ochoty, ale nie mówię nie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie przeczytałabym dla zakończenia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo cchc przeczytać tę książkę. Mam nadzieję, że będzie mi to dane.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na razie ciągnie mnie do innego typu książek, ale może kiedyś :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie historie, książka wpada na moją listę zakupową, obowiązkowo =)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio interesuje się takim tematem więc chętnie przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje się być naprawdę ciekawą pozycją do przeczytania, a że niedawno zaczęłam studia psychologiczne, to tym bardziej ciągnie mnie do niej. Przechodzę jeszcze fazę dziwnego zafascynowania wszystkimi dziwnymi zachowaniami ludzkimi, które są niekoniecznie zauważalne na pierwszy rzut oka. Dlatego wydaje się idealna dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. o! To coś dla mnie:) uwielbiam książki o psychopatach

  OdpowiedzUsuń
 9. Psychopaci są wśród nas, a najgorsi są ci w białych rękawiczkach, którzy nie używają przemocy. Latami człowiek ich pamięta.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Muszę przyznać, że po przeczytaniu recenzji jestem tą pozycją dosyć zaintrygowana. Może kiedyś się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Warto przeczytać ,choćby z takiego względu, żeby starać się unikać takich relacji, które mogą nam zmarnować życie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Trudna lektura i z pewnością temat mało poruszany tak dokładnie ale chyba nie jestem gotowa na takie wrażenia :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Książkę można nabyć na razie w księgarni internetowej wydawcy. Będzie mi bardzo miło, jeżeli skorzystacie Państwo z tego linka i zamówicie Taniec z psychopatą.
  http://warszawskagrupawydawnicza.pl/produkt/taniec-z-psychopata/

  OdpowiedzUsuń
 15. Na razie mam co czytać, więc jednak spasuję.

  OdpowiedzUsuń
 16. Temat ciekawy, ale raczej odpuszczę sobie tą pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 17. Zaciekawiłaś mnie tą książką. Muszę jej poszukać!
  pozdrawiam serdecznie z nad filiżanki kawy:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Uwielbiam takie powieści psychologiczne, także bardzo chcę przeczytać tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie słyszałam wcześniej o tej pozycji, ale to chyba coś w sam raz dla mnie!

  OdpowiedzUsuń
 20. Muszę przyznać, że zaciekawiła mnie książka.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger