"Zamki Świętokrzyskie. Skarby - legendy - tajemnice. Przewodnik" – Rafał JurkowskiKsiążka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach"Przez kilka stuleci nikt nie troszczył się o niszczejące zamki, co spowodowało, że część historycznych obiektów bezpowrotnie znikła z krajobrazu ziemi świętokrzyskiej".
Lubicie zwiedzać zamki, jakich dość dużo na mapie naszego kraju? Zamki, które dla mnie stanowią swoisty pomost pomiędzy przeszłością, a teraźniejszością. Jeśli wasza odpowiedź jest twierdząca, jeśli lubicie legendy, tajemnice i wszelkie przekazy o ukrytych skarbach, mam dla was świetną propozycję - odwiedzajcie miejsca ukazane w tym przewodniku.

Rafał Jurkowski prowadzi w sieci znanego bloga pt. "Zapomniana biblioteka", ukazującego nie wznawiane od dawna książki, oraz stare i unikatowe tytuły. Autor wspiera i promuje także tworzone przez pasjonatów wydawnictwa niskonakładowe.
"Zamki Świętokrzyskie. Skarby - legendy - tajemnice" to przewodnik będący zbiorem kilkudziesięciu, krótkich zarysów historii zamków zlokalizowanych w województwie świętokrzyskim. Zamków, których pozostałości możemy podziwiać do dzisiaj, oraz zamków, które istnienie nie zostało do końca potwierdzone. Całość uzupełniają zdjęcia budowli, a także pozostałości po nich.
Przewodnik Rafała Jurkowskiego jest w moim przekonaniu publikacją niezwykle potrzebną na rynku literatury turystycznej, gdyż oprócz sławnych zamków, odkrywa przed żądnym przygód potencjalnym odwiedzającym, miejsca mało znane, które mogą stanowić świetny wstęp do rozwoju fascynacji zamkową topografią. Oczywiście, nie da się zaprzeczyć, że główną wartością dodaną tej publikacji jest rzetelna i podana w lekkiej formie, zjadliwej dla przeciętnego czytelnika, podstawowa wiedza dotycząca świętokrzyskich zamków. Jednak dla mnie, największym atutem tego przewodnika okazały się opisy miejsc, które do dzisiaj owiane są niedopowiedzeniami i tajemnicą.

Miłośnicy zamków z pewnością znają takie wartownie, jak Chęciny czy Sandomierz. Jestem jednak przekonana, że duża część czytelników nie słyszała nigdy o zamku Królewskim w Osieku, który już nie istnieje, czy też o ruinach zamku rycerskiego w Podgrodziu. Najbardziej intrygującym rozdziałem okazał się dla mnie ten, opisujący późnobarokowy pałac w Czyżowie Szlacheckim z jego straszną historią o nie mogącej zaznać spokoju, duszy kasztelana. Nie zapomnę także o Sobkowie i znajdujących się tam ruinach zamku rycerskiego, z którym wiąże się przerażająca historia o portrecie trumiennym. Muszę koniecznie odwiedzić te miejsca.

Na uwagę zasługuje wydanie publikacji, które niezwykle przyjemnie trzyma się w dłoni. Format A-4, dobrej jakości, kredowy papier oraz kolorowe zdjęcia to niewątpliwe atuty tego przewodnika. Zabrany na wycieczkę, z pewnością wytrzyma różnorodne warunki.

Warto zaplanować sobie podróż po województwie świętokrzyskim z przewodnikiem Rafała Jurkowskiego. Jestem bowiem pewna, że znajdziecie w nim natchnienie do wytyczenia fascynującej trasy po reliktach przeszłości.


31 komentarzy:

 1. Gratuluję patronatu! :)
  W wolnej chwili może się skuszę. :)
  ___
  Pozdrawiam serdecznie ♥♥
  Nie oceniam po okładkach

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie jestem fanką przewodników, nawet, gdy planuję podróż, to raczej do nich nie zaglądam. Mimo wszystko gratuluję objęcia patronatu nad tą książką! :)

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)
  http://os-meus-libros.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z jakimkolwiek przewodnikiem, ale gdybym miała w planach podróż, to z pewnością z jakimś bym się zapoznała, aby nie jechać "w ciemno".
  Gratuluję patronatu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie wybrałabym się na taką wycieczkę)

  xxBasia

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluje patronatu, a w Świętokrzyskim jest co zwiedzać. Chętnie zajrzę do książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy tam jeszcze nie byłam- czas nadrabiać zaległości.. :)
  mój blog

  OdpowiedzUsuń
 7. Gratuluję patronatu :)
  Zwiedzanie Ziemi Świętokrzyskiej cały czas przede mną. Przewodnik jak znalazł :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie odwiedziłabym ten zamek :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Moje okolice, chętnie poznam jakie skarby mam pod nosem :)
  Pozdrawiam,
  Subiektywne Recenzje

  OdpowiedzUsuń
 10. Z narzeczonym wręcz uwielbiamy zwiedzać zamki! Śmiejemy się, że musimy trochę przystopować, bo za chwilę zabraknie nam zamków do zwiedzania ;) Super sprawa taki przewodnik :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Województwo świętokrzyskie w dużej części jest przeze mnie nieodkryte. Z chęcią sięgnę po tę publikację.

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam zwiedzać zamki - śmieję się, że je kolekcjonuję :P. Jeśli jestem w danej okolicy i znajduje się w niej zamek - na 100% tam pójdę :). Ciekawa publikacja!

  Marta

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie przepadam za takiego typu książkami, raczej nie przeczytam. A w Chęcinach byłam ;D!

  yollowe.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. A ja uwielbiam przewodniki i zawsze z wypraw podróżniczych je przywożę :)
  Zamki województwa Świętokrzyskiego trochę znam , a to dzięki mężowi , który uwielbia takie miejsca !
  W Czyżów Szlachecki , Sandomierz , Ujazd , Kurozwęki ..... widziałam !

  OdpowiedzUsuń
 15. I thank you so much for all
  have a great day my deae

  OdpowiedzUsuń
 16. Książka jest na pewno bardzo ciekawa, jednak to nie moje tematy.

  OdpowiedzUsuń
 17. Gratuluję wspaniałego patronatu.:) Zamki, pałace, dworki to coś dla mnie, chętnie odbędę choćby wirtualną wycieczkę.

  OdpowiedzUsuń
 18. Uwielbiam zamki! <3 W Polsce jest tyle pieknych, nieodkrytych miejsc, a my jezdzimy za granice. :O Do nikogo nie mam oczywiscie pretensji, bo sama tak robie... Ale moze czas poznac troche Polski, z ta ksiazką będzie to na pewno latwiejsze ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. uwielbiam takie albumo-przewodniki, w których można znaleźć mnóstwo przydatnych informacji. a po taki przewodnik o zamkach świętokrzyskich z chęcią bym sięgnęła, bo to rejon bliski memu sercu.

  OdpowiedzUsuń
 20. Gratuluję patronatu!
  Ja mam słabość do zamków krzyżackich :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Mogę powiedzieć tylko jedno: WOW! Uwielbiam zamki, ale mimo to niestety w życiu widziałam ich bardzo mało. Stanowczo więcej o nich czytałam i marzyłam. Mam wielkie plany, by to zmienić, więc taka książka na pewno przyda mi się i przede wszystkim zaintryguje. W końcu to nasza prawdziwa i niezwykła przy tym historia ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Lubię bardzo zwiedzać zamki :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Gratuluję patronatu! Narzeczonemu kupię na gwiazdkę, bo uwielbia zamki, a my akurat z Świętokrzyskiego !:)

  OdpowiedzUsuń
 24. Mój syn zakochał się w w zamkach, więc przewodnik jak znalazł :D

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger