"Pewna pani z telewizji" – Anna Mentlewicz"(…) pamiętaj, że w życiu lepiej wiedzieć, nawet coś najgorszego, bo można szukać wyjścia".
Ci znani ludzie z telewizji to mają piękne życie. Ciągle w błysku fleszy, sława, intratne kontrakty, pozowanie na ściankach. Po prostu żyć nie umierać. Nie wszyscy jednak chcą publicznie obnosić się ze swoją prywatnością. Nie każdy chce, by portale plotkarskie wkraczały w jego osobistą przestrzeń. Ufam, że tacy ludzie, jak główna bohaterka powieści Anny Mentlewicz, rzeczywiście istnieją w branży telewizyjnej .

Anna Mentlewicz to dziennikarka telewizyjna, scenarzystka oraz autorka słuchowisk radiowych oraz publicystycznego programu dla młodzieży "LUZ". Współtwórczyni oraz szefowa programu "Rower Błażeja", od 2016 r. zasila Redakcję Rolną TVP. Pisze scenariusze do seriali. Wydała kilka książek dotyczących popularyzacji zdrowia.

Stella Lerska to znana i ceniona dziennikarka telewizyjna, która próbuje się pozbierać po niespodziewanej śmierci ukochanego - znanego w środowisku reżysera. Stella unika uwagi mediów, nie chce afiszować się ze swoją prywatnością. Gdy więc bohaterka poznaje przystojnego i czarującego Jacka, pojawia się w jej życiu mały promyczek nadziei na zmianę. Stella nie wie jednak, że ta znajomość przyniesie nieoczekiwany dla niej finał.

Któż może lepiej ukazać środowisko telewizyjne od kuchni, jak nie osoba, która całe swoje zawodowe życie spędziła właśnie w tym światku. Anna Mentlewicz w swojej książce, jako doskonała obserwatorka rzeczywistości, bardzo dużą uwagę skupiła właśnie na tej płaszczyźnie, czyniąc ją niezwykle realistyczną. W szczególności widać to na przykładzie samej bohaterki, która stara się jak może, uciec do wszelkich przejawów bycia celebrytą i pozowania na ściankach. Analiza tej branży poczyniona przez autorkę jest gorzka, nawet bardzo gorzka, gdyż pokazuje w pełni, jak wyglądają relacje pomiędzy współpracującymi ze sobą ludźmi telewizji. Pokazuje, że świat ten jest bezlitosny i z dnia na dzień można utracić wszystko, na co tak długo się pracowało, a przede wszystkim dobre imię. Ta powieść to dla mnie kolejna cegiełka po świetnej książce Ilony Łepkowskiej pt. "Pani mnie z kimś pomyliła", budująca w mojej świadomości obraz tego środowiska. I muszę jednakowoż przyznać, że nadal niektóre zachowania w tej branży mocno mnie szokują.

"Pewna pani z telewizji" to także książka, w której zauważyć można szeroko wyeksponowane tło psychologiczne. Utrata bliskiej osoby, pogłębiony proces żałoby oraz otwieranie się na nowe uczucie to główne wątki w tej płaszczyźnie. Stella jako kobieta znająca swoją wartość, na zewnątrz pewna siebie, w środku walcząca z własnymi demonami to bohaterka zapadająca w pamięć, aczkolwiek wywołująca także ambiwalentne uczucia. Z pewnością nie można obok tej postaci przejść obojętnie. Nie mogę jednak napisać, by intryga, jaką wymyśliła Anna Mentlewicz, jakoś specjalnie mnie zaskoczyła. Dość szybko bowiem przewidziałam zamysł autorki dotyczący tajemniczego człowieka, który wysyłał bohaterce pogróżki. 

"Pewna pani z telewizji" to książka, która pomimo swojej przewidywalności fabularnej, posiada dużą wartość dodaną w postaci niezwykle realistycznego obrazu polskich mediów od kuchni. Jestem ciekawa, jak potoczą się losy głównej bohaterki w kolejnej części pt. "Zemsta na ekranie", której recenzje poznacie już niebawem.


 Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce


30 komentarzy:

 1. Na pewno warto poznać świat mediów od drugiej strony.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja lubię takie pozycje, więc z chęcią sięgnęłabym i po tę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się idealnym wyborem na obecnie wakacyjny czas :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli znajdę czas to z pewnością przeczytam. Z chęcią poznam środowisko telewizyjne z perspektywy dziennikarki.
  Pozdrawiam!☺
  zapoczytalna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie przeszkadza mi przewidywalność, acz na razie i tak nie sięgnę po tę książkę, bo najpierw muszę ogarnąć inne zobowiązania czytelnicze.

  OdpowiedzUsuń
 6. Już sam tytuł mnie zaintrygował :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo chętnie przeczytam o środowisku telewizyjnym od kuchni. Kiedyś poznałam od kuchni środowisko korporacji, które ocierało się o media, w tym również telewizję, więc z zainteresowaniem poznam punkt widzenia autorki. Myślę, że opisała ten świat bez ubarwień :).
  s-a

  OdpowiedzUsuń
 8. Wydaje się ciekawa, jak trafi do moich rąk to chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. To właśnie chyba najgorsze jest w sławie - ciagle publiczne pranie brudów, brak spokoju. Z drugiej strony celebryci często sami odzierają się ze swojej prywatności wstawiając miliony zdjęć na Facebooka i pokazując swoje prywatne życie na story na Instagramie

  OdpowiedzUsuń
 10. Z jednej strony super, bo krytykuje świat celebrytów, a ja na krytyczne książki zawsze jestem łasa, ale z drugiej to historia miłosna, które trawię bardzo rzadko... Tak więc nie wiem - może kiedyś nabiorę ochoty na taką powieść, a wtedy gdy znajdę ją w bibliotece, to sięgnę? ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeszcze nie czytałam, ale mam w planach. :)
  Pozdrawiam! ♥

  OdpowiedzUsuń
 12. Hmm... Może na lekkie wakacyjne czytanie. Bardzo mi się za to podoba okładka

  OdpowiedzUsuń
 13. Wyjątkowo zainteresowałaś mnie tą pozycją. Z chęcią zwrócę na nią baczniejszą uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Obraz polskich mediów od kuchni najbardziej mnie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 15. Książka o funkcjonowaniu tv od kuchni bardzo mi się podobała :) Przewidywalność nie zawsze jest zła, ciekawa jestem czy tajemnicę ojca też odgadniesz :P
  Jako, że jestem już po drugim tomie to oczekuję tylko na trzeci - ogromnie mnie fascynuje jak autorka zakończy serię :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Już dla samego opisu tego środowiska warto mieć ten tytuł na uwadze:)

  OdpowiedzUsuń
 17. Pierwszy raz widzę tę książkę. Jak wpadnie mi ręce, to na pewno przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ciekawa książka :) Dobrze, że są wakacje i trochę wolnego czasu więc na pewno zabiore się za czytanie :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Możliwość przyjrzenia się świata tv od kuchni wydaje mi się ciekawa. :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Ta książka już kilka razy wpadła mnie gdzieś w oko ale na razie nie na tyle mocno by ją nabyć. Na razie dopisuje do listy.
  Pozdrawiam Cię serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 21. Świat celebrytów niespecjalnie mnie interesuje, co więcej nie spodziewam się, żeby środowisko gwiazd było sympatyczne czy życzliwe, więc pewnie nie zaskoczyłyby mnie wydarzenia opisane w książce. A skoro intryga również jest przewidywalna to nie będę szukać tej powieści.

  OdpowiedzUsuń
 22. Jestem jej niezwykle ciekawa,zapowiada się bardzo dobrze ♥

  OdpowiedzUsuń
 23. Mnie to raczej nie interesuje wiec sobie daruje. pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja czasem lubię przeczytać takie lekkie książki :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Szkoda, że książka jest tak przewidywalna.

  OdpowiedzUsuń
 26. Ostatnio przestałam oglądać telewizję i na razie nie ciągnie mnie, żeby zajrzeć za jej kulisy.

  OdpowiedzUsuń
 27. Przyznam, że trochę obawiam się tego ostatniego natłoku książek, które mają pokazywać świat jakiegoś zawodu od kuchni. Czy to w wątkach głównych, czy pobocznych, więc chyba na razie sobie daruję tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 28. Z chęcią przeczytałabym tę książkę tylko po to, by poznać świat mediów od środka. Jestem ciekawa, jak to wszystko wygląda :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger