"Najmroczniejszy sekret" – Alex Marwood"Życie to dziwny kolaż szarości".


Wyobraźcie sobie moje zdziwienie, gdy pewnego dnia dotarła do mnie tajemnicza przesyłka z książką, której okładka została spersonalizowana pod moją osobę. Okładka na której widniał tytuł w postaci: "Wiolu, jaki jest Twój najmroczniejszy sekret?". Spojrzałam na nazwisko autorki i już wiedziałam – czeka mnie kilka godzin dobrej, psychologicznej rozgrywki. Przeczucie mnie nie myliło.

Alex Marwood to brytyjska dziennikarka ukrywająca się pod pseudonimem, która współpracowała z wieloma angielskimi gazetami. Jej debiut pt. "Dziewczyny, które zabiły Chloe" został w Wielkiej Brytanii w 2013 r. nominowany do nagrody, którą przyznaje International Thriller Writers. W Stanach Zjednoczonych książka zdobyła natomiast nagrodę Edgar Allan Poe Award w kategorii Najlepsza Powieść roku 2014. Autorka mieszka obecnie w Londynie i tworzy nowe powieści.

Na pięćdziesiątych, hucznie obchodzonych urodzinach bogatego biznesmena Seana Jacksona, znika jedna z jego córek bliźniaczek – trzyletnia Coco. Dwanaście lat później bohater umiera, a na jego pogrzeb zjeżdżają się rodzina i przyjaciele – w tym Mila, córka z pierwszego małżeństwa Seana, oraz Ruby – siostra bliźniaczka zaginionej Coco. Okazuje się, że prawda dotycząca zaginięcia dziecka jest zupełnie inna niż ta, którą zna cały świat.

Alex Marwood zaczyna dołączać w mojej osobistej klasyfikacji do grupy pisarzy tworzących wciągające thrillery psychologiczne, w których nic nie jest takie, jakie wydaje się na początku. Taka właśnie jest powieść "Najmroczniejszy sekret", podczas lektury której wydawało mi się, że odgadłam wszystkie zamierzenia autorki i odkryłam jej plany. Tak mi się jedynie wydawało, gdyż misternie skonstruowana intryga, jaką wykreowała Alex Marwood zasługuje na jedną z najwyższych ocen. Autorka świadomie i celowo w taki sposób poprowadziła fabułę swojej książki, by czytelnikowi wydawało się, że wie już wszystko. Zaskakujące zakończenie bowiem zupełnie zmienia wydźwięk całej tej historii, a finał jest mocno nieprzewidywalny. Uwielbiam takie zaskoczenia!

Autorka pokusiła się o poprowadzenie dwutorowej fabuły, co okazało się trafionym zabiegiem, gdyż dzięki temu moje napięcie podczas tej lektury stale wzrastało. Otóż akcja powieści przeplata ze sobą dwie płaszczyzny czasowe – rok 2004, gdy zaginęła Coco, oraz rok 2016, w którym umiera ojciec dziewczynki. I tak, drobnymi krokami czytelnik odkrywa wszystkie karty tej jakże przerażającej historii, która posiada drugie, trzecie, a nawet czwarte dno. Wszystko to zostało okraszone dynamiczną akcją i dobrze wykreowaną płaszczyzną psychologiczną bohaterów, dzięki czemu cała tajemnica nabiera różnych odcieni i barw.

Warto także wspomnieć, że autorka wplotła w fabułę widoczny polski akcent w postaci obecności w 2004 r. polskich robotników. Ciepłe słowa pod adresem pracowitości naszych rodaków, wtrącane porównania mentalności angielskiej i polskiej oraz wywody dotyczące otworzenia granic to oczywiście wątek poboczny, ale dla polskiego czytelnika, z pewnością zauważalny.

"Najmroczniejszy sekret" to świetna propozycja dla czytelników spragnionych niecodziennych wrażeń, lubiących rozwiązywać tajemnice, których pociąga zgłębianie skomplikowanej i nieodgadnionej ludzkiej natury. To jeden z lepszych thrillerów psychologicznych,  jaki ostatnio czytałam.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Albatros


30 komentarzy:

 1. Skoro to jeden z lepszych thrillerów psychologicznych jakie ostatnio czytałaś to muszę w końcu i ja przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj na 100% po tą książkę sięgnę! Recenzja boska! Sprawiła, że od razu chce ją mieć i zacząć czytać! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi również przyjemnie czytało się "Najmroczniejszy sekret", a dwutorowo prowadzona fabuła rzeczywiście odpowiednio stopniowała napięcie. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się ciekawie. Interesuje mnie zakończenie tej historii.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobry thriller, świetnie skonstruowana fabuła...

  OdpowiedzUsuń
 6. Wydaje się bardzo interesująca :D Lubię tego typu książki :p Pozdrawiam <3

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo lubię książki psychologiczne. Choć niektóre są dla mnie za ciężkie i mroczne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Raczej nie sięgnę po tą książkę. Dwie poprzednie okazały się, według mnie, totalnymi gniotami, więc zniechęciłam się do tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dla mnie czas spędzony z książką był równie satysfakcjonujący.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam ostatnio chęć na takie mocniejsze książki. :) Dopisuję sobie ten tytuł do lity. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo podobała mi się ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 12. Another interesting book
  Have a good time dear

  OdpowiedzUsuń
 13. życie to rozmaite barwy, tylko czasem przeważają.... inna sprawa to to co potrafimy dostrzec

  OdpowiedzUsuń
 14. Koniecznie będę musiała sięgnąć po tę książkę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ustawiłam się w kolejce w bibliotece do jednego z tytułów tej autorki, czas najwyższy w końcu ją poznać;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetna książka, czekam na kolejna historie spod pióra tej Autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 17. zaciekawiła mnie ta książka! bardzo chętnie po nią sięgne!:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ciekawa recenzja i książka również wydaje się świetna :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Spodobał mi się ten thriller chociaż, co mi się rzadko zdarza, szybko zorientowałam się co tam tak naprawdę się wydarzyło.

  OdpowiedzUsuń
 20. Jeszcze nie czytałam, ale mam na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Przeczytam na pewno. Poprzednie dwie powieści przypadły mi do gusty, więc podejrzewam, że i tym razem będzie dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Z pewnością przeczytam. Intryguje mnie ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 23. Twój opis zaintrygował mnie. a właściwie zaintrygowała mnie książka, o której piszesz, bo wszystko wskazuje na to, że zdecydowanie przypadłaby mi do gustu. muszę przyjrzeć się lepiej autorce i poszukać jej za jakiś czas w bibliotekach :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Ciekawie zawiązana intryga, wiele sprzecznych interesów i mocno zawikłanych relacji między bohaterami. Bardzo mi się podobało. :)
  Bookendorfina

  OdpowiedzUsuń
 25. Brzmi ciekawie. Chętnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 26. to coś dla mnie, lubię takie klimaty:)

  OdpowiedzUsuń
 27. Czuję, że książka jest bardzo w moim stylu :) Już wpisuję ją na listę książek do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 28. Dobry thriller to coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 29. Czytałam dwie pozostałe powieści autorki i podobały mi się. Nie moge się doczekać tej aż ją przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 30. Mnie może to zakończenie tak nie zaskoczyło, ale sama książka przypadła mi do gustu - szczególnie ze względu na portrety psychologiczne bohaterów :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger