"Zamknięta trumna" – Sophie Hannah


"Bo przecież bez faktów każdy mógłby wmawiać każdemu wszystko i żadna historia nie byłaby prawdziwsza od innych".Herkules Poirot to jeden z najbardziej rozpoznawalnych fikcyjnych detektywów, który pojawił się w ponad trzydziestu książkach Agaty Christie. Jego śmierć opisana w ostatniej powieści z tej serii, zakończyła pewną epokę w literaturze kryminalnej. Jak zdołaliśmy się jednak w ostatnim czasie przekonać, nie wszyscy pogodzili się z uśmierceniem Poirota.

Sophie Hannah to poetka, autorka książek dla dzieci i powieściopisarka. W latach 1997 -1999 była stypendystką Commoner w Creative Arts w Trinity College, a w okresie od 1999 r. do 2001 r. pełniła funkcję pracownika naukowego w Wolfson College, Oxford. Autorka swoją pierwszą powieść wydała w 2006 r., obecnie mieszka w Cambridge z mężem i dwójką dzieci. "Zamknięta trumna" to druga książka autorki z serii z Herkulesem Poirotem.

Herkules Poirot oraz inspektor Edward Catchpool rozwiązują zagadkę tajemniczego morderstwa w rezydencji Lady Athelindy Playford, która ogłosiła swoim gościom decyzję o zmianie zapisu w testamencie, wydziedziczając tym samym swoje dzieci, a bogactwem obdarzając umierającego sekretarza.

Herkules Poirot to jeden z najbardziej rozpoznawalnych detektywów literackich. Nie wszyscy pogodzili się z tym, że został uśmiercony, dlatego, za sprawą angielskiej pisarki – Sophie Hannah, powrócił do świata żywych. A wraz z nim pobudzająca do myślenia intryga kryminalna, której rozwiązanie zmusza szare komórki czytelnika do intensywnej pracy. Konstrukcja fabularna tego kryminału w wielu szczegółach przypomina książki Agaty Christie - na samym początku zbrodnia, zamknięty krąg podejrzanych i zamiast wartkiej akcji, śledztwo oparte na logice oraz dedukcji.

Sophie Hannah, kreując postać kultowego detektywa starała się dorównać w jak najwyższym stopniu jego pierwowzorowi. Poirot w powieści Hannah stawia na psychologię zbrodni, jest pewny siebie i dość często przemawia przez niego ironia. Jest może nieco mniej zgryźliwy niż pierwowzór, natomiast wciąż błyszczy genialnym umysłem i przenikliwością analizy.

"Zamknięta trumna" to pełnokrwista powieść detektywistyczna, która w dużej mierze przypomina swoim stylem klimat kryminałów z Poirotem Agaty Christie, jednak na pewno nie uniknie porównań z pierwowzorem.


 
Sophie HannahZa możliwość przeczytania książki dziękuję magazynowi POCISK, w którym recenzja została opublikowana


23 komentarze:

 1. Bardzo zaciekawiła mnie ta książka :)
  Piszesz świetne recenzje :)
  Zapraszam http://natalie-forever.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Coś czytałam tej autorki, ale nie o detektywie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jestem fanką kryminałów, ale może się skuszę ☺

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię Herkulesa Poirot i chętnie poznałabym jego nowe sprawy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chce przeczytać <3
  I NA PEWNO przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Książki Autorki znam i kusi mnie Poirot w jej wydaniu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi fajnie, ale chyba nie sięgnę, bo będę miała wrażenie, że to podróbka. Herkulesa bardzo lubię, ale wskrzeszanie go pod piórem innej autorki nie ma dla mnie sensu :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Miedzy innymi od Agaty i Mastertona zaczelo sie moje czytanie. Zbyt bardzo lubie postac Poirota, zeby zaczynac czytac jego przygody od innego autora;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Na razie czytam twórczość Christie. Nie wiem, czy skuszę się na ten dodatek.

  OdpowiedzUsuń
 10. Oczywiście, że nie uniknie porównań, sama porównujesz, w tym samym zdaniu ;)

  Styl Christie jest nie do podrobienia. Jedną książkę będącą autoryzowaną kontynuacją przeczytałam, nie była zła, ale nie jest to Christie, na pewno. Tej jestem ciekawa również.

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam cykl o Simonie Waterhousie autorstwa Sophie Hannah i przymierzam się również do książek z Poirotem, ale nie ukrywam, że obawiam się jak pisarka sobie poradziła z tą postacią.

  OdpowiedzUsuń
 12. Sama nie wiem, ale jakoś wolę Poirota w oryginalnym autorstwie.

  OdpowiedzUsuń
 13. nie dla mnie, nie lubię przygód Poirota

  OdpowiedzUsuń
 14. Zaintrygowała mnie ta książką. Zapiszę sobie jej tytuł i w wolnym czasie poszukam w mojej bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jestem miłośniczką Christie, wszystkie książki czytałam po kilka razy. Tym bardziej nie mogłam pogodzić się, że reanimowali mojego ukochanego detektywa. W pierwszej powieści Inicjały zbrodni Poirot był mocno niedopracowany. Zauważyłam kilka rażących błędów, niestety dla mnie zostanie to nadal nieudolna próba naśladownictwa Christie. Mam nadzieję, że drugi tom jest bardziej dopracowany i przemyślany :)

  OdpowiedzUsuń
 16. raczej nie teraz jak już;p na razie zaczytuję się w Alex Kava;D

  OdpowiedzUsuń
 17. Sama nie wiem. Najpierw poczytam więcej powieści Christie :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Hm, chyba nie jestem przekonana do takiego pomysłu wskrzeszania postaci jednego autora przez drugiego.

  OdpowiedzUsuń
 19. Dość dziwne zagranie z tym głównym bohaterem, przyznam, że jeszcze się z czymś takim nie spotkałam.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger