"Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu" – Joanna Jax
"(…) bez pieniędzy człowiek staje się niewolnikiem. Ludzi, pracy i systemu (…)".Tytuł tej serii powieściowej zawierający w sobie dwa, zupełnie przeciwstawne pojęcia zwiastował fabułę, która wywoła wiele emocji, wiele różnych myśli. Żądza zemsty to bowiem niszczycielska siła, powodująca destrukcję wszystkiego, a przebaczenie wręcz odwrotnie – pozwala odrodzić się na nowo. Po lekturze pierwszej części mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że autorka fenomenalnej sagi o rodzinie von Becków wróciła w dobrym stylu z kolejnym cyklem.

Joanna Jax to absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, która pasjonuje się malowaniem na szkle unikatową techniką warstwową. Uwielbia także czytać biografie i publikować krótkie opowiadania. Na co dzień pracuje jako manager w dużej firmie ogrodniczej. Autorka zadebiutowała w 2014 r. książką pt. "Dziedzictwo von Becków". 

Lata 30. XX wieku, Julian Chełmicki i Emil Lewin to przyrodni bracia, którzy nie wiedzą o swoim pokrewieństwie. Julian wychowuje się w rodzinie bogatego właściciela ziemskiego, a Emil w ubogiej chacie. Braci dzieli niemal wszystko, oprócz jednego – zauroczenia piękną kobietą. Gdy prawda o ich pokrewieństwie wychodzi na jaw, Emil przysięga zemstę. Tymczasem wybucha II wojna światowa, która zmienia niemal wszystko.

Kolejna książka Joanny Jax to podobnie jak jej poprzednie dzieła, saga rodzinna ukazująca losy bohaterów na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Pierwszy tom obejmuje lata 1915-1940 przedstawiając czytelnikom losy wielu postaci związanych z dwoma braćmi. Autorka ze znanym sobie epickim rozmachem, zbudowała wielowątkową fabułę, ukazując przy tym zróżnicowane postawy ludzkie, których ocena musi zostać ściśle powiązana z zawieruchą dziejową, jaka miała wówczas miejsce. Nie sposób oderwać się od tej książki, bo jak przerwać lekturę, gdy w życiu fikcyjnych bohaterów tyle się dzieje? Jak odłożyć powieść, gdy bohaterowie zostają postawieni przed tak wieloma dylematami natury moralnej?

Poczet postaci, jakie zostały stworzone piórem Joanny Jax to ludzie, których wiarygodne kreacje psychologiczne rzutują dość mocno na mój cały, pozytywny odbiór tej powieści. Mamy oto bowiem Hankę Lewin – ubogą wieśniaczkę, która w wielkim mieście robi sceniczną karierę i wychodzi za mąż z czysto finansowych pobudek. Mamy także drugą kobiecą postać – Alicję Rosińską. Kobietę, która w całej książce zrobiła na mnie wielkie wrażenie swoją odwagą, stanowczością i poświęceniem. Dla miłości była w stanie zrobić wszystko i dopięła swojego celu, pomimo tego, że zapłaciła za to bardzo wysoką cenę. Kobiety w powieści Joanny Jax to odważne i mające swoje zasady wojowniczki, których losy zgłębia się z wypiekami na twarzy.

Dwaj bracia wokół których toczy się cała akcja utworu to dwa zupełnie odmienne żywioły. Autorka dość wyraźnie zaznaczyła ich rolę, jednego z bohaterów czyniąc tym negatywnym, drugiego zaś pozytywnym. Muszę tutaj podkreślić, że pewne wydarzenia, które miały miejsce w książce, pozwalają mi mniemać, że w kolejnej części granica pomiędzy zemstą a przebaczeniem będzie się w ich przypadku dość mocno zacierać.

Najnowsze dzieło Joanny Jax to wciągająca, pełna ludzkich namiętności i do bólu prawdziwa historia o tym, do czego zdolny jest człowiek owładnięty nienawiścią. Wartka akcja, rodzinne tajemnice oraz skomplikowana historia ludzi miotających się pomiędzy zemstą a przebaczeniem nie pozwalają oderwać się od lektury tej książki nawet na chwilę. "Narodziny gniewu" to pierwsza część pełnokrwistej sagi rodzinnej, którą trzeba przeczytać!Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Videograf28 komentarzy:

 1. Pojawia się wątek II wojny światowej, co jest u mnie dużym plusem.
  Być może się skuszę, ale na pewno nie w najbliższym czasie.
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę chciała w przyszłości zapoznać się z tą serią, ale może poczekam, aż będzie dostępna w całości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wspaniały początek niezwykłej sagi.

  OdpowiedzUsuń
 4. ciekawie się zapowiada, oj ciekawie:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nienawiść zniszczyła nie jednego :) fabuła zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nienawiść potrafi namieszać człowiekowi w głowie, a Joanna Jax pokazała to bezbłędnie. Piękna opowieść! :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. Kobiece kreacje zdają się być nietuzinkowe, z resztą już sam czas akcji sprawia, ze jestem jak najbardziej na tak.

  OdpowiedzUsuń
 8. Człowiek owładnięty nienawiścią nie myśli racjonalnie. Chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 9. Wartka akcja i tajemnica - to coś, co lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Napiszę tak: Tyle już recenzji przeczytałam, a żadnej negatywnej! Ta książka musi być naprawdę genialna, jednak nie w moich klimatach. Uwielbiam czasy współczesne i rzadko kiedy mam ochotę się cofać. Poza tym jednym problemem, to po książkę na pewno bym sięgnęła. Tyle zachwytów na blogosferze jeszcze nie widziałam przy żadnej innej książce :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię książki, których akcja dzieje się w XX-leciu międzywojennym. A rodzący się gniew wiele może...

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam takie sagi, więc dla mnie to pozycja obowiązkowa ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. myślę że bym mogła odpłynąc w niej:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Wiedziałam, że to będzie dobra powieść. Muszę zdobyć własny egzemplarz :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jestem w połowie. Ciekawa jestem co takiego przeżyje Alicja:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Dzięki za świetną recenzję, ostatnio mam fazę na sagi więc na pewno się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Wydaje się być pozycją godną uwagi ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. I think this is interesting
  Kisses

  OdpowiedzUsuń
 19. Sagi sa dla mnie nieco za długie :) ale z pewnoscią są miłośnicy takich powieści :)

  OdpowiedzUsuń
 20. To chyba nie jest książka dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Mam wielką ochotę na tę książkę i muszę ją jak najszybciej przeczytać ;)
  Pozdrawiam! http://literacki-wszechswiat.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 22. Lektury powieści tej autorki naprawdę Ci zazdroszczę:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Mam ochotę na rodzinną sagę :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger