"Biuro przesyłek niedoręczonych" – Natasza Socha"(…) czasem nawet jedno słowo może odmienić czyjeś życie".
Święta to najlepszy okres na czytanie tego typu książek – optymistycznych, przemycających nadzieję, pozwalających uwierzyć, że ludzie są z natury życzliwi. Z przyjemnością wówczas zgłębia się bowiem historie, które potraktowane z przymrużeniem oka, czarują zaklętą w sobie magią. Niewątpliwie do takich właśnie książek należy "Biuro przesyłek niedoręczonych", czyli powieść, która już na wstępie zachęca swoją klimatyczną okładką.

Natasza Socha to dziennikarka, felietonistka i pisarka, urodzona w Poznaniu. Żona swojego męża, mama dwójki dzieci, swoją obecność dzieli między Polską, a pewną niemiecką wsią, gdzie tworzy kolejne powieści. Autorka ilustruje także książki dla dzieci oraz maluje, lubi jeździectwo.  Współtworzy blog chilifiga.pl.

Zuzanna po przeprowadzce do nowego miasta dostaje pracę w biurze przesyłek niedoręczonych, w którym to musi segregować i układać listy, jakie nie doszły do adresatów. Kiedy odkrywa pewną korespondencję, z której wynika, że dwójka nadawców od trzydziestu ośmiu lat nie może się spotkać, postanawia pomóc przeznaczeniu. Odnalezienie do dnia Wigilii dwójki zakochanych w sobie osób nie jest wcale łatwe, gdyż czas jaki jej pozostał bardzo szybko ucieka. Na szczęście bohaterce sprzyja los i życzliwe dusze.

W trakcie lektury tego jakże przyjemnego czytadła zaczęłam się zastanawiać nad tym, co w rzeczywistości dzieje się z listami, które ze względu na różne obiektywne przyczyny, nie mogły zostać dostarczone ani zwrócone. Moją ciekawość zaspokoiła sama autorka zamieszczając na końcu swojej powieści wzmiankę o Wydziale Przesyłek Niedoręczalnych w Koluszkach, dzięki któremu mogła się zainspirować. Chciałabym kiedyś zobaczyć jak wygląda praca w takim miejscu i posłuchać prawdziwych historii listów, które tak wzruszają, jak te wysyłane przez Gaspara i Teklę od tylu, tylu lat. Muszę także wspomnieć, że nie lada gratką okazało się dla mnie wplecenie w fabułę wzmianki o najbardziej niewiarygodnych drogach doręczenia listów – te ciekawostki wzmogły tylko mój apetyt na zgłębianie książki Nataszy Sochy.

"Biuro przesyłek niedoręczonych" to powieść, która pomimo faktu, że została naszpikowana nieprawdopodobnymi zbiegami okoliczności, jest bardzo mądrą i przede wszystkim wzruszającą historią o prawdziwej miłości, ludzkiej życzliwości, ale także samotności, którą często ukrywamy pod maską sarkazmu i ironii. Wzruszył mnie w tej powieści list małego Michałka do ulubionego Pisarza i bajka, którą ten napisał specjalnie dla chłopca. Sama kreacja Pisarza to także mnóstwo uśmiechu, który wywołują przede wszystkim jego pozorne zgorzknienie i relacje z Zuzanną. Wzruszył mnie także główny wątek książki, czyli prawie czterdziestoletnia miłość, która w końcu miała szansę na swoje spełnienie. Wiem, że w prawdziwym życiu taki romantyczny scenariusz jest mało prawdopodobny, jednak pomimo tego historia ta zwyczajnie mnie oczarowała. Żałuję tylko, że Natasza Socha nie napisała jeszcze chociażby kilku akapitów ukazujących reakcje bohaterów, gdy w końcu się spotkali – tak, szczęśliwe zakończenie to pewnik w tej powieści.

Moją uwagę podczas lektury skupiały także przemycane licznie różnorakie receptury dotyczące ziołolecznictwa i ogólnie medycyny naturalnej. Kilka takich naturalnych przepisów zanotowałam sobie na przyszłość. Warto także wspomnieć, że autorka na samym końcu wprowadza dość zaskakujący zwrot akcji dotyczący jednego z bohaterów - zupełnie nie spodziewałam się takiego scenariusza.

Muszę się wam do czegoś przyznać - po przeczytaniu ostatniej strony najnowszej powieści Nataszy Sochy, zanurkowałam w pudłach z moimi drogocennymi pamiątkami i wyjęłam cały plik listów sprzed kilkunastu lat, które wówczas nagminnie otrzymywałam od mojej przyjaciółki. Być może książka ta w was również wyzwoli pewne pokłady sentymentalizmu i nostalgii, które przywołają wzruszające wspomnienia. Warto spróbować.


Z Nataszą Sochą

Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce
30 komentarzy:

 1. Wszyscy tak chwalą, że w końcu muszę sama przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książkę chętnie przeczytam i skorzystam z rad ziołoleczniczych autorki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Musze poszperać w domu, może ja również znajdę jakieś stary listy. Książkę bardzo bym chciała kiedyś przeczytać. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kolejna książka na liście do przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie do końca poczułam tę magię świąt podczas jej lektury.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mi się podobały chwile z tą powieścią :) A zakończenie w mnie wprawiło w osłupienie...

  OdpowiedzUsuń
 7. I tym sposobem moja lista "muszę przeczytać" robi się co raz dłuższa :) Bardzo lubię motyw listów w powieściach. Szkoda, że już mało kto je piszę. Z pewnością sięgnę po te historię :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. I ja slyszalem wiele dobrego o tej ksiazce. Takie miejsce z pewnoscia jest fascynujace. Mnie rowniez bardzo ciekawi praca w biurze rzeczy znalezionych. Jak to wszystko sie odbywa;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka od zapowiedzi znajduje się na mojej liście do przeczytania! Przede wszystkim ze względu na ten klimat, który pozwala na czytanie jej w świątecznym (moim ulubionym) okresie, ale również ze względu na swój intrygujący pomysł na fabułę! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. ehhh te przesyłki niedoręczone - ostatnio moje przygody co mi ciśnienie podinosły... a o ilu jeszcze nei wiem wrrr

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam tę powieść na początku tego miesiąca i nadal jestem pod ogromnym wrażeniem :) Świetna pozycja!

  OdpowiedzUsuń
 12. Na święta w sam raz. Jeśli znajdę czas to przeczytam z chęcią.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wydaje mi się, że mimo zbliżających się Świąt to nie jest powieść dla mnie, ale cieszę się, że Ty spędziłaś przy niej miło czas :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Książkę mam w planach, wydaje się być sympatyczna ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. podoba mi się:) na prezent o :D

  OdpowiedzUsuń
 16. A ja książkę chcę kupić jak najszybciej, żeby móc się nią nacieszyć :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Cieszę się, że książka spełniła Twoje oczekiwania, ponieważ wybrałam ją na prezent, który już do mnie jedzie!

  OdpowiedzUsuń
 18. Książka wydaje się pełna optymizmu :) W sam raz na okres świąteczny :)

  Co do listów i sentymentu, ja ze swoją przyjaciółką, wciąż prowadzimy ten rodzaj korespondencji i olbrzymie go sobie cenię :)
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Idealna książka na Święta, ja niestety mam w tej chwili trzy rozpoczęte, więc w te święta nie dam rady jej przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Zastanawiałam się nad zakupem tej książki, ale ostatecznie z niej zrezygnowałam i wybrałam inne powieści. Ale chyba jednak sobie ją sprezentuję :)

  OdpowiedzUsuń
 21. Muszę się kiedyś zapoznać z tą autorką! :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Ciekawy motyw te niedoręczone przesyłki- może skuszę się na lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 23. Cudownie klimatyczna powieść, to chyba będzie lektura do powtórzenia na każde święta:)

  OdpowiedzUsuń
 24. Przesłodka okładka i wydaje się, że ciekawa historia - idealna lektura na zimowy wieczór! :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Ja również muszę kupić sobie pudło na listy, trochę ich mam, a szkoda, by się zniszczyły. ;)

  OdpowiedzUsuń
 26. W ten okołoświąteczny czas jakoś przymyka się oko na na te wszystkie zbiegi okoliczności, o ile książka niesie ze sobą miłe pokłady ciepła :) Widzę, że tutaj można na to liczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 27. ... dziękuję za podpowiedź literacką ;-) ... chętnie przeczytam "Biuro przesyłek niedoręczonych" :-) ... już zapisałam sobie tytuł na liście książek do przeczytania :-) ...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger