"Anatomia zdrady" – Wojciech Wypler

"(…) ludzie kłamią mniej więcej tak często, jak często powinni myć zęby, czyli około dwa razy dziennie".
Jeszcze nigdy w dziejach ludzkości nie było tak łatwo o zdradę w relacjach partnerskich, jak obecnie, w XXI wieku. Nigdy również nie było tak łatwo zweryfikować prawdomówności bliskiej nam osoby. Żyjemy bowiem w czasach, w których widoczna kiedyś granica pomiędzy prawdą, a kłamstwem, niebezpiecznie się zatarła. Nie dziwi mnie więc fakt potrzeby powstania takiej publikacji. Publikacji, która z pewnością pozwoli ustrzec się przed podstawowymi błędami w temacie wykrywania niewierności.

Wojciech Wypler to psycholog, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, który przeprowadzał treningi dla agentów służb specjalnych - uczył kandydatów na szpiegów jak dobrze kłamać i manipulować. Autor prowadzi także szkolenia z wykrywania kłamstwa.

"Anatomia zdrady" to publikacja o charakterze poradnikowym, oscylująca w temacie wykrywania kłamstwa, powodów kłamania, radzenia sobie ze zdradą i technik demaskowania oszustów. Książka składa się z pięciu rozdziałów.

Chyba każdy z nas będąc w stałym związku, spotkał się z pojęciem zdrady – czy to tylko w kwestii domysłów, snucia różnych scenariuszy, czy też poprzez jawną niewierność. To temat, który wywołuje przeróżne dyskusje, w zależności od wyznawanego światopoglądu. Wojciech Wypler jako wybitny znawca tematyki zdrady postanowił przedstawić swoją praktyczną wiedzę w swoistej pigułce, jaką niewątpliwie jest właśnie ta publikacja. Publikacja, w której można znaleźć wiele odpowiedzi na pytania, jakie każdy z nas sobie zadaje, ale często nie mówi o tym głośno. Jak dobitnie pokazuje autor niniejszej książki, zdrada obecna jest w większości związków i niestety trzeba się z tym faktem pogodzić. Na szczęście, psycholog ten nie zostawia czytelnika z tą okrutną prawdą, lecz stara się go nauczyć, co robić, gdy partner nie jest wierny. Jak ustrzec się przed błędami, które mogą na zawsze zakończyć nasze relacje oraz jak "wyczuć" kłamcę. Myślę, że wskazówki, jakimi Wojciech Wypler dosłownie naszpikował swoją książkę, staną się praktycznymi podpowiedziami dla każdego, bez wyjątku.

W "Anatomii zdrady" znalazłam kilka ciekawostek, które autentycznie mnie zdziwiły. Otóż nie wiedziałam, że istnieją tak łatwo dostępne dla każdego i tak zaawansowane programy szpiegujące Nie spodziewałam się również, że istnieje hipoteza naukowa dotycząca oszukiwania, jako strategii przystosowawczej dla naszego gatunku. Spodobał mi się także podział na typy kłamców. Najciekawszym rozdziałem natomiast, do którego będę pewnie wracać wielokrotnie jest ten dotyczący zbierania dowodów.

Publikacja ta to nie tylko sucha teoria, lecz także praktyczne ćwiczenia z dziedziny psychologii, jakie każdy z nas może sobie zrobić, by uzmysłowić pewne oczywiste fakty. Do tego wszystkiego autor przytacza także sporo przykładów z jego praktyki psychologicznej, które wywołują najwięcej przemyśleń i autorefleksji.

Po lekturze poradnika Wojciecha Wyplera jestem wyposażona w podstawową wiedzę dotyczącą mechanizmów zdrady i pierwszych oznak tego, że coś niedobrego dzieje się z moją drugą połówką. Dzięki autorowi wiem, gdzie szukać pomocy i jak bronić się w przypadku, gdy do zdrady rzeczywiście dojdzie. Cieszę się, że powstają takie książki - dla wszystkich. Książki, w których przekaz trafi do każdego, bez względu na jego wiek i wykształcenie.Biorę udział w konkursie „Wygraj konsultację terapeutyczną STRES-RESET z psychologiem Wojciechem Wyplerem z okazji premiery jego książki „Anatomia zdrady”. Autor ujawnia sposoby wykrycia i uniknięcia zdrady – w związku partnerskim, przyjacielskim lub rodzinie. Pokazuje, jak podnieść się po tym bolesnym przeżyciu – pozbyć się depresyjnych myśli, opanować ból i złość oraz  wieść szczęśliwe życie.
31 komentarzy:

 1. Mam mieszane uczucia. Niewątpliwie są osoby, które intuicyjnie wyczuwają kłamstwo oraz manipulację i sądzę, że to doskonała książka dla nich. Po lekturze rozwiną swoje umiejętności. Są natomiast tacy ludzie, którzy choćby nie wiem, jak ich szkolić, przestrzegać i przygotowywać, nie są w stanie zauważyć, że ktoś ich okłamuje, a uświadomieni wprost, że zostali oszukani, i tak nie wierzą:) Znam takich i takich. Ja chętnie przeczytam, bo zaliczam się do pierwszej grupy.
  s-a

  OdpowiedzUsuń
 2. Ooooo! To to to, właśnie to jest pozycja po którą chętnie sięgnę:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ze względu na postać autora chętnie bym przeczytała, skoro zawodowo szkoli szpiegów to ta lektura nabiera dla mnie smaczku;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Pomimo przepięknej okładki i genialnego cytatu, który wybrałaś, czuję że nie jest to książka dla mnie. Nie moja tematyka niestety, ale myślę że znajdzie wielu swoich czytelników :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z jednej strony chętnie się zapoznam z tą książką, z drugiej jednak... no nie wiem :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka wydaje się interesująca, ale jak to będzie z czytaniem, zobaczymy. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Umiejętność wykrywania kłamstwa jest na pewno przydatna, zwłaszcza w dzisiejszym świecie. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Raczej nie skuszę się na tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 9. Strasznie nie lubię poradników, więc książka nie dla mnie. Ale przyznam, że okładka ładna i tytuł na początku wydawał mi się należeć do jakiegoś fikuśnego kryminału. A tu takie zdziwienie. ;D

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie bym ją poczytała, coś czuję że dowiedziałaby się z niej wielu ciekawych rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie lubię poradników, a już na pewno nie lubię poradników o tej tematyce :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawa tematyka, ale chyba nie do końca dla mnie.
  Życzę powodzenia w konkursie ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Książka nie w moim guście, ale Tobie życzę powodzenia w konkursie!

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie lubię poradników, ale nad tym mogłabym się zastanowić.

  OdpowiedzUsuń
 15. Niestety, ale nie sięgam po podobne poradniki :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetna recenzja, dobrze to ujęłaś :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo mi się podoba Twoja recenzja. Coś ostatnio zdrada jest częstym tematem.
  Będę Ci bardzo wdzięczna ,jeśli klikniesz w reklamy na moim blogu :)
  Zapraszam https://natalie-forever.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 18. Książka może być ciekawa, ale czy po nią sięgnę? Zastanowię się...

  OdpowiedzUsuń
 19. Wystarczy, że gdzieś napotkam słowo "zdrada", a już podnosi mi się ciśnienie. Ja się nawet denerwuje, gdy oglądam ten głupi serial na Polsat Cafe :D jestem strasznie uczulona na osoby, które zdradzają. Ale nie powiem, odkąd zobaczyłam tę ksiązkę, to mam na nią smaczek...

  OdpowiedzUsuń
 20. Widziałam info o tej książce :d wydaje się ciekawa:)

  OdpowiedzUsuń
 21. Jak najbardziej zastanowię się nad nią :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Otrzymałam propozycję zrecenzowania tej pozycji, ale się na nią nie skusiłam... I chyba raczej tego nie zmienię. Takie pozycje podsysają moim zdaniem niepewność. Wzbudzają niepokój, a jeśli już i tak do tego dojdzie... człowiek będzie pod działaniem emocji i... I tak nie zastosuje tych porad... :-/

  OdpowiedzUsuń
 23. Zawsze mieszają mi w głowie takie książki, mimo że są ciekawe.

  OdpowiedzUsuń
 24. Raczej nie dla mnie, ale kto wie, czy kiedyś się nie okaże pomocna. ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. Poradnik dla każdego, przystępny i z przykładami, czemu nie:)

  OdpowiedzUsuń
 26. Hmm przeczytać żeby wiedzieć , czy nie czytać żeby nie kusić diabła i szukać oznak w ukochanym?

  OdpowiedzUsuń
 27. Chętnie przeczytam oszukana i zdradzona :(

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger