"Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko" – Leon Knabit OSB, Łukasz Wojtusik, Adam Golec


"Każdego z nas pewnie inaczej śmierć złapie".
Nie rozmawiamy o śmierci, staramy się o niej nie myśleć, nie ma jej w naszym życiu na co dzień. Spychamy myśli o końcu naszego istnienia głęboko w podświadomość, by móc wstawać każdego dnia, by móc trwać. Paradoksalnie, w opozycji do tego, w mediach śmierć obecna jest w każdym momencie, stając się zawsze newsem numer jeden. Może więc zamiast oglądać kolejne serwisy informacyjne z podaną liczbą ofiar, lepiej przeczytać książkę o śmierci, która wniesie coś do naszego, doczesnego życia.

"Dusza z ciała wyleciała. Rozmowy o śmierci i nie tylko" to zbiór dwunastu rozmów, jakie Lukasz Wojtusik przeprowadził z ojcem Leonem Knabitem.

Leon Knabit to znany, polski benedyktyn i publicysta, który w latach 2001-2002 pełnił funkcję przeora opactwa w Tyńcu. Łukasz Wojtusik to dziennikarz kulturalny radia TOKFM, autor wielu rozmów z ludźmi kultury i sztuki. Mąż i ojciec. Adam Golec to fotograf, videograf, portrecista i eseista.

Ojciec Leon to człowiek, który nie ukrywa swoich słabości i nie boi się mówić tego, co myśli, wbrew ogólnie panującym trendom. Takimi cechami osobowości można tego polskiego benedyktyna z pewnością opisać. Z tego też względu byłam niezmiernie ciekawa, w jakim kierunku potoczy się rozmowa na chyba najtrudniejszy temat na świecie, czyli na temat śmierci. Cóż, nie było smutno, nie było patetycznie, nie było sztampowo i trywialnie. Otrzymałam za to mnóstwo dobrego żartu i trafnych odpowiedzi, które zmuszają do chwilowej refleksji nad tym, dlaczego o śmierci się nie rozmawia i jaką wartość ma dla nas koniec wszystkiego.

Lukasz Wojtusik w dwunastu rozmowach z Leonem Knabitem pyta o najróżniejsze obszary naszego życia. Podczas ich dysput padają bowiem pytanie o naturę umierania, ważność cierpienia, czy też wartość starości. To rozmowy, w których widocznie przeplata się ze sobą płaszczyzna religijna oraz ta prozaiczna, czyli życie i niesione z nim liczne pytania o sens umierania i sens samego życia. Nie zabrakło także obszarów kontrowersyjnych, jak chociażby pytania o istotę samobójstwa, o zasadność aborcji, czy też to, co mnie najbardziej zszokowało, czyli zgoda duchownego na to, by homoseksualiści mieli wgląd do stanu zdrowia swoich partnerów. Ojciec Leon wtrąca także swoje anegdoty i liczne ciekawostki, które wielokrotnie wywoływały uśmiech na mojej twarzy.

Muszę wspomnieć także kilka słów o wydaniu tego zbioru, gdyż jego oprawa wizualna jest niezwykle elegancka. Twarda okładka, dobrej jakości papier i to, co przykuwa uwagę najbardziej, czyli klimatyczne zdjęcia Adama Golca, które idealnie trafiają w tematykę książki - czarne, nieco mroczne i zamglone. Nie sposób oderwać od tych fotografii wzroku.

Śmierć nie jest tematem, o którym chętnie rozmawiamy i dzielimy się swoimi refleksjami. Odnoszę wrażenie, że coraz częściej śmierć staje się tematem tabu, który zostaje poruszony dopiero na pogrzebie kogoś bliskiego bądź też podczas wielkiej, narodowej tragedii. Oczywiście, nie da się zaprzeczyć, iż nie moglibyśmy żyć w pełni, gdybyśmy przez cały czas myśleli wyłącznie o śmierci, gdyż przyniosłoby to zupełnie odwrotny skutek do zamierzonego. Z tego też względu, warto od czasu do czasu zajrzeć do książki, która w wyważony sposób porusza temat odchodzenia i co najważniejsze, dotyka wielu kwestii, o które ocieramy się praktycznie codziennie. 
Łukasz Wojtusik, fot. Jacek Lenczowski

 
Adam Golec

Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Tyniec Wydawnictwo Benedyktynów


28 komentarzy:

 1. Chętnie poczytałabym te anegdoty :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Okładka jest niesamowita. Po książkę siegne, to z pewnością wartościowa lektura.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że w chwili obecnej nie dałabym rady się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 4. To zdecydowanie trafia w mój gust czytelniczy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem czy bardziej dla rozmów, czy dla zdjęć, ale muszę tę książkę zdobyć.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem czy bardziej dla rozmów, czy dla zdjęć, ale muszę tę książkę zdobyć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Prawda o śmierci rzadko kiedy się rozmawia, no chyba, że ktoś pracuje w jakimś zawodzie medycznym, to wtedy napewno jest to częsty temat rozmów. Książka wydaje się bardzo interesująca :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Tematyka ciekawa, ale mnie bardzo przybija

  OdpowiedzUsuń
 9. Z wielką chęcią się zapoznam :)
  Zapraszam do mnie - dzisiaj bransoletki :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Byłam pewna, że napiszę Ci, że tym razem to nie dla mnie, jednak zdecydowanie mnie zainteresowałaś!

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja jednak podziękuję, gdyż obecnie wolę coś zgoła innego.

  OdpowiedzUsuń
 12. Na pewno przeczytam, temat trudny, ale książka warta przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 13. Myślę, że to wartościowa lektura. Chciałabym ją poznać. Ostatnio czytałam "Czego najbardziej żałują umierający" i także Ci ją polecam. Trudna, ale ważna tematyka :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ojciec Leon Knabit to niesamowita postać, ale książka, póki co, nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jeszcze jej nie czytałam, ale na pewno postaram się to nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Zdecydowanie chcę się z nią zapoznać. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Też mam ochotę na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 18. Śmierć to temat tabu.... Na razie nie mam ochoty na taką publikację.

  OdpowiedzUsuń
 19. a ja z checia przeczytalabym :D

  OdpowiedzUsuń
 20. O tak, z pewnością książki z Ojcem Leonem są świetne, jak sam on. ;) Pamiętam, że zawsze chodził uśmiechnięty, ilekroć go mijałam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. To musi być niezwykle wartościowa publikacja.

  OdpowiedzUsuń
 22. Niełatwa tematyka. Nie wiem, czy chciałabym się z nią teraz zetknąć, chociaż z drugiej strony mam wrażenie, że warto. Zobaczymy. Może sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 23. Intrygująca tematyka jednak ja raczej nie przeczytam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Wartościowa książka, którą chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 25. Wydaje mi się, że to mogłoby być coś dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 26. Ojciec Leon to bardzo ciekawa postać. Temat książki również mnie interesuje. Chętnie po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger