Apostrof - nowy festiwal literatury!


Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury ogłosił swoją pierwszą edycję oraz pierwsze gwiazdy. Wybitni, ale też popularni pisarze – Jaume Cabré, Lars Saabye Christensen i Paullina Simons – już w maju pojawią się w Polsce. Apostrof to pierwsze wydarzenie literackie w kraju, które łączy ogólnopolski charakter z międzynarodową skalą.W ramach festiwalu odbędzie się ponad 70 wydarzeń w ośmiu miastach Polski. W programie znajdą się spotkania autorskie z najbardziej lubianymi i cenionymi pisarzami, tematyczne panele dyskusyjne, warsztaty i spacery literackie. Wspólnie z zaproszonymi autorami i krytykami literackimi, czytelnicy będą mieli okazję porozmawiać o zjawiskach charakterystycznych dla współczesnej prozy czy problemach istotnych w debacie społecznej, ale też po prostu spotkać swoich ulubionych pisarzy. Festiwal potrwa od 16 do 22 maja. Wydarzenia będą odbywać się m.in. na deskach stołecznego Teatru Dramatycznego oraz w salonach Empik – poza Warszawą festiwal zawita do Krakowa, Poznania, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Łodzi i Szczecina.

Jaume Cabré to jeden z najważniejszych współczesnych europejskich pisarzy. Autor głośnej powieści „Wyznaję” przyjedzie na festiwal z okazji polskiej premiery książki „Cień Eunucha” (Wydawnictwo Marginesy). Z nowym tytułem pojawi się również Lars Saabye Christensen – norweski pretendent do literackiej Nagrody Nobla. Jego najnowsze dzieło – „Beatles. Powieść” (Wydawnictwo Literackie) to jedna z najważniejszych książek w historii Norwegii (gdzie książka wydana była w 1984 roku) i zarazem największy międzynarodowy sukces autora. Amerykańska pisarka – Paullina Simons – zamyka trójkę właśnie ogłoszonych zagranicznych gwiazd festiwalu Apostrof. Jej słynna saga o romansie dwójki bohaterów, Tatiany i Aleksandra, w objętym wojną Leningradzie zyskała status międzynarodowego bestsellera. W ramach festiwalu premierę będzie miała jej najnowsza książka „Samotna gwiazda” (Wydawnictwo Świat Książki).

Apostrof to także okazja do spotkań z czołowymi polskimi pisarzami. Tu program wydarzenia otwierają: laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, czterokrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike – Jacek Dehnel, którego „Krivoklat” (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak) będzie miał premierę w ramach festiwalu, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru – Gaja Grzegorzewska i najbardziej bestsellerowa polska autorka 2015 roku – Katarzyna Bonda. Nazwiska kolejnych twórców, także pisarzy, którzy pojawią się poza Warszawą, poznamy już na początku kwietnia.

Opiekę kuratorską nad festiwalem objęła Sylwia Chutnik – pisarka, dziennikarka i kulturoznawczyni, laureatka Paszportu Polityki, trzykrotnie nominowana do Nagrody Nike. O identyfikację wizualną festiwalu zadba Tymek Borowski – malarz i artysta audiowizualny, laureat Paszportu Polityki 2015, nominowany też do Spojrzeń – najważniejszej nagrody w dziedzinie sztuk wizualnych w Polsce.

Wiadomość z ostatniej chwili!!!

Apostrof przyspiesza – nowi autorzy

Zdradzamy nazwiska kolejnych gwiazd, które spotkają się z czytelnikami na organizowanym przez Empik Międzynarodowym Festiwalu Literatury Apostrof. Marc Elsberg, Mons Kallentoft i Diane Ducret już w maju przyjadą do Polski. Do programu dołączają także kolejne spotkania z polskimi twórcami: Olgą Tokarczuk, Zygmuntem Miłoszewskim i Andrzejem Ziemiańskim.

Milion sprzedanych w Europie egzemplarzy „Blackoutu” mówi samo za siebie. Ogromnym sukcesem okazała się także druga powieść Marca Elsberga – „Zero” (Wydawnictwo W.A.B.). Autor w swoich książkach buduje katastrofalną wizję świata pokonanego przez osiągnięcia cywilizacji. Z fanami spotka się także Mons Kallentoft, który od początku był doceniany przez krytykę i czytelników. Już jego pierwsze dzieło – „Pesetas” – zostało wyróżnione przez Związek Pisarzy Szwedzkich nagrodą Katapultpriset. Król skandynawskiej powieści kryminalnej przyjedzie na festiwal z okazji premiery tytułu „Ziemna burza” (Dom Wydawniczy Rebis). O nowej książce mówić będzie także pisarka, która zasłynęła odkrywając tajemnice żon i kochanek przywódców XX wieku w serii „Kobiety Dyktatorów”. Diane Ducret tym razem pokazuje, jak męskie wyobrażenia na temat kobiecego ciała wpłynęły na życie milionów osób. „Zakazane ciało. Historia męskiej obsesji” (Znak Horyzont) to jeden z najczęściej komentowanych tytułów tego roku.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury to także święto polskiej książki. W wydarzeniu weźmie udział Olga Tokarczuk – zdobywczyni wielu laurów, m.in.: Nagrody Literackiej „Nike” (dwukrotnie), Nagrody Fundacji im. Kościelskich i Paszportu Polityki. Jedna z najbardziej utytułowanych współczesnych pisarek spotka się z czytelnikami niedługo po premierze teatralnej adaptacji „Ksiąg Jakubowych” (Wydawnictwo Literackie) w reżyserii Eweliny Marciniak. Licznymi sukcesami może się pochwalić także Zygmunt Miłoszewski, który tylko w minionym roku, za powieść „Gniew”, zdobył m.in. Paszport Polityki, Bestseller Empiku i Różę Gali. Dzięki trylogii opisującej przygody prokuratora Szackiego zyskał miano jednego z najbardziej poczytnych rodzimych pisarzy XXI wieku. Nowe wydanie „Trylogii kryminalnej” (Wydawnictwo W.A.B.) będzie miało swoją premierę podczas festiwalu. Z kolei Andrzej Ziemiański w ramach festiwalu zaprezentuje, długo wyczekiwaną przez wielbicieli fantastyki, ostatnią część serii „Pomnik cesarzowej Achai” (Fabryka Słów).

Szóstka nowych autorów dołącza do grona ogłoszonych już gości festiwalu Apostrof: jednego z najpoczytniejszych pisarzy europejskich – Jaume Cabré, norweskiego pretendenta do literackiej Nagrody Nobla – Larsa Saabye Christensena, amerykańskiej mistrzyni powieści kobiecej – Paulliny Simons, królowej polskiego kryminału – Katarzyny Bondy, laureatki Nagrody Wielkiego Kalibru – Gai Grzegorzewskiej oraz poety i prozaika – Jacka Dehnela.

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury jest organizowany przez Empik. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Czytaj dalej”. To podziękowanie dla czytelników, którzy – wbrew statystykom – z entuzjazmem podchodzą do książek i ich autorów. 

Apostrof. Międzynarodowy Festiwal Literatury
16-22 maja 2016 roku
Miasta festiwalowe: Warszawa, Kraków, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Katowice, Łódź i Szczecin.
Organizator: Empik

Partnerzy: Warszawskie Targi Książki, Teatr Dramatyczny w Warszawie, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Marginesy, Wydawnictwo W.A.B., Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Świat Książki, Dom Wydawniczy Rebis, Wydawnictwo Muza, Fabryka Słów. 

Świetnie, że takie inicjatywy mają miejsce. W Łodzi pojawię się na pewno na jakimś spotkaniu. A wy?

14 komentarzy:

 1. Pomyślę jeszcze. Ale inicjatywa świetna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety nie pojawię się na żadnym spotkaniu, jednak J. Cabre brzmi kusząco, choć nigdy nie przeczytałam żadnej książki. Mam jednak chrapkę na "Wyznaję", więc na spotkanie bym się wybrała z chęcią :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Może wybiorę się do Poznania, jak zainteresuje mnie jakieś spotkanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś mnie takie festiwale za bardzo nie kręcą, ale może jak akurat będę mieć wolne to przejdę się na jakieś spotkanie.
  dwiestronyksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Zobaczymy, może udałoby się dotrzeć do Katowic albo Krakowa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Do Łodzi mam niestety za daleko :<

  OdpowiedzUsuń
 7. W Szczecinie koniecznie wezmę udział. Muszę tylko znaleźć program i zobaczyć kiedy konkretnie kto w Szczecinie będzie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wow, ile ciekawych nazwisk! Ćwiek i Komuda w Łodzi! Luuuubię to :D

  OdpowiedzUsuń
 9. ja chodze usiebie w mieście :)

  OdpowiedzUsuń
 10. chciałabym pojawić się na spotkaniu z Andrzejem Ziemiańskim, o ile odbędzie się w moim mieście. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wow, świetna inicjatywa! Szkoda, że wszystko tak daleko...

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja mam to szczęście, że mieszkam między Łodzią i Warszawą - więc z pewnością gdzieś się pojawię. Nie wspominając już, że maj i czerwiec zapowiadają się bardzo intensywnie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Festiwal naprawdę bogaty, tylu świetnych autorów , tyle miast, ma rozmach Empik. Mieszkam w Warszawie, więc na pewno nie odpuszczę takiej okazji ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger