"Parabellum. Głębia osobliwości" – Remigiusz Mróz
"Historia to tylko uzgodniony zestaw kłamstw".

Seria "Parabellum" zawojowała blogosferę książkową i sprawiła, że Remigiusz Mróz dołączył do panteonu najpopularniejszych, współczesnych polskich literatów w dość bardzo krótkim czasie. Dwa pierwsze tomy cyklu wojenno-przygodowego spotkały się z tak pozytywnym odbiorem wśród czytelników, że trzeciego tomu po prostu nie mogli się doczekać. Ja również należałam do tej, dość dużej grupy i żałuję, że to już niestety koniec.

Remigiusz Mróz, rocznik 1987, pisarz, absolwent  Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, gdzie uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych. Autor zadebiutował doskonałą książką pt. "Wieża milczenia", jednak to właśnie seria "Parabellum" przysporzyła mu wielu fanów w całym kraju. Remigiusz mieszka obecnie w niewielkiej miejscowości pod Opolem.

Rok 1940, Bronek po odnalezieniu swojego przyjaciela z armii podejmuje decyzje o przeniesieniu się na Zachód, by tam wstąpić do formujących się właśnie polskich oddziałów. Staszek natomiast trafia do prawdziwego piekła na Ziemi - obozu koncentracyjnego w Mauthausen.  Z własnym sumieniem musi natomiast zmierzyć się oficer SS Leitner.

Prawie sześćset stron akcji trzymającej w napięciu, jej nieoczekiwanych zwrotów, wielkich emocji i zakończenia, które wywołuje ambiwalentne uczucia – tak w wielkim skrócie mogłabym podsumować trzeci i zarazem ostatni tom cyklu "Parabellum". Remigiusz Mróz po raz kolejny bowiem zafundował swoim czytelnikom emocje, jakie przy dwóch poprzednich częściach wszyscy już zdążyli poznać. Autor oczywiście nieco dostosowuje ówczesną rzeczywistość tak, by fabułę uczynić atrakcyjną i dynamiczną, ukazując przebieg pewnych wydarzeń, które raczej normalnie nie mogły by mieć miejsca. Nie dziwi mnie to bowiem swoiste naginanie rzeczywistości w powieściach przygodowych jest naturalną manierą pisarzy i można się tego zwyczajnie spodziewać.

"Parabellum. Głębia osobliwości" to także dość obszerny obozowy wątek, który mnie zatrwożył. Remigiusz Mróz bowiem z oddaniem wielu szczegółów, również tych najdramatyczniejszych, przedstawia codzienną wegetację w obozie koncentracyjnym. Muszę przyznać, że przeżycia Staszka i kapitana Obelta przerażają, oraz wywołują wiele różnorodnych uczuć. W zasadzie to cieszę się, iż autor nie pominął tego przerażającego w historii II wojny światowej, okrucieństwa. Być może bowiem młode osoby zafascynowane prozą Mroza, zaczną zgłębiać ten temat w bardziej szczegółowej literaturze faktu, uświadamiając sobie pewne historyczne wydarzenia.

Nie mogę nie wspomnieć w kilku słowach o otwartym zakończeniu całego cyklu, dzięki któremu Remigiusz Mróz pozostawił sobie swoistą furtkę do ewentualnej kontynuacji dalszych losów braci Zaniewskich w przyszłości. Zakończenie spowodowało u mnie pojawienie się niedosytu, ale w zasadzie autor chyba nie mógł inaczej postąpić. Cóż, mam nadzieję, że pod wpływem czytelników, Mróz napisze jeszcze kolejne części, bowiem przed bohaterami jeszcze wiele, wiele wyzwań.

Jak definiuje tytuł swojej książki autor - "osobliwość to materialne wnętrze czarnej dziury, o nieskończonej gęstości". Myślę, że cały cykl "Parabellum" wciąga niczym taka czarna dziura, nie ważne z jaką prędkością się czyta te książki i jaki horyzont nam pokazują. Jeśli czytaliście "Prędkość ucieczki" i "Horyzont zdarzeń", "Głębia osobliwości" jest dla was lekturą obowiązkową.


Remigiusz Mróz


Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Czwarta Strona


Remigiusz, ja Tobie również dziękuję :)

43 komentarze:

 1. Żałuję, że jeszcze książki Mroza nie trafiły w moje ręce a jednocześnie cieszę się, że to jeszcze przede mną, bo jestem pewna, że również będę zachwycona!
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakie miłe podziękowanie :)
  Ja również mam tę książkę w planach.

  OdpowiedzUsuń
 3. O autorze słyszałam wiele dobrego, ale nie miałam jeszcze okazji przeczytać jego książek. Wkrótce sięgnę po którąś, bo wydają się być bardzo interesujące, zdecydowanie w moim guście ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. O autorze słyszałam wiele dobrego, ale nie miałam jeszcze okazji przeczytać jego książek. Wkrótce sięgnę po którąś, bo wydają się być bardzo interesujące, zdecydowanie w moim guście ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wątek obozowy najbardziej mnie przeraził i zatrważające. Strasznie żałuję, że to już koniec, ale podobało mi się otwarte zakończenie. Myślę, że w przyszłości wrócę do tego cyklu. Babcia też bardzo go lubiła.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pozycja dla mojego męża. A Tobie gratuluję wyróżnienia

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety, ale tego Pana książki nie były zbyt mile zrecenzowane co spowodowało, że odsunęłam go od siebie na bardzo długi czas jak nie na zawsze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ten autor jest tak często spotykany przez moją osobę na rożnego rodzaju portalach i blogach, że chyba czas najwyższy wreszcie zabrać się za jakaś jego ksiązkę, zważywszy na to, że wszyscy je tak bardzo wychwalają.
  Pozdrawiam serdecznie :)
  http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Wstyd się przyznać, ale niestety jeszcze nie czytałam żadnej książki autora :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Już pierwszy cytat z Twojej recenzji mnie przekonał, potem już tylko bardziej utwierdziłam się w przekonaniu, że muszę tę serię przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie czytałam żadnej książki tego autora, no i cóż, też o nim nie słyszałam, jednak nie sposób o wszystkim wiedzieć, no chyba, że książki to pasja :-) Recenzja mnie zdecydowanie zachęciła. Kiedyś ksiażki o tematyce obozowej wybierałam bardzo często, potem zrobiłam sobie przerwę - zaczęły mnie lekko przygnębiać, jednak nadal uważam, że to bardzo interesujący temat.

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam Mroza, a "Parabellum" od początku do końca zachwyciło mnie totalnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Do tego cyklu Remigiusza Mroza jeszcze nie sięgnęłam, choć przyznaję, że wszystkie dotychczasowe części czekają u mnie na swoją kolej. Przeczytam je z chęcią. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie znam tej serii, a powinna mi się spodobać. I miło, gdy autor pamięta o blogerach :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zdecydowanie widzę potencjał w tych książkach, chętnie bym pochłonęła wszystkie i podejrzewam, że nawet mój mąż by je przeczytał :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Podejście autora do blogerów mnie zachwyciło :) Nie znam JESZCZE żadnej z jego książek, ale wszystko przede mną. Na pewno w końcu dorwę jakąś jego książkę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Wow, ale niesamowite wyróżnienie - gratuluję :) a książkę muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 18. Po twojej recenzji czuję się zaintrygowana. Nadszedł czas, aby zacząć czytać książki tego autora :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Cały cykl Parabellum już za mną i jestem nim oczarowana.

  OdpowiedzUsuń
 20. Według mnie, ta część jest najlepsza z całego cyklu, przy całym szacunku dla dwóch wcześniejszych;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Myślałam, że Remigiusz Mróz pisze współczesne powieści?

  OdpowiedzUsuń
 22. dla mej koleżanki byłaby idealna pozycja:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Aż zaczęłam się zastanawiać jak to możliwe, że pierwszy raz natknęłam się na książkę tego autora. Chyba czas najwyższy nadrobić zaległości i rozpocząć przygodę z Tomem I.

  OdpowiedzUsuń
 24. ojjj,,,, nie czytałam żadnej książki autora, koniecznie muszę to zmienić!

  OdpowiedzUsuń
 25. Nie miałam okazji jeszcze czytać <3

  OdpowiedzUsuń
 26. Rzadko sięgam po polskich autorów, a książek uwielbianych przez blogerów, vlogerów i zwyczajnych czytelników po prostu się obawiam, bo wiem, że mogą mnie rozczarować. Zawsze takim książkom ustawiam wyżej poprzeczkę, dlatego i miałam obawy przed sięgnięciem po Mroza. Na dodatek jeszcze wplatał wątki historyczne, więc już w ogóle pochodziłam z dystansem. A polubiłam te wszystkie książki od pierwszych stron i pochłonęłam wszystkie trzy! :)

  OdpowiedzUsuń
 27. Kategoria wojenno-przygodowa trochę mnie odstrasza, ale ogólnie bardzo jestem ciekawa twórczości tego autora. Tak wiele o nim słyszałam,że głupio go nie znać.

  OdpowiedzUsuń
 28. Żałuję, że do tej pory nie miałam okazji czytać żadnej książki autora :(

  OdpowiedzUsuń
 29. Ja mam już swoją pierwszą część i umieściłam ją w stosiku ,,kiedyś przeczytam" u Amgeliki z lustra, więc niebawem poznam tę historię :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 30. Mnie za bardzo dolina takie książki. Więc ją sobie podaruję.

  OdpowiedzUsuń
 31. Często sięgam po książki o tej tematyce, bo bardzo mnie interesują

  OdpowiedzUsuń
 32. Z tą czarną dziurą masz sto procent racji. :D

  OdpowiedzUsuń
 33. Dwa pierwsze tomy "Parabellum" mam na swojej półce, ale jakoś ciągle nie ma okazji, by po nie sięgnąć...

  OdpowiedzUsuń
 34. Ta książka robi furorę, dlatego chyba mimo, że to nie moja tematyka tak bardzo mnie interesuje i pewnie przeczytam. :-)

  OdpowiedzUsuń
 35. Ostatnio przymierzałam się, by poczytać książki Mroza, ale jakoś nie mogłam się po nie wybrać. Teraz jednak mnie namówiłaś, by po nie sięgnąć :) Jeszcze widzę, że są teraz w promocji w Empiku także szkoda byłoby nie skorzystać :)

  OdpowiedzUsuń
 36. Nie znam tej serii, w sumie musiałabym najpierw sięgnąć po I tom- ale świetnie, że pisarz trzyma poziom, nawet w trzecim tomie, to niełatwe zadanie.

  OdpowiedzUsuń
 37. Remigiusz Mróz jest zdecydowanie na topie. A cała seria "Parabellum" koniecznie przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 38. Jestem chyba jedną z nielicznych osób, którym proza Mroza się nie podoba. Przeczytałam jedynie "Ekspozycję", która totalnie nie przypadła mi do gustu i choć wiele pozytywnych recenzji o książkach Mroza czytałam, to jakoś nie mam ochoty sięgać po inne jego pozycje...

  OdpowiedzUsuń
 39. Kilkakrotnie czytałam, że to dobra seria. Mam nadzieję, że kiedyś sama się o tym przekonam :)

  OdpowiedzUsuń
 40. Przeczytałam pięć kryminałów Remigiusza Mroza. Teraz biorę się za Parabellum. Jestem zachwycona tak dobrą i bogatą twórczością tego bardzo młodego pisarza. Chwalę i polecam Jego książki moim dzieciom.

  OdpowiedzUsuń
 41. Książka pozostawia wiele do życzenia jeśli chodzi o terminologię wojskową. Występują liczne błędy np. awans aspiranta na chorążego, to jak sierżant czyścił latrynę za karę itp. Dla osoby która miała coś wspólnego z wojskiem lub interesuje się terminologią wojskową tego typu błędy zniechęcają.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger