DEKAMERON - propozycja MG na zimowe wieczory

To już ostatnia książka, którą zapowiada Wydawnictwo MG w tym roku, ale jakże specjalna!Dekameron Giovanniego Boccaccia – bo o nim mowa – to symbol rodzącego się renesansowego humanizmu, z jego umiłowaniem natury ludzkiej, afirmacją jej licznych wad i zalet. 

Powiem więc, że w roku od narodzenia Pana naszego, Jezusa Chrystusa, tysiąc trzysta czterdziestym ósmym, w sławnym mieście Florencji, klejnot miast włoskich stanowiącym, wybuchła zaraza morowa, sprowadzona wpływem ciał niebieskich albo też słusznie przez Boga zesłana dla ukarania grzechów naszych. 

Tak zaczyna się Dekameron (z greckiego: dziesięć dni) - cykl stu słynnych nowel Giovanniego Boccaccia. Powstały w połowie XIV wieku, długo krążył w licznych rękopiśmiennych odpisach, by po z górąa stu latach doczekać się oficjalnego wydania. Czytelnicy nie cieszyli się nim jednak zbyt długo – w połowie XVI wieku książka trafiła do kościelnego indeksu ksiąg zakazanych. I chyba tkwi w nim do dziś… 

Nie ma się zresztą czemu dziwić. Kolejne opowieści wciągają nas w świat zmysłów – miłości nie tylko małżeńskiej, przygód erotycznych, uciesznych gier i zabaw będących udziałem ludzi bystrych i inteligentnych. 

Znakomicie nakreślone sylwetki bohaterów, złożoność i wielobarwność ich charakterów, realizm obyczajowy, to niewątpliwe atuty tego zbioru.

Mam nadzieję, że ta ucieszna lektura pozwoli Wam oderwać się od trudów dnia powszedniego.  
            
Dekameron ukaże się na rynku 4 listopada.


Skusicie się? Na jesienne wieczory to świetna propozycja.

16 komentarzy:

 1. Na razie nie, mam kilkanaście lektur w domu, które chcę najpierw przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja także pasuję. To nie dla mnie. Jak już mam czytać coś innego niż fantasy, kryminał, horror czy sensację/thriller, to sięgam albo po mitologię albo po daną kulturę np. indian czy starożytnych państwach albo coś o templariuszach no i w ten deseń.

  OdpowiedzUsuń
 3. o tak, zawsze chciałam przeczytać Dekameron :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tym razem nie jestem zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś przeczytam, ale teraz - raczej nie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kompletnie nie miałam pojęci o tej książce, ale zainteresowałaś mnie tymi "uciesznymi grami". Okładka też robi swoje, trudno przejść obok. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam tą lekturę i ogromnie się cieszę, że pojawiło się nowe wydanie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pamiętam tę książkę ze szkoły, ale czytaliśmy chyba tylko fragmenty. Chętnie poznam całość. Warto mieć ten tytuł w biblioteczce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno tylko fragmenty, znaczna część jest mocno nieprzyzwoita ;)

   Usuń
 10. Bardzo nietypowy klimacik, chętnie na zimowy wieczór faktycznie. :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja mam w domu 'Dekamerona' skróconego, ale czytałam kiedyś wersję pełną, dwutomową. To świetna lektura, i nie wykluczam, że przeczytam znowu.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ładne to nowe wydanie, ale oczywiście nie będę wymieniać.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ostatni raz miałam kontakt z Dekameronem na studiach. Bardzo chciałabym mieć to dzieło w swoich zbiorach:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger