"Piętnaście kroków" - Grzegorz Gortat"Nie sądzisz, że skoro ktoś uporał się z jednym wyzwaniem, powinien poszukać sobie (…) większego wyzwania?".


Seria "Lepiej w to uwierz!", z której to miałam już okazję czytać jeden tom, czyli "Miasteczko Ostatnich Westchnień", to cykl niecodzienny, wyróżniający się swoistym klimatem i sposobem na przedstawienie pewnych uniwersalnych tematów. W najnowszej części, młody czytelnik musi zmierzyć się bardzo ważną płaszczyzną, tak często pomijaną w literaturze dla młodzieży, czyli ze śmiercią.

Grzegorz Gortat to anglista, tłumacz i pisarz. Jest z urodzenia Łodzianinem, a z wyboru Warszawiakiem. Autor w swojej twórczości może pochwalić się różnorodnymi tematycznie utworami – fantasty, kryminał, powieści obyczajowe i powieści dla dzieci. Jest laureatem wielu nagród literackich. Jego powieść pt. "Szczury i wilki" została przetłumaczona na język czeski. "Piętnaście kroków" to czwarta część w serii "Lepiej w to uwierz!".

Eryk Kafka to zwyczajny jedenastolatek, który nie wyróżnia się niczym szczególnym - posiada bowiem troskliwych rodziców i jest zakochany w koleżance z klasy. Pewnego dnia budzi się rano i jak zwykle szykuje do szkoły. Na zewnątrz czekają jednak na niego trzej mężczyźni i ekskluzywna limuzyna. Okazuje się bowiem, że bohater umarł i stał się duchem, a posłańcy zabierają go w zaświaty, by tam Eryk przeszedł próbę piętnastu kroków. Tylko od niego zależy, czy podoła temu wyzwaniu.

Ukazanie śmierci i tego, co może wydarzyć się po zakończeniu naszej ziemskiej egzystencji nie jest wcale wdzięcznym tematem, w szczególności w literaturze dla dzieci i młodzieży. Po co bowiem zawracać głowę młodemu człowiekowi tym przykrym tematem, skoro całe życie jeszcze przed nim? A jednak trzeba, trzeba młody umysł uczulać i uświadamiać w temacie tego, że życie człowieka kiedyś się kończy i nikt tak naprawdę nie wie, co czeka nas po śmierci. "Miasteczko Ostatnich Westchnień" w sposób niecodzienny dotykało także tematyki życia pozagrobowego, ale nieco w innym kontekście – życia zwierząt. Tym razem mamy jednak człowieka i to bardzo młodego człowieka, przed którym dopiero wszystko, co najlepsze. I już na samym początku czytelnik zostaje zaskoczony, bowiem normalny, zwyczajny dzień Eryka okazuje się jego pierwszym dniem wiecznego życia. Ciekawość dalszych losów bohatera nie pozwala oderwać się od tej lektury.

W całej historii Eryka i jego pośmiertnego wyzwania dominuje nietypowy klimat oraz nastrój. Wyczuwalne elementy grozy, dziwności i niedomówień, wpływają na cały odbiór skonstruowanej przez autora fabuły. Niewątpliwie na uwagę zasługują tutaj także charakterystyczne kreacje postaci, zapadające w pamięć - pani Corette, Saliakieri czy chociażby pan Ralf. Postacie te otacza aura widocznej tajemnicy, która wzbudza różnorakie uczucia, w tym ciekawość i zaintrygowanie. W powiązaniu z losami Eryka, który szuka odpowiedzi na swoje pytania, kreacje te wypadają dość barwnie.

Na uwagę zasługuje także wydanie "Piętnastu kroków", które swoją szatą graficzną zbliżone jest do poprzedniej części. W środku książki zamieszczono także czarno-białe rysunki autorstwa Marty Krzywickiej, które epatują tajemniczością. Na pewno ilustracje te wzmagają cały efekt i wpływają na odbiór utworu, jako książki dość osobliwej, wyróżniającej się oryginalnym ujęciem tematu śmierci i świata pozagrobowego.

"Piętnaście kroków" to utwór skierowany do starszego czytelnika, wiekowo wchodzącego już w etap bycia nastolatkiem, ale mentalnie pozostającego jeszcze w okresie dziecięcym. To swoista nauka o tym, że każde życie się kiedyś kończy, oraz o tym, że zemsta nie jest dobrym rozwiązaniem problemów. Myślę, że książka ta pomoże oswoić się młodemu człowiekowi z myślą o nieuniknionym, a do tego zapewni pełne refleksji chwile.Grzegorz GortatZa możliwość przeczytania książki dziękuję Agencji Edytorskiej Ezop

26 komentarzy:

 1. Tajemnicza,choć intrygująca okładka. Temat również niecodzienny, co w połączeniu sprawia,że z wielką chęcią przeczytałabym te książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam książki dla dzieci młodzieży, a takie, które dodatkowo poruszają tematy ważne, często trudne do przekazania, to takie lektury-perełki. Pomysł zaś na całą historię jest naprawdę oryginalny i ciekawy. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. temat śmierci no własnie nie uciekniemy od niej... choćbyśmy już nasze słowiańskie święta na te zapożyczone już zamienili... śmierć to część życia: kto sie urodził umrze.

  OdpowiedzUsuń
 4. To bardzo ciekawy ksiazka nie talko dla mlodziezy, ale dla nas wszystkich. Temat smierci jest tematem trudnym, o ktotergo wielu z nas ucieka, dlatego dobrze jest o nim odwaznie mowic, pisac... Bardzo ciekawa ksiazka, zainteresowalas mnie nia bardzo, Wiolu.

  Dziekuje, wiolu za swietna recenzje i serdecznie Cie pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam chyba wcześniej o tej serii. Dobrze, że powstają tego typu publikacje. Jestem jej bardzo ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przypomniało mi sie klika książek dla dzieci poruszających tematykę śmierci: "Momo", Oskar i pani Róża", "Bracia Lwie Serce".

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak dobrze, że są takie książki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaryzykuję i spróbuję ;)
  Pozdrawiam serdecznie ;*
  http://ravenstarkbooks.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba to przez tą godzinę, ale przeczytałam 15 grzechów :/

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka podejmuje trudny temat w bardzo ciekawy sposób i tym mnie zdecydowanie do siebie przekonuje. :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Gdybym mogła się cofnąć w czasie to sama z chęcią przeczytałabym tę historię. Naprawdę! :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie poznałam żadnej książki z tej serii. Książka o której napisałaś przyciąga wzrok już samą okładką. Zarówno klimat opowieści jak i tematyka sprawiają, że chętnie bym ją przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 13. zapowiada sie fajniue ja własnie szukam jakiegos prezentu ksiazkowego wiec moze uda mi sie trafic na nią:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Czytałam jedną książkę autora i jakoś niespecjalnie do mnie przemówiła, więc chwilowo chyba nie mam ochoty na drugą szansę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Świetna okładka ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ostatnio na spotkaniach dla bibliotek bardzo polecają właśnie takie książki, o zwyczajnych problemach w życiu.

  OdpowiedzUsuń
 17. Od tematu śmierci uciec się nie da, a jednocześnie jest on tematem tabu w naszym społeczeństwie. Cała seria musi być bardzo interesująca.

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo jestem ciekawa tej książki. Musi być świetna :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie wiem dlaczego, ale ta okładka przyciąga wzrok ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Pierwszy raz stykam się z tą serią.

  OdpowiedzUsuń
 21. Tego typu ksiażki od zawsze mnie intrygowały. Fabuła brzmi naprawdę ciekawie. Zapiszę sobie ten tytuł, nie mogę o nim zapomnieć.

  OdpowiedzUsuń
 22. Czytałam kiedyś jedną książkę Gortata i przyznam, że ma specyficzny język. Młodzieżówkę widzę po raz pierwszy, może być ciekawa:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Zaintrygowałaś mnie. Z chęcią sięgnęłabym po tę książkę. :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Wiekowo nie dla mnie, ale jak napisałaś wchodzącym w wiek nastoletni lektura może pozwolić oswoić się ze śmiercią.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger