"Trening kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie" – Agnieszka Biela
"Przymiotnik "kreatywny" jest odmieniany przez wszystkie przypadki bodaj w każdym obszarze naszego życia".
Szukacie pracy? Musicie być kreatywni. Chcecie dostać awans? Wasz szef wymaga od Was kreatywności. Wychowujecie dziecko? Wasze metody wychowawcze powinny być kreatywne, by rozwijać małego człowieka. I tak dalej, i tak dalej. Dzisiejszy świat nie mógłby istnieć bez pojęcia kreatywności. Warto więc wiedzieć, co tak naprawdę to słowo oznacza i jak trenować tę umiejętność.

Agnieszka Biela to psycholożka i trenerka umiejętności społecznych, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Studium Pedagogicznego UJ. Autorka od 2011 r. prowadzi Ośrodek Twórczego Rozwoju "Skrzydlata Żyrafa" zlokalizowany w Sosnowcu. Organizuje warsztaty edukacyjne i rozwojowe dla przedszkoli, szkół i organizacji pozarządowych.

"Trening kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie" to publikacja, na którą składają się zarówno wiedza teoretyczna odnosząca się do terminu kreatywności, jak również wiedza praktyczna pod postacią ponad 130 ćwiczeń, pozwalających zrozumieć istotę bycia kreatywnym. Oprócz tego książka pełna jest różnorodnych wskazówek, ułatwiających ćwiczenie tej niezbędnej umiejętności.

Przed rozpoczęciem mojej przygody z publikacją Agnieszki Bieli zastanawiałam się, w jaki sposób będzie wyglądał podział tej książki. Czy podobnie, jak w innych tego typu dziełach, czytelnik najpierw otrzyma możliwość stworzenia sobie bazy wiedzy teoretycznej, by następnie przejść do praktyki? Początkowo, układ treści w książce wskazywał na takie właśnie rozwiązanie, jednak dalej okazało się, że autorka zgrabnie wymieszała zarówno teorię jak i praktykę, dzięki czemu czytanie tej publikacji nie okazało się nużące. Cztery części, na które składa się cały trening to przeplatanie się między sobą wiedzy teoretycznej i praktycznej – połączenie idealne.

Agnieszka Biela dość często powołuje się na wiedzę i doświadczenie Krzysztofa J. Szmidta, którego książkę miałam już okazję poznać. Z tego też względu, duża część wiedzy teoretycznej zawarta w tej publikacji była dla mnie swoistym powtórzeniem tego, co już wiem i nadal sobie przyswajam. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, iż autorka wielokrotnie podkreśla, że nie warto wierzyć w natychmiastowe rezultaty różnorakich warsztatów prowadzonych przez coachów, gdyż kreatywności nie da się wypracować w ciągu dwóch dni szkolenia. Prostym językiem, zrozumiałym dla każdego, przeciętnego czytelnika, podpowiada jak rozwinąć własną twórczość. A porady te, dość proste, wytrwale ćwiczone, na pewno przyniosą określone rezultaty w przyszłości, bowiem kreatywności nie dziedziczy się cechach, można ją w sobie zwyczajnie wypracować.

Nie będę ukrywać, że najbardziej interesującą płaszczyzną tej publikacji okazały się dla mnie ćwiczenia praktyczne, jakich znajdziecie w książce dość sporą ilość. Wcielenie się w rolę MacGyvera, budowanie sieci skojarzeń czy też próbowanie metody trzech krzeseł Disneya - wszystkie te inspirujące zadania są dla każdego, zwyczajnego Kowalskiego do wykonania. Trzeba tylko chcieć. Niezwykle inspirującym rozdziałem, w którym znalazłam masę przydatnych informacji i wskazówek skłaniających do myślenia, okazał się dla mnie rozdział zatytułowany "Kreatywność w biznesie". Wszystkie ćwiczenia i porady, jakie autorka zawarła w tej części to niezwykle przydatne myśli, niezbędne w projektowaniu własnej działalności gospodarczej oraz ułatwiające spojrzeć z zupełnie innej perspektywy na interesujące nas zagadnienia.

Warto również wspomnieć o świetnej szacie graficznej książki Agnieszki Bieli, bowiem publikacja ta oprócz tekstu, zawiera także przydatne informacje, które warto zapamiętać, oprawione w ramki i ukazane na różnorodnych wykresach. W treści znajdują się także tabele, ukazujące pewne niuanse, dające sporo do myślenia. A samo estetyczne wydanie pod postacią dobrej jakości, śliskiej powierzchni okładki, wywołuje przyjemne uczucie.

"Trening kreatywności. Jak pobudzić twórcze myślenie" to książka, do której będę z pewnością wracać. Duża liczba ćwiczeń w niej zawartych, jakie autorka przygotowała dla swoich czytelników z pewnością starczy mi na długi czas. Być może już niebawem będę w stanie sobie wyobrazić skrzydlatą żyrafę. A Wy?

Agnieszka Biela
Źródło zdjęcia - KLIK


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Edgard

29 komentarzy:

 1. To książka dobra na jesienne chandry.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hm, ciekawy tytuł, ale ja nie lubię poradników, więc troszkę nie dla mnie.

  LeonZabookowiec.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama by sobie kreatywnie poćwiczyła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zainteresowałaś mnie tą książką, zwłaszcza ćwiczeniami. Nie czytałam jeszcze podobnej publikacji.

  OdpowiedzUsuń
 5. nie słyszałam o tej książce i szczerze mówiąc kiedy zobaczyłam tytuł posta na liście ostatnio dodanych pomyślałam sobie "o nie, znów coś w stylu dziennika do zniszczenia?". Na szczęście okazało się, że to zupełnie co innego. I nawet chętnie bym sięgnęła, choćby po to, żeby przekonać się na jakim poziomie jestem. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie mam akurat ochoty na poradniki, ale muszę przyznać, że książka kusi, szczególnie okładką i tymi dwiema żyrafami. :) Szaleję za tymi zwierzakami.

  OdpowiedzUsuń
 7. Pomimo, że nie lubię tego typu książek to ta brzmi bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię takie poradniki, bo naprawdę można się z nich wiele przydatnych rzeczy dowiedzieć. :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jako dziecko zawsze chciałam wcielić się w rolę MacGyvera :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Może się skusze, choć mi kreatywności kiedyś nie brakowało teraz jestem bardziej leniwa :)

  OdpowiedzUsuń
 11. MacGyver to był idol mojego dzieciństwa, teraz przeszła mi ochota na kreatywne konstrukcje, wolę tworzyć. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Miałam kilka książek o kreatywności i rzeczywiście potrafią rozbudzić wyobraźnię. ;-) Tej nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Po poradniki sięgam co prawda sporadycznie, ale być może na powyższy się skuszę, bo czuję się autentycznie zainteresowana ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Żyrafki na okładce mnie rozczuliły! Super pozycja. Dla mnie wyobrazić sobie skrzydlatą żyrafę to pryszcz :) Uważam, że myślę kreatywnie, ale zawsze mogę lepiej ;) Chętnie poznam te pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jestem w trakcie lektury i na razie jest jak najbardziej pozytywnie :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Rzadko sięgam po poradniki, ale ten mnie zainteresował, a w szczególności te ćwiczenia praktyczne :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Taki publikacjom nigdy nie mówię nie ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Trzeba ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Lubię tego typu książki więc może kiedyś sięgnę po nią w księgarni :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Poradnik idealny na chłodne i smutne wieczory jesienne ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Interesująca publikacja. Ostatnio częściej sięgam po poradniki. Myślę, że ten mógłby mi się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo dobra, rzeczowa i konkretna recenzja, która mogłaby stanowić wzór „jak pisać recenzje” dla osób chcących się tym zajmować. Co do samej publikacji to jakoś nie za bardzo wierzę w siłę tych wszystkich trenerów samorozwoju. Kiedyś nie kładziono tak wielkiego nacisku na kreatywność i ludzie jakoś żyli; wychowywali dzieci, mieli dobrze prosperujące firmy, potrafili zarabiać ogromne pieniądze. Zaobserwowałem, że w ciągu kilku ostatnich lat zaczęli pojawiać się ci trenerzy, a wraz z nimi literatura tego typu. Moim skromnym zdaniem to kolejna próba zarobienia na ludzkiej bezradności oraz wmówienia ludziom, że faktycznie takich trenerów potrzebują, że oni odmienią ich życie. Uważam, że można być kreatywnym bez czytania podobnych publikacji i kreatywność pochodzi z wnętrza każdego człowieka, a nie z jakiejś książki.

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 23. Ciekawa pozycja. Najczęsciej można przeczytać tego typu książki napisane przez zagranicznych autorów. Polscy trenerzy osobiści czy duchowi mało przekazują wiedzy na papierze, jakby bali się pisać o rozwoju duchowym i kreowaniu własnego świata. Dlatego proponowana książka warta jest na pewno uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 24. Wpisuje ją na listę "mus have, must read". Jestem trenerem i ta pozycja z pewnością pozwoli mi wzbogacić zajęcia o nowe ćwiczenia

  OdpowiedzUsuń
 25. Fajna ta książka, na pewno warto ją mieć w domu :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Dzięki za porządną recenzję! Właśnie otworzyłam tę książkę. Zachęciłaś mnie, żeby ją w całości przeczytać :-)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger