"KSIĄŻKA W PODRÓŻY" – PKP INTERCITY I PUBLIO.PL NAMAWIAJĄ DO CZYTANIA
Od połowy września br. pasażerowie PKP Intercity mogą korzystać z darmowych e-booków oraz dużych zniżek na zakup książek dzięki akcji „Książka w podróży". Wspólna inicjatywa PKP Intercity, Publio.pl  i Matras Księgarnie oraz biblioteki internetowej Wolne Lektury, przy wsparciu merytorycznym Instytutu Książki, promuje czytanie -  doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu w pociągu. Partnerzy akcji wierzą, że czytanie książek czyni nas ciekawymi świata i szczęśliwszymi. Dlatego proponują, by chwile spędzane w podróży poświęcić na eksplorowanie nieznanych krain i dialog z literackimi bohaterami. Wśród proponowanych lektur znalazły się zarówno gorące nowości, jak i nieśmiertelna klasyka.

W ramach akcji „Książka w podróży" we wszystkich pociągach PKP Intercity i na większości dworców powstały wizualne biblioteki - specjalne plakaty prezentujące okładki najciekawszych książek dostępnych w ramach akcji. Wystarczy zeskanować kod QR lub wpisać do wyszukiwarki internetowej adres umieszczony przy okładce, aby cieszyć się lekturą fragmentów książek lub całych utworów. Książki można czytać na dowolnym urządzeniu (smartfonie, tablecie, komputerze) i bez połączenia z internetem - poza krótkim momentem, gdy tekst jest pobierany. Pasażerowie PKP Intercity mogą obecnie wybierać spośród 27 e-booków - 9 pełnych wydań i 18 obszernych fragmentów książek. W bibliotece są np. „Mała księżniczka” autorstwa Francesa Hodgsona Burnetta, „Lód” Jacka Dukaja, „Drach” Szczepana Twardocha i „Pies Baskervilleów” Arthura Conana Doyle'a. Tytuły będą się zmieniać co kilka miesięcy.

Dodatkowo czytelnicy, którzy doceniają zalety e-booków, mogą skorzystać ze specjalnej zniżki na zakup cyfrowych książek z oferty Publio.pl. Każdy bilet PKP Intercity upoważnia do 25% rabatu w księgarni internetowej - wystarczy podczas zamawiania wybranego e-booka wpisać numer biletu. Wyjątkiem są podręczniki szkolne oraz wydawnictwa albumowe.

Z kolei czytelnikom przywiązanym do drukowanych książek organizatorzy akcji proponują zakupy z 25% rabatem w niemal 180 księgarniach Matras w całej Polsce i w księgarni internetowej matras.pl.

Na dworcach kolejowych zainstalowano także stoiska bookcrossingowe, dzięki którym czytelnicy będą wymieniać się przeczytanymi książkami. Zainteresowani mogą wybrać dla siebie lekturę w Biurach Dworca czynnych codziennie w godz. 7.00-21.00 - nie ponoszą za to żadnych opłat, powinni jedynie przeczytany tytuł przekazać dalej innemu podróżującemu lub zwrócić na regał bookcrossingowy. Regały takie znajdują się na dworcach: Warszawa Centralna i Wschodnia, Wrocław Główny, Poznań Główny, Katowice, Kraków Główny, Gdynia Główna lub Gdańsk Główny.

Patronem merytorycznym akcji „Książka w podróży” jest Instytut Książki.

Więcej informacji - http://ksiazkawpodrozy.intercity.pl/


Uważam, że to fenomenalna koncepcja i świetny pomysł na promowanie czytania. Jeździcie pociągami? Podoba się Wam taka akcja?

24 komentarze:

 1. Jak przeczytałam tytuł, to byłam pewna że chodzi o akcję o takiej samej nazwie, czyli http://ksiazkawpodrozy.com/ No ale jednak mamy coś innego. Pociągami ostatnio nie jeżdżę, ale to niezła alternatywa dla osób z nich korzystających, tym bardziej że niekiedy ktoś książki zapomni zabrać, a się nudzi, albo weźmie jedną, przeczyta i też nie ma co robić :)
  Szkoda, że w Łodzi na dworcu nic się nie dzieje w kwestii regału... :/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawa akcja. Ja niestety z niej nie skorzystam, gdyż pociągi to nie jest mój ulubiony środek transportu ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pomysł świetny! Sama przyznaję, że bez książki nie ruszam się w podróż. Zawsze jadąc do Krakowa ze swojej miejscowości i z powrotem, wracając do domu na weekend, muszę coś czytać. :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Super pomysł. Niestety nie jeżdżę w te miejsca jakoś często. Dobrze, że nasze państwo w końcu coś robi z problemem niskiego czytelnictwa.
  Najbardziej interesują mnie te stoiska bookcrossingowe no i rabaty:D

  OdpowiedzUsuń
 5. Super akcja!
  To naprawdę świetna inicjatywa :)

  OdpowiedzUsuń
 6. za e-bookami nie przepadam, ale ogólnie fajna akcja ;) niestety pociągami jeżdżę tylko na trasie Katowice - Gliwice, więc za te pół godziny się za bardzo nie naczytam... A i zawsze mam swoją książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniała akcja! Aż się chce zacząć jeździć w długie podróże pociągami... Ze wszystkich środków lokomocji, pociągi są jakby stworzone do tego, żeby w nich czytać, czytać, czytać! :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba wybiorę się w jakąś podróż pociągiem - super akcja :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetna inicjatywa! :) Chyba zacznę jeździć pociągiem :d

  OdpowiedzUsuń
 10. Ha! W czwartek chyba będę na dworcu w Gdańsku...

  OdpowiedzUsuń
 11. Praktycznie codziennie jeżdżę pociągiem tyle ,że regio więc nie dla mnie. No i mojego dworca też nie uwzględniono a mogli by, bo jednak to duże miasto :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Słyszałam o tej akcji i przyznam, że jestem pełna podziwu na taką "promocję" czytelnictwa. Jestem ciekawa jak przypadnie to do gustu podróżnym i na ile będą z tego korzystać.

  OdpowiedzUsuń
 13. Jeździmy, bardzo mi się taka akcja podoba.

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak miło, że nie zapomnieli o miłośnikach tradycyjnych książek :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Fajna akcja :) W kolejach śląskich były też na początku książki do poczytania, ale szybko się rozeszły... po ludziach. I nie ma już ani widu ani słychu o żadnej z nich. Ebooki to lepszy pomysł, bo tego nikt nie ukradnie w sposób taki, że druga osoba nie będzie mogła czytać.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo fajna akcja, popieram :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Dla mnie ta akcja jest po prostu genialna. :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Wspaniała inicjatywa! Niestety nie będę miała okazji z niej skorzystać, bo nie poruszam się pociągami, ale i tak serdecznie gratuluję jej pomysłodawcom!

  OdpowiedzUsuń
 19. Dodam jeszcze, że na regałach w Biurach Dworca są naprawdę fajnie książki (wiem, bo korzystałam). Często zdarzają się "nówki nieśmigane" :)

  OdpowiedzUsuń
 20. To ja serdecznie zapraszam do udziału w nieco innej akcji o tej samej nazwie "Książka w podróży", o której pisałam m.in. tutaj: http://btth.pl/nowa-akcja-ksiazka-w-podrozy/
  Pozdrawiam, Asia

  OdpowiedzUsuń
 21. Już wcześniej była podobna akcja, ale i tak z niej nie korzystałam. Zawsze mam jakąś książkę papierową w podróży. Albo własną albo biblioteczną.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger