"Trening kreatywności. Podręcznik dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych" – Krzysztof J. Szmidt
"Twórczość cieszy".
Jakiś czas temu uczestniczyłam w cyklu szkoleń, na którym jednym z modułów był tzw. "Trening kreatywności". Cztery dni inspirujących ćwiczeń, wpływających na elastyczność mojego myślenia, wyzwoliły we mnie ciekawość dotyczącą meritum przygotowania się trenera prowadzącego takie właśnie zajęcia. Gdy tylko nadarzyła się okazja, zajrzałam do podręcznika, który okazał się skarbnicą wiedzy, zarówno teoretycznej jak i praktycznej w zakresie tak modnego obecnie słowa, czyli kreatywności.

Krzysztof J. Szmidt to profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Zakładu Pedagogiki Twórczości w Katedrze Badań Edukacyjnych UŁ, oraz profesor w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Jest trenerem, który od wielu lat przeprowadza treningi twórczości dla dzieci i dorosłych. Badania, jakie prowadzi dotyczą problemów wychowania do twórczości, psychoedukacji oraz animacji społeczno-kulturalnej. Autor jest miłośnikiem wspinaczki górskiej, jazzu oraz muzyki barokowej.

"Trening kreatywności. Podręcznik dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych" to publikacja przeznaczona dla osób, które prowadzą ćwiczenia kreatywności z naczelną dewizą: "eksploracje – kombinacje – transformacje". Publikacja została podzielona na cztery główne części, zawierające zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktyczną w postaci wielu ćwiczeń stymulujących giętkość ludzkiego myślenia.

Publikacja Krzysztofa J. Szmidta to podręcznik metodyczny, którego grupą docelową, zgodnie z podtytułem są oczywiście pedagodzy, psycholodzy i trenerzy prowadzący szkolenia z kreatywności. To bowiem bogate źródło wiedzy zarówno praktycznej, jak i teoretycznej, służącej opracowaniu doskonałego planu szkolenia. Autor w swojej książce zawarł różnorodne ćwiczenia, służące chociażby rozgrzewce twórczej, jak i bardziej zaawansowane techniki, służące rozwijaniu naszej kreatywności. Co ważne, w szczególności dla trenerów i specjalistów, książka zawiera także opis podstawowych zasad ułatwiających prowadzenie treningów, który zamyka poradnik. Bogata ilość przykładów, jakie serwuje czytelnikowi autor, może stać się źródłem wielu pomysłów, czyniących z treningu kreatywności jeszcze ciekawsze zajęcia.

Kreatywność to słowo klucz, które obecnie używane jest w kontekście wszystkich aspektów naszego życia. Trudno więc od kreatywności uciec, lepiej się z tą właściwością umysłu zaprzyjaźnić, by tworzyć zaskakujące nowości i rozwiązywać trudne problemy. Oczywiście najlepszą formą znajomości z kreatywnością jest trening, który dobrze przeprowadzony daje wymierne korzyści. Jeśli jednak parę dni szkolenia to dla Was za mało, bądź jesteście ciekawi z jakich źródeł korzystają szkolący, warto zajrzeć do publikacji Krzysztofa J. Szmidta, która okazała się dla mnie świetnym uzupełnieniem wiedzy i jednocześnie przedłużeniem mojego szkolenia. Wiele ćwiczeń, jakie autor zawarł w swojej książce mocno mnie zaskoczyło, zapewniając jednocześnie świetną zabawę i naukę. Myślę, że część praktyczna, na szczęście o wiele bardziej obszerniejsza od teoretycznej, może Wam świetnie posłużyć do ciekawej zabawy ze znajomymi. To w zasadzie idealny przepis na ciekawy, twórczy wieczór. Zresztą zobaczcie sami:


"Trening kreatywności" to książka, do której można wracać wielokrotnie. Wielokrotnie również można korzystać z niej, aby ćwiczyć nasze myślenie, rozszerzać horyzonty i przede wszystkim wyzbywać się schematów myślowych, jakie na co dzień determinują nasze postępowanie. A to bardzo ważne, skoro Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie pod względem liczby patentów. Innowacyjność i kreatywność to bowiem przyszłość, i warto te właściwości umysłu ćwiczyć. Zachęcam do zajrzenia.

Krzysztof J. Szmidt
Źródło zdjęcia - KLIK

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Sensus

21 komentarzy:

 1. O wspaniałość:) uwielbiam poradniki a ten chyba polubiłabym szczególnie

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie lubię poradników, to nie dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe czy by mnie zainteresowała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja poza tematem... Post był zaplanowany od kilku dni i liczę, że w tym czasie nie czytałaś - zapraszam Cię do zabawy
  http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2015/04/indywidualne-wyzwanie-czytelnicze-12.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię takie zajęcia, z chęcią poszłabym na takie warsztaty, a jeśli nie są organizowane? Sięgnę po książkę :) Fajna propozycja.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak trafię to przeczytam, ale kupować raczej nie będę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przykład, który pokazałaś na zdjęciu, po prostu mnie zachwycił. Chętnie poznałabym ten podręcznik, dotąd miałam okazję brać udział w zajęciach prowadzonych na podstawie "Treningu twórczości" Nęcki i bardzo mi się podobało, tutaj z pewnością także znajduje się wiele ciekawych porad. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Oj jak bardzo chciałabym mieć taki podręcznik, własnie wymyślam wierszyk do ćwiczenia które udostępniłaś. Fajne, że poza teorią w podręczniku znalazło się miejsce dla praktycznych ćwiczeń.

  OdpowiedzUsuń
 9. Chyba ominęłabym całą teorię i zajęła się tymi zadaniami ;-).

  OdpowiedzUsuń
 10. Oo, to coś dla mnie! Myślę że na studiach moich, gdzie niby mam być pedagogiem takie coś koniecznie się przyda :)!

  OdpowiedzUsuń
 11. Niestety nie jestem przekonana do żadnego z poradników, jakoś nie wiem czemu ;))

  OdpowiedzUsuń
 12. Chociaż nie przepadam za poradnikami, ten wydaje mi się bardzo ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Moja praca wymaga ciągłej kreatywności, można oszaleć od wiecznych improwizacji i poszukiwań, choć nienawidzę poradników, po ten wyjątkowo bym sięgnęła.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wydaje mi się, że codzienność zabija w nas kreatywność. Warto by poznać taką publikację.

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie lubię poradników, ani podręczników tego typu, ale po ten sięgnęłabym, żeby trochę się pobawić. Nie wiem, czy wpłynęłoby to na moją kreatywność, ale na pewno zajęłoby mi kilka wolnych minut.

  OdpowiedzUsuń
 16. Wygląda całkiem ciekawie :) Dobrze, że więcej tu ćwiczeń niż teorii :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger