Port Literacki po raz dwudziesty!


Od "Barbarzyńców i nie" po "Ambasadorów poezji". Od rewolucjonistów zmieniających polską literaturę po tych, którzy reprezentują ją na najważniejszych poetyckich festiwalach na świecie. Oto droga, jaką przez ostatnie dwie dekady przeszli autorzy Fortu i Portu Literackiego. Jubileusz festiwalu, który w 1996 roku rozpoczął się w Legnicy, a w 2004 przeniósł się do Wrocławia, nie będzie przesadnie huczny. W centrum skromnych wydarzeń znajdą się najważniejsi bohaterowie imprezy oraz ich premierowe książki. To pierwsze takie spotkanie od 1999 roku. Niczym reaktywacja rockowej grupy na jeszcze jeden, pożegnalny koncert. Tym razem jednak bez promocyjnych haseł, kosztownej medialnej kampanii, wszystkiego, co rozprasza i odciąga od literatury. Przez kolejne tygodnie na stronie portliteracki.pl i profilu BLiterackie publikowane będą wspomnienia autorów i uczestników wydarzeń. Poznamy nieznane fakty z historii imprezy. 


Obchodzący w tym roku dwudziestolecie Port Literacki zaprasza na trzydniową podróż po najważniejszych wydarzeniach i projektach z całej swojej historii. W ostatni weekend kwietnia we Wrocławskim Teatrze Współczesnym będzie można słuchać starych i nowych wierszy blisko czterdziestu polskich poetów, którzy w ciągu dwóch dekad trwania festiwalu na dobre odmienili naszą literaturę.

Przygotowania do jubileuszowej edycji imprezy rozpoczęły się już kilka lat temu od przekonania do publikacji premierowych tomów najważniejszych bohaterów Fortu i Portu Literackiego, także tych, którzy od dawna nie pojawiali się na festiwalu i swoje książki wydawali w innych miejscach. Dzięki temu między majem 2014 a kwietniem 2015 roku ukazało się blisko trzydzieści wyjątkowych pozycji.

W ten sposób przeszłość i historia w Porcie 2015 przenikać się będą z teraźniejszością i przyszłością. Obok premierowych czytań przypominać sobie będziemy nie tylko początki festiwalu, lecz także autorów, którzy w momencie startu imprezy mieli często na koncie ledwie jedną lub dwie książki. Festiwal organizowany przez Biuro Literackie to również historia dwóch dekad współczesnej literatury polskiej.

To opowieść o tym, jak w prowincjonalnej i pozbawionej literackich tradycji Legnicy narodziła się impreza, która zbudowana została w opozycji wobec ówczesnego literackiego mainstreamu oraz jako sprzeciw dla skostniałych form prezentacji wierszy. To także osobiste kroniki setek osób, odkrywających w Forcie i Porcie, że dziwaczna i często ukrywana przypadłość czytania i pisania wierszy jest też udziałem innych.

Jubileuszowy Port to czternaście wydarzeń, w tym przypomnienie cyklu "Barbarzyńcy i nie" z Darkiem Foksem, Krzysztofem Jaworskim i Grzegorzem Wróblewskim – uczestnikami pamiętnego wieczoru w zakładzie fryzjerskim z 1997 roku. Spotkanie poprowadzi Marcin Baran, który wspierał wtedy Jaworskiego i Foksa jako członek muzycznego zespołu Ciemniaki oraz odtwórca jednej z ról w spektaklu "Szeherezada" na podstawie dramatu autora "Do szpiku kości".

Następnie przywołany zostanie "Dom bez kantów" Tadeusza Pióry, Andrzeja Sosnowskiego i Fantomasa z 1998 roku. Autorów na scenę wprowadzi nieobecny od lat w Porcie Krzysztof Siwczyk. Kolejne wydarzenie, "Wiersze z gazet" z pytaniami Jerzego Jarniewicza, przypomni słynny wieczór autorski Bohdana Zadury z 1998 roku, w trakcie którego autor serwował naleśniki, oraz festiwalowe spotkanie Ryszarda Krynickiego z udziałem Zbigniewa Macheja z roku 1999.

Ostatni akcent Fortu Legnica to pamiętna "Odsiecz" – na festiwal w 1999 roku zaproszono najciekawszych wówczas autorów po debiucie. Dobry wybór potwierdza fakt, że wszyscy uczestnicy tamtego wydarzenia wciąż wydają nagradzane książki. W sobotni wieczór premierowe publikacje zaprezentują: Roman Honet, Marta Podgórnik i Filip Zawada. Towarzyszyć im będzie uczestnik "Odsieczy" z 2006 roku – Jacek Dehnel.

W niedzielę przywołani zostaną "Poeci na nowy wiek". W towarzystwie Edwarda Pasewicza nowe poetyckie tomy przedstawią: Justyna Bargielska, Joanna Mueller oraz Julia Szychowiak. Następnie pojawią się "Ambasadorzy poezji": Marcin Sendecki, Dariusz Sośnicki i Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki. Warto przypomnieć, że Sendecki jest jednym z pomysłodawców imprezy, a dla Dyckiego czytanie w Legnicy było pierwszym publicznym występem.

"Ambasadorzy poezji" to także symboliczne nowe otwarcie. Pod taką nazwą organizowany był przez dwa lata jeden z zagranicznych projektów Biura Literackiego w Rosji. W ubiegłym roku w ramach ESK 2014 w Rydze zainaugurowany został cykl dziesięciu zagranicznych Portów Literackich. Kolejne wydarzenia odbędą się w Armenii, Chinach, Czechach, Izraelu, na Litwie, w Niemczech, Norwegii i w Walii.

Na jubileuszowy Port złoży się pięć specjalnych edycji konkursów, z których każda przybliża ważne dla festiwalu inicjatywy. "Nakręć wiersz" na warsztat wzięło "Połów" – projekt dla autorów przed debiutem książkowym. "Komiks wierszem" to tym razem "Języki obce" i finałowy almanach poświęcony poetom z Ukrainy. "Zagraj literaturą" akcentuje wszystkie książki wydane z myślą o Porcie, a "Poezja do śpiewania" teksty autorów publikujących w Biurze Literackim.

Konkursowi "Krytyk z uczelni" towarzyszyć będzie niedzielne "Śniadanie krytyków", debatujących na temat "Wielkiego kanionu" (tytuł nawiązuje do jednej z festiwalowych serii książek). Każde z tych przedsięwzięć doczeka się spotkania. Poprowadzą je dziennikarze radiowej Trójki – Dariusz Bugalski i Agnieszka Szydłowska. Wezmą w nich również udział finaliści poszczególnych konkursów, a do wygrania będzie łącznie blisko czterdzieści tysięcy złotych!

Festiwal zainauguruje w piątek 24 kwietnia "Strefa Karpowicza" oraz prezentacja spektaklu "Niewidzialny chłopiec" w reżyserii Weroniki Szczawińskiej na podstawie dramatu, który znajdzie się w 6. tomie "Dzieł zebranych" Tymoteusza Karpowicza. Do Portu powrócą także dzieci – nową książkę dla nich przygotował Jacek Podsiadło. Jej premiera w towarzystwie autora ilustracji Daniela de Latour i prowadzącego spotkanie Wojciecha Bonowicza w niedzielę 26 kwietnia o 10:00.

Wieczór pod hasłem "100 wierszy polskich stosownej długości" będzie wspólnym czytaniem blisko czterdziestu autorów. Wyboru poezji do wydanej z tej okazji antologii dokonał Artur Burszta, twórca i organizator wszystkich edycji festiwalu. Temu i pozostałym spotkaniom towarzyszyć będzie muzyka nowego zespołu Patrycji Hefczyńskiej, Marcina Kowalskiego i Łukasza Klausa – G.A.N.G, czyli Girl and Nervous Guy.

Oprócz wspomnianych wyżej autorów we Wrocławiu pojawią się między innymi: Julia Fiedorczuk, Konrad Góra, Mariusz Grzebalski, Łukasz Jarosz, Bogusław Kierc, Urszula Kozioł, Tomasz Majeran, Bartłomiej Majzel, Piotr Matywiecki, Krystyna Miłobędzka, Anna Podczaszy, Szymon Słomczyński, Dariusz Suska, Adam Wiedemann i Adam Zdrodowski. Przypomniana będzie także twórczość zmarłego przed rokiem Tadeusza Różewicza.
Specjalnymi gośćmi imprezy będą również zaprzyjaźnieni z Portem muzycy: Kora, Lech Janerka oraz Krzysztof (Grabaż) Grabowski tym razem występujący w roli poetów. Po literackim finale "100 wierszy polskich stosownej długości" festiwal przeniesie się do Starego Klasztoru przy ulicy Purkyniego, gdzie odbędzie się koncert "Portowe piosenki" z premierowymi wykonaniami utworów do wierszy autorów Portu i Biura Literackiego, który uświetni specjalny występ zespołu Pustki.

Wstęp na wszystkie wydarzenia bezpłatny – z wyjątkiem spektaklu "Niewidzialny chłopiec" oraz koncertu Pustek. Festiwal realizowany jest przy wsparciu Miasta Wrocław oraz Biura Festiwalowego 2016. Więcej informacji znaleźć można na stronie portliteracki.pl oraz w specjalnie wydanym z okazji jubileuszu imprezy "Katalogu wspomnień". Premierowe książki dostępne są w księgarni poezjem.pl.


Strona 20. Portu Literackiego

Dołącz do Wydarzenia na FacebookuBywałeś w Porcie jako czytelnik, uczestnik albo dziennikarz? Słyszałeś o festiwalu, ale nigdy na niego nie dotarłeś? Oto kolejna, być może ostatnia okazja, by wziąć w nim udział! Zapraszam!         

18 komentarzy:

 1. Na lwiej części poezji się niestety nie znam... Ale brzmi interesująco.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzisiaj miałam spotkanie z Bursztą na uczelni i bardzo zachęcał nas do tego, aby się pojawić chociaż na chwilę. A że mieszkam we Wrocławiu to i pewnie przyjdę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie wiem po raz który w życiu strasznie żałuje, że nie mieszkam we Wrocku!

  OdpowiedzUsuń
 4. gdyby nie weekendowe zobowiązania zawodowe, chętnie bym się wybrała

  OdpowiedzUsuń
 5. ech niestety za daleka odległość..

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszystko, co ciekawe, odbywa się tak daleko...

  OdpowiedzUsuń
 7. Pozazdrościć mieszkańcom Wrocławia i okolic.

  OdpowiedzUsuń
 8. Za daleko mam, a poza tym za późno się dowiedziałam,

  OdpowiedzUsuń
 9. Szkoda, że mieszkam tak daleko. Pozazdrościć mieszkańcom tego miasta :(

  OdpowiedzUsuń
 10. Gdybym nie musiała być w tych dniach na uczelni, to na pewno bym się wybrała :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Brzmi naprawdę interesująco :>

  OdpowiedzUsuń
 12. Wybrałabym się na ten festiwal dla samego Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego, ale niestety nie będę miała ku temu okazji. Wycieczka do Wrocławia to w mojej sytuacji prawdziwa podróż.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger