Wyniki konkursu z "Raportem o gender w Polsce"


Z niecierpliwością oczekiwałam na Wasze odpowiedzi dotyczące pytania konkursowego, które brzmiało:

 Gender wspiera równouprawnienie kobiet i mężczyzn. Czy Twoim zdaniem ruch ten może przekształcić się w wojnę płci? Uzasadnij swoją odpowiedź.

Wasze odpowiedzi były naprawdę różne, co niewątpliwie oznacza, że ideologia gender budzi bardzo sprzeczne uczucia, czemu oczywiście wcale się nie dziwię. Wracając jednak do konkursu, obdarować raportem mogłam jedynie dwie osoby. Oto i one:
Moim zdaniem gender nie może przekształcić się w wojnę płci, bo ta wojna trwa od dawna, praktycznie od zawsze. I nie "gender" jest jej przyczyną, a właśnie brak "gender", choć to zupełnie niewłaściwe użycie tego pojęcia. Nie ma czegoś takiego jak "ideologia gender", jest feminizm, ale najkrócej rzecz biorąc gender oznacza prawo do samostanowienia o sobie bez ograniczeń związanych z płcią, tradycyjnie nam narzucanym przez społeczeństwo. Smutne jest to, że pragnienie kobiet, by mieć prawa takie same jak mężczyźni i tak samo cieszyć się życiem - czy to zawodowym, czy osobistym - spotyka się z takim oporem, niezrozumieniem, a nawet agresją. Podobnie zresztą jak sam termin "gender" w Polsce, którego mało kto rozumie, a który został dodatkowo ośmieszony i zdewaluowany przez absurdalne wypowiedzi hierarchów kościelnych. Chyba osiągnęli swój cel. Widzę, że póki co, to również tutaj hasło "gender" nie wzbudziło entuzjazmu, a przecież zdobycie książki mogłoby być świetną okazją do poszerzenia horyzontów i dowiedzenia się czegoś w mało znanym - większości - temacie. joly_fh@gazeta.pl


Sądzę, że ideologia gender nie przekształci się w wojnę płci. Ruch ten dopiero zaczyna stawać się popularny w naszym kraju i pomimo straszenia nas przez kościół jego wypaczoną ideologią, może naprawdę zrobić wiele dobrego. Debaty dotyczące równouprawnienia, różnorodne dyskusje i panele z pewnością spowodują wiele głosów krytycznych, ale także skłonią niektóre osoby do przemyśleń i być może zmiany nastawienia. Brak równouprawnienia jest widoczny w wielu aspektach naszego życia, dlatego gender jest potrzebne, a wojna płci to raczej jakiś wymysł mający na celu przestraszenie i zamknięcie ludziom ust.
mateuszwiktor@gmail.com


GRATULUJĘ!


Za chwilę wyślę do Was wiadomości z prośbą o podanie adresu do wysyłki, by Wydawnictwo Fronda mogło jak najszybciej wysłać książki. Pozostałym osobom dziękuję za wzięcie udziału i zachęcam również do uczestnictwa w trwającym obecnie konkursie z Martą A. Trzeciak. A już w sobotę nowy konkurs, który z pewnością Was zainteresuje.


14 komentarzy:

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger