Jak romansowałam z poezją, czyli spotkanie autorskie z Elizą Segiet w Łodzi

Wulkan energii, charyzma i nieprzeciętna osobowość - tak w skrócie mogę określić Elizę Segiet. Poetkę, która początkowo uwiodła mnie swoim debiutanckim tomikiem poezji, by następnie osobiście oczarować swoją nieprzeciętną osobowością.

Zapraszam Was dzisiaj na relację z niezapomnianego spotkania w Łodzi. Spotkania, które na długo pozostanie w mojej pamięci.

Recenzja tomiku - KLIK
Wywiad z poetką - KLIK
Spotkanie odbyło się 7 listopada w piątek, o godzinie 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź-Górna im. Władysława Stanisława Reymonta.

Jak widać na poniższych zdjęciach, czytelnicy naprawdę tłumnie przybyli na wieczór poetycki, co mnie niezmiernie cieszy. Ubolewam jedynie nad tym, że wśród zgromadzonych osób zabrakło młodzieży. Czy poezję mogą czytać i czuć wyłącznie osoby starsze? Myślę, że liryka jest dla każdego, trzeba się tylko na poezję otworzyć!Zdradzę Wam, że bardzo ciężko było mi zrobić zdjęcie gościa wieczoru, czyli Elizy Segiet. To bowiem osoba, która nawet na moment nie potrafi ustać w miejscu. Jej postać rozpiera wielka energia, która przenosi się na ludzi obecnych wokół niej.


Eliza, na swoim wieczorku przeczytała mnóstwo wierszy zarówno z debiutanckiego tomiku zatytułowanego "Romans z sobą", oraz z nowego, który najprawdopodobniej już niebawem zostanie wydany. Czytanie swoich myśli, przerywała ciekawymi anegdotami dotyczącymi powstania określonych wierszy. Poetka opowiedziała także o swojej walce z obecnym wydawcą. Musze tutaj przyznać, że podziwiam Elizę za siłę i przede wszystkim za optymizm. Wierzę, że niebawem nowy tomik szczęśliwie zagości na półkach z poezją.


Kształt miłości 
Namalowała go myślami, 
 czuła nawet dotyk.
 Jedwabiste dłonie 
 kreślące na jej ustach 
 kształt miłości.
 Była z nim, 
 chyba ... 
 na końcu ziemi 
 pulsującej jak ... 
 jak życie. 
 Ziemi obsypanej 
 słonymi perłami.

Na jej Plaży Marzeń
 słyszała jak fale 
 rozmawiały z falami, 
 jak powiedział: 
dobrze mi z tobą.
 Kłamał ? 
 Czy one kłamały ?
To nic, 
 że był tylko wyobrażony,
ale... 
 przecież możliwy.
 Jej wszystko i nic.Eliza Segiet to nietuzinkowa osoba - bezpośrednia i szczera, będąca zawsze sobą. Jej wieczór nie przebiegał w sztywnej i patetycznej atmosferze. Poetka zaprezentowała nawet swoje zdolności recytatorskie, które zarówno mnie jak i całą publiczność wpędziły w wielkie zdumienie. To była wspaniała uczta dla duszy!


Elizie, w pokazaniu publiczności swojego talentu recytatorskiego, pomagała Pani Kierownik Biblioteki - Marlena Tosik. Osoba, dzięki której spotkanie doszło do skutku.


Wśród zgromadzonej publiczności obecne były osoby, które nie pierwszy raz pojawiły się na wieczorku poetyckim Elizy. Fan poetki (pozdrawiam Cię Zbyszku :)) stwierdził, że wiersze Elizy stanowią dla niego inspirację, dzięki którym pojawia się jego natchnienie do malowania. Zazdroszczę takich czytelników.

Wśród osób przybyłych na spotkanie obecny był także Pan Profesor Krzysztof Tomasz Witczak, będący już na czwartym wieczorku poetyckim Elizy. Muszę przyznać, że Pan Witczak doskonale spuentował poezję zawartą w tomiku "Romans z sobą"!


A tutaj widzicie pamiątkowe zdjęcie - od prawej: Eliza Segiet, Profesor Krzysztof Tomasz Witczak oraz moja skromna osoba.

A tak prezentuje się debiutancki tomik Elizy, który z pewnością oczaruje jeszcze niejednego czytelnika :)


Magia poezji polega na tym, że nigdy nie dowiecie się, co autor danego wiersza miał na myśli. I o to właśnie chodzi! Czas porzucić skostniałą wiedzę wyniesioną ze szkoły, polegającą na interpretowaniu poezji według z góry narzuconego schematu. Bardzo długo wzbraniałam się przed odkryciem piękna liryki, jednak tacy twórcy jak Eliza Segiet pokazali mojej osobie, czym tak naprawdę jest poezja.

Elizo, dziękuję za wieczór pełen inspiracji i pozytywnych, energetyzujących wibracji. To było niezapomniane przeżycie, które całkowicie odcięło mnie od prozy życia. Magia poezji zadziałała!

A Was, Drodzy Czytelnicy, zachęcam do podjęcia wyzwania w postaci zmierzenie się z poezją. Czekają bowiem na Was światy, o których nawet nie śniliście!


Relacja ze spotkania została także opublikowana na portalu eKulturalni.pl24 komentarze:

 1. Wesoła, ale w środku jakiś taki smutek jakby miała głęboko ukryty...

  OdpowiedzUsuń
 2. Jejku, ja to nigdy nie wiem o takich wydarzeniach, a to przecież moje miasto :( Super relacja, chociaż poezja to nie do końca moja bajka ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Faktycznie średnia wieku dosyć wysoka. U mnie z poezją niestety nie najlepiej, ale mam na półce pewien tomik, za który zamierzam się niedługo zabrać. Może siłą rozpędu potem przeczytam coś jeszcze z poezji... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z poezją u mnie na bakier, ale cieszę się, że ma ona tylu wielbicieli. No i zawsze warto poznać takich pozytywnych, pełnych energii ludzi jak autorka. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że u mnie w mieście jest bardzo mało takich wydarzeń. :D Średnio przepadam za wierszami, ale uwielbiam Wisławę Szymborską. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. No niestety, jestem totalnym ignorantem jeśli chodzi o poezję, a tym bardziej jej twórców... poezja to jak dla mnie "wyższa szkoła jazdy" :P

  OdpowiedzUsuń
 7. O mój Jezu, nie cierpię takich wierszy. I właśnie dlatego nie cierpię czytać współczesnych poetów.

  OdpowiedzUsuń
 8. Super, lubię chodzić na spotkania autorskie, niebawem może wybiorę się na jedno w Toruniu.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie jestem zwolenniczką poezji, ale gratuluję udanego spotkania autorskiego.

  OdpowiedzUsuń
 10. Jakby tylko w moim mieście raczono organizować takie spotkania, to byłabym pierwszą chętną;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Gratuluję ! Fajne muszą być takie spotkania :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawa relacja. Umknęła mi dotąd Twoja rozmowa i recenzja. W całości - świetnie zaprezentowałaś autorkę:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie czytuję poezji... ale na takie spotkanie chętnie bym się wybrała ;)

  http://pasion-libros.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. Poezja kompletnie nie moja bajka, ale widze, że to było świetne spotkanie:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Eh... no mam problem z poezją, aż niedługo się chyba na blogu na ten temat uzewnętrznię :/

  OdpowiedzUsuń
 16. Poezja to akurat nie mój obszar zainteresowań, ale cieszę się, że spotkanie się udało ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Świetna relacja! Zazdroszczę Ci takiego bywania...

  OdpowiedzUsuń
 18. Zazdroszczę, już po zdjęciach widać, że autorka to osoba energiczna posiadająca szczególny typ charakteru. :)))

  OdpowiedzUsuń
 19. Wieczór autorski Elizy Segiet pełen czegoś nie do opisania. Zastanawiam się co wpłynęło na inność tego wieczoru: charyzma Elizy, czy może poezja nasycona filozofią. Przyznam się, że dziś trochę inaczej odbieram poezję Elizy, wyczuwam w jej wierszach jakąś ukrytą magię, która potrafi mnie zainspirować do pracy przy sztalugach.
  Recenzja całkowicie adekwatna... Wiolu! Jesteś Mistrzem w tym co robisz. Z.

  OdpowiedzUsuń
 20. Spotkania autorskie mają swoją magię.

  OdpowiedzUsuń
 21. To musiał być wspaniale spędzony czas :) Ja poezję czytam, ale bardzo rzadko, brakuje mi czasu, aby ją odpowiednio kontemplować.

  OdpowiedzUsuń
 22. poezji czytuję naprawdę sporo, wiersz jest rewelacyjny, a udziału w spotkaniu zazdroszczę;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Widzę, że spotkanie było udane :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger