"Grace. Księżna Monako" – Joanna Spencer


"Wszyscy mężczyźni marzą o tym, by spędzić noc z Marilyn Monroe, ale życie z Grace Kelly".


Po raz pierwszy o historii Grace Kelly dowiedziałam się nie z książki, lecz od znajomej, która zafascynowana tą postacią, postanowiła jej imieniem nazwać swój salon fryzjerski. Dziwiło mnie wówczas takie uwielbienie dla tej osoby, nie potrafiłam tego do końca pojąć. Po lekturze biografii Grace, która zbiegła się z kinową produkcją, ukazującą życie księżnej Monako, jestem już w stanie zrozumieć zachwyt i szacunek mas. Grace Kelly pokazała bowiem, że życie może być bajką, jednak nie każda bajka posiada szczęśliwe zakończenie.

Joanna Spencer to dość tajemnicza postać, ukrywająca się pod pseudonimem. Autorka jako dziennikarka i korespondentka, związana z dworem w Monako, pragnie zachować anonimowość. Jest wielbicielką Grace, krytykującą postępowanie księcia Rainiera. Niektórzy twierdzą, że zna wszystkie tajemnice dworu w Monako. 

"Grace. Księżna Monako" to napisana w przystępnej formie, biografia amerykańskiej gwiazdy Hollywoodu. Książka została podzielona na trzynaście rozdziałów, ukazujących dzieje słynnej aktorki i późniejszej księżnej Monako: jej dzieciństwo, stosunki rodzinne, rozkwitającą karierę aktorską i późniejsze życie, czyli małżeństwo z księciem Rainierem, urodzenie dzieci i tęsknotę za rolami filmowymi, aż do pamiętnego dnia, gdy księżna zginęła w wypadku samochodowym.

Publikacja Joanny Spencer nie jest typową biografią, w której znajdziecie mnóstwo dat, faktów i zagęszczenie postaci. Autorka bowiem opowiada historię księżnej, niczym na towarzyskim spotkaniu, przerywanym łykiem dobrej kawy. Taka przystępna forma, zbliżona do powieści obyczajowej, przeplatana jest licznymi wypowiedziami osób, które uczestniczyły w życiu Grace, osób bliższych i dalszych jej sercu. Autorka najczęściej cytuje cenne wypowiedzi siostry księżnej – Lizanne, które wiele wnoszą do budowania sobie w wyobraźni czytelnika wizerunku Grace. Taki kolaż to bardzo czytelna forma, która dobrze się sprawdza podczas lektury. Z pewnością bowiem nie nuży i nie przytłacza zbyt dużym nagromadzeniem informacji, często zbędnych w mojej opinii, które potrafią rozpraszać uwagę podczas zgłębiania treści książki. 

Dzieło Joanny Spencer nie jest lekturą dla osób, które znając dość dobrze życie Grace, chciałyby dowiedzieć się czegoś nowego, czy to pikantnych szczegółów, czy tajemnic, które do tej pory nie ujrzały światła dziennego. To bowiem "grzeczna" biografia dla takich osób, jak ja – nie mających wcześniej styczności z obszernym opisem życia księżnej. Gdybym była czytelnikiem, który posiada już pewien zapas wiedzy na ten temat, książka ta z pewnością by mnie rozczarowała. Zapytacie dlaczego? Otóż Joanna Spencer bazuje bowiem na powszechnie znanych faktach z życia muzy Hitchcocka i zdobywczyni Oscara. Nie zagłębia się w motywy działania Grace. Ubolewam jedynie nad tym, że z książki nie dowiedziałam się dlaczego aktorka, będąca u szczytu swojej kariery, decyduje się na ślub z mężczyzną, którego praktycznie nie zna. Autorka przedstawiła także jej nieskalaną postać – pięknej, niewinnej, dobrej i ciepłej kobiety. Zabrakło mi przestawienia tej ludzkiej strony – ze słabościami, jakie posiada każdy człowiek. Reasumując, z pewnością nie jest to więc biografia skandalizująca. To książka, która może stać się jedynie początkiem zgłębiania życia Grace Kelly. Życia, które zamienione w bajkę, tak szybko się skończyło – w wieku 53 lat.

Warto równinapisać kilka słów o samym wydaniu publikacji. Twarda oprawa, wspaniałe zdjęcie Grace na okładce, dobrej jakości papier i wplecione w środek fotografie księżnej z różnych okresów jej życia, bezsprzecznie umilają lekturę książki. Jeśli chodzi więc o oprawę, wydaniu nie można niczego zarzucić.

Książkę "Grace. Księżna Monako" przeczytałam w jeden wieczór, niczym dobrą powieść obyczajową. Publikacja ta rozbudziła we mnie głód wiedzy. Wiedzy, dotyczącej życia księżnej Monako, którą do tej pory wielbią miliony fanów na całym świecie. To był dobry wstęp do tego, aby zajrzeć do bardziej obszernych publikacji dotyczących jej życia. Jeśli więc w takim celu sięgnięcie po tę książkę, na pewno nie będzie czekało na Was rozczarowanie.

"Nazywano ją także Marilyn dobrego chrześcijaństwa".Za możliwość przeczytania książki dziękuję Business & Culture oraz Wydawnictwu Muza

http://muza.com.pl/
32 komentarze:

 1. Skuszę się :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Znam tę pozycję, kupiłam ją zaraz po wertowaniu wikipedii w poszukiwaniu czegoś o dynastii monakijskiej, świetna recenzja ten niezwykle ciekawej książki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, osoba Gace Kelly nie jest mi znana zbyt dobrze, ani nie interesuje się sławami. Biografii tez nie lubię, także podziękuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zakochałam się w niej po obejrzeniu z nią trzech filmów. Szczególnie zachwyciła mnie w "Oknie na podwórze" (rewelacyjny film!). Od tego czasu mam zamiar coś o niej poczytać, zdecyduję się na tę książkę, dzięki ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaciekawiłaś mnie... Wcześniej, kilka razy, słyszałam o Grace Kelly, jednak nigdy nic szczegółowego. Dlatego nigdy nie odczuwałam chęci poszukania o niej dodatkowych informacji. Za to teraz mam ochotę przeczytać tą książkę :) Skoro uważasz, że tak dobrze się czyta, to na pewno i mi się spodoba. Jak tylko pojawi się u mnie w bibliotece, na pewno wypożyczę :D

  http://ksiazkowy-swiat-niki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna recenzja :) Mam na oku książkę, tym bardziej, że bardzo lubię biografię :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przeczytam na pewno. Mam ostatnio ochotę na jakąś biografię i z chęcią dowiem się czegoś na temat Grace Kelly ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam, podobało mi się:) Faktycznie wydana jest bardzo ładnie, a w środku prześliczne zdjęcia Grace, która była niezwykle urodziwą kobietą:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytam klasycznych biografii, ale na tę skusiłabym się ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jeśli biografia jest dobrze napisana to sięgam po nią chętnie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie przepadam za czytaniem biografii, więc i tym razem nie skorzystam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie znam tej postaci prawie w ogóle, dlatego chętnie przeczytam książkę:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytałam już opinię o tej książce na innym blogu, może być to ciekawa lektura.

  OdpowiedzUsuń
 14. Książka musi być ciekawa, bo przecież to była fascynująca kobieta :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Niestety biografie to nie mój gatunek.

  OdpowiedzUsuń
 16. Rzadko sięgam po biografie, ale na tę książkę chętnie się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Teraz to i ja mam ochotę poznać historię tej niezwykłej kobiety :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Biografie czytuję niezwykle rzadko i tylko wtedy, gdy dotyczą "bliskich mi" osób - tu tak nie jest, więc raczej po książkę nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 19. Widziałam już kilka razy recenzje tej książki na innych blogach i jestem coraz bardziej do niej przekonana ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie słyszałam jeszcze o niej, ale wydaje się być ciekawa ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie czytam biografi, więc książka nie dla mnie, a i o samej pani z tytułu też nic nie słyszałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 22. Grace Kelly nie interesuje mnie aż tak, żeby czytać o niej książkę, chociaż jakiś artykuł wyjaśniający, dlaczego tak nagle zmieniła swoje życie mógłby mnie zaciekawić.

  OdpowiedzUsuń
 23. Biografię Grace Kelly znam, ale ta pięknie wydana publikacja bardzo mnie kusi, zawłaszcza że ma przystępną formę.

  OdpowiedzUsuń
 24. Moja siostra ma tę książkę, pewnie ją pożyczę, lubię czytać o członkach rodzin królewskich :)

  OdpowiedzUsuń
 25. O Księżnej Monako z chęcią bym przeczytała, zważywszy, że jest jak piszesz, napisana w przystępnej formie.

  OdpowiedzUsuń
 26. To ja też potraktuję ją jako wstęp i zachętę do dalszego poznawania życia księżnej, chciałabym ją poznać jako pełnowymiarową kobietę:)

  OdpowiedzUsuń
 27. Chciałabym w końcu przekonać się do biografii i zacząć je czytać. Ten tytuł, właśnie ze względu na fakt, że jest pisany jak powieść, szczerze mnie interesuje:)

  OdpowiedzUsuń
 28. Szkoda, że nie ma tego co najciekawsze, jej prawdziwego dramatu: kobiety uwikłanej w konwenanse i tak naprawdę nieszczęśliwej. Zamkniętej w złotej klatce. Jej historia nie mogła skończyć się dobrze... Tego mi brakuje, dlatego nie sięgnę po tę biografię, mimo że bohaterka jest niezwykła.

  OdpowiedzUsuń
 29. Grace Kelly nie jest osobą, której biografię koniecznie muszę poznać, więc daruję sobie lekturę tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 30. To naprawdę coś dla mnie - już w kilku miejscach widziałam ten tytuł:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger