Gandhi w brzuchu wieloryba
Nakładem wydawnictwa Fronda właśnie ukazał się zbiór szkiców, esejów, felietonów, recenzji, reportaży Georga Orwella zawierający także słynną po dziś dzień i kontrowersyjną Listę z nazwiskami potencjalnych agentów Stalina i “towarzyszy podróży” działających w Wielkiej Brytanii. Przekładu tekstów znajdujących się w książce Gandhi w brzuchu wieloryba dokonał Bartłomiej Zborski - tłumacz blisko 40 książek w tym 10 dzieł George'a Orwella.


George’a Orwella w jego burzliwym, niełatwym życiu nie zawiódł, jak miało się okazać, wyjątkowy instynkt. Instynkt człowieka konsekwentnie dążącego do prawdy, której nie chował pod korcem, nie zamiatał pod dywan, lecz ujawniał ją i mówił o niej pełnym głosem. (fragment wstępu)

„W brzuchu wieloryba” – Jeden z najbardziej znanych esejów Orwella; kapitulacja intelektualistów w obliczu dwóch głównych XX-wiecznych systemów totalitarnych. Obraz tej postawy w literaturze oraz ideologii.

„Raffles i panna Blandish” – to tutaj Orwell pierwszy dostrzega i opisuje zjawisko brutalizacji kultury europejskiej pod wpływem amerykańskiej ideologii siły, występku i przemocy.

„W obronie P.G. Wodehouse’a”, gdzie Orwell porusza problem zdrady i kolaboracji z wrogiem podczas wojny. Kto współpracował z nieświadomości, a kto z premedytacją? Kogo za to obwiniać i kogo za to karać?

• Słynna i po dziś dzień kontrowersyjna Lista Orwella, zawierająca nazwiska potencjalnych agentów Stalina działających skrycie w powojennej Anglii, oraz wspomagających ZSRR lewicowych poputczików…

… oraz 21 innych szkiców, esejów, reportaży wcieleniowych, recenzji i felietonów George’a Orwella. Pisarza, który kochał przeszłość, nienawidził czasów, w których przyszło mu żyć i obawiał się przyszłości. Jednego z najbardziej przenikliwych myślicieli politycznych i wizjonerów XX wieku, znakomitego dziennikarza i polemisty. Uwielbiającego kobiety i nieszczęśliwego w związkach z nimi. Jego Rok 1984 został uznany w sondażu brytyjskiego dziennika „The Guardian” za książkę najtrafniej oddającą sens XX.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Premiera: 21 sierpnia 2014 roku.

Detale techniczne
Rok wydania: 2014 | Oprawa: miękka ze skrzydełkami | Ilość stron: 488 | EAN: 9788364095405 | Cena detaliczna: 39.90 zł (brutto)


 Dla wszystkich miłośników George’a Orwella to książka obowiązkowa. Zainteresowała Was?

22 komentarze:

 1. A dziękuje, zawsze taki chciałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kurczę, spodziewałam się recenzji, a to tylko taka zajawka :/

  OdpowiedzUsuń
 3. Odpowiedzi
  1. I ja się nie czuję zainteresowany.

   Usuń
  2. Orwell jest wspaniały. Zbiór jego esejów 'I ślepy by dostrzegł' oraz antologia jego różnych tekstów zatytułowana po prostu 'Eseje' to książki, które ukształtowały moje myślenie o świecie w czasach licealnych, ciągle żywe, ciągle lewackie i niepokorne :) I taka książka nagle wychodzi nakładem Frondy? Nie mogę się z tym pogodzić po prostu... Naprawdę.

   Usuń
 4. Orwell: tak. Fronda: ABSOLUTNIE NIE!

  OdpowiedzUsuń
 5. A ja chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam nic Orwella, więc na razie nie.

  OdpowiedzUsuń
 7. "Georga" błędzior Ci się wdarł niepostrzeżenie do tekstu :)
  Lubię Orwella i chętnie poczytam sobie tę książkę :3 Chociaż wydawnictwo Fronda? Sama nie wiem :C

  http://dzikie-anioly.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. Także uważam, że obowiązkowa :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lektura nie dla mnie, ale moja ciocia byłaby zachwycona: eseje i do tego z Frondy ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Muszę kupić, kocham Orwella!

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam już upatrzone inne wydanie esejów Orwella, więc daruję sobie tę nowość Frondy.

  OdpowiedzUsuń
 12. ,,Folwark zwierzęcy,, jak najbardziej, eseje raczej nie.

  OdpowiedzUsuń
 13. Właśnie skończyłam "Rok 1984" i jestem pod wielkim wrażeniem. Na pewno jeszcze nie raz sięgnę po książki tego autora!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger