"Czy rzucono na ciebie klątwę?" – Alexandra Chauran


"(...) niełatwo sprawdzić, czy rzucono na nas klątwę. Równie trudno jest zdiagnozować chorobę psychiczną".


Klątwa – słowo, które u wielu z nas powoduje powstanie niemiłych uczuć i przede wszystkim strachu. Słowo to eksploatowane przez różnego rodzaju twórców, czy to filmów, czy literatury, obrosło w różnego rodzaju mity i nieprawdziwe informacje. Jako wieloletnia miłośniczka zagadnień natury ezoterycznej musiałam więc zajrzeć do książki, która oddzielałaby prawdę od zafałszowań obecnych w kulturze masowej. Mój główny cel został osiągnięty.

Alexandra Chauran to pochodząca z Issaquah w stanie Waszyngton, wróżka i zarazem medium, która może poszczycić się wieloletnim doświadczeniem w tego typu działalności. Ukończyła Uniwersytet Seattle, uzyskując tytuł magistra nauczania. Swoją działalność jako wróżka rozpoczęła w 1999 r., jest certyfikowaną tarocistką, pomaga osobom z całego świata.

"Czy rzucono na ciebie klątwę?" to publikacja dotykająca dość szeroko tematu pojęcia klątwy. Książka składa się z sześciu, głównych rozdziałów, których celem jest ukazanie, że tak naprawdę rzadko kiedy mamy do czynienia z prawdziwą, magiczną klątwą. Obszary, wokół jakich również oscyluje autorka to sposoby na zdjęcie klątwy, różnego rodzaju praktyczne rytuały, czy porady dotyczące ochrony przed tym czarem.

Ludzie bardzo często używają słowa "klątwa" z trochę ironicznym, i często prześmiewczym wydźwiękiem. Mnie do tej pory zagadnienie to nasuwało w wyobraźni niepokojące obrazy typu – lalka voodoo, czy krwawy rytuał opętania. Z tego powodu właśnie, niezmiernie cieszy mnie fakt, że takie publikacje powstają i są ogólnie dostępne. Alexandra Chauran podchodzi bowiem do tematu klątw bardzo profesjonalnie, uzmysławiając na początku lektury, że bardzo często mylimy prawdziwą klątwę ze zwykłym pechem, bądź nieszczęśliwym splotem okoliczności. Dość umiejętnie i wszelkimi możliwymi argumentami próbuje uzmysłowić czytelnikom, iż myślenie ludzi jest dość schematyczne, stąd przyporządkowują wiele nieszczęśliwych wydarzeń jednemu – klątwie. To, co ważne to fakt, iż Alexandra Chauran podaje dosyć dużo przykładów z własnej praktyki zawodowej, podczas badania których okazywało się, że klątwa w wielu przypadkach nie ma zastosowania - ma natomiast psychologia, której moc jest równie wielka jak magii.

Co jednak, gdy wszystko wskazuje na to, że ktoś rzucił na nas szkodliwą klątwę? Autorka w swojej publikacji przedstawia szereg sposobów na uchronienie się przed takim czarem, bądź na jego pozbycie się. Wielką ciekawostką okazało się dla mnie stwierdzenie, jakoby człowiek był w stanie nieświadomie sam na siebie rzucić klątwę. Przyznam, że nie spotkałam się jeszcze z takim ujęciem tego tematu, to bardzo fascynujące. Ciekawym i wciągającym tematem okazał się również podrozdział pt. "Rytuały odpędzania", w którym autorka opisuje między innymi Żywiołaki – pierwszy raz spotykam się z takim pojęciem złośliwych istot związanych z żywiołami ziemi. W książce znalazłam również liczne ciekawostki dotyczące ochrony przed klątwą, typu butelka czarownic czy butelkowe drzewo.

"Czy rzucono na ciebie klątwę?" jest w moim przekonaniu połączeniem poradnika i literatury popularnonaukowej, której rozdziały należy czytać z zachowaniem ich chronologii, gdyż każdy kolejny rozszerza nabytą wcześniej wiedzę. Język jakim posługuje się autorka jest bardzo przystępny i z pewnością trafi do każdego czytelnika. Warto również podkreślić, iż publikacja zawiera przypisy redakcyjne, które przenoszą pewne informacje od autorki na nasze polskie uwarunkowania, co niewątpliwie świadczy o rzetelności wydawcy. Dobrym pomysłem było także zamieszczenie na końcu publikacji słowniczka wyjaśniającego trudniejsze terminy.

Lekturę książki Alexandry Chauran potraktowałam jako ciekawostkę, która winna mi dostarczyć najważniejszych informacji z zakresu klątw. Bardzo pozytywnie więc przyjęłam początkowy sceptycyzm i szczerość autorki w stosunku do czytelników. Publikacja godna polecenia miłośnikom ezoteryki oraz wszelkim, ciekawskim osobom.


Alexandra Chauran


Za możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi Sztukater oraz Wydawnictwu Illuminatio
http://sztukater.pl/


28 komentarzy:

 1. Dobrze, że autorka z rozwagą podchodzi do sprawy:) książka nie dla mnie, ale fajnie, że umiliła Ci czas;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Brzmi bardzo ciekawie - temat mnie nawet interesuje :). Jak gdzieś ją zauważę, to na pewno po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tematycznie nie dla mnie. Mnie w ogóle przerażają wszelkie opowieści o klątwach itp., dlatego wolę nie nakręcać się niepotrzebnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie również, dlatego wolę je omijać... :)

   Usuń
  2. Podpisuję się całkowicie pod wypowiedziami dziewczyn. Lepiej omijać takie tytuły, żeby niepotrzebnie się nie nakręcać:)

   Usuń
 4. Jeśli miałabym przeczytać - również musiałam potraktować tę książkę jedynie jako ciekawostkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nigdy w życiu bym po nią nie sięgnął :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Chyba nie do końca moje klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 7. A ja bym się skusiła na tę książkę. :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnie się podoba pomysł na książkę, lubię takie klimaty. Na mojej półce znajduje się mnóstwo prasy na tematy paranormalne. Niewiele osób pamięta, aby brać takie rzeczy z dystansem... :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Daruję sobie ten poradnik- klątwy niespecjalnie mnie ciekawią, chyba że jako element dodatkowy w jakiejś powieści.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie przepadam za książkami tego typu, ale z drugiej strony tematyka wydaje mi się ciekawa;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ostatnio zaczęłam poczytywać poradniki, więc może i na ten się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja akurat za ezoteryką nie przepadam, ale miłośnikom z pewnością się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ten temat nie bardzo mnie interesuje. Raczej podziękuję za tą książkę.

  OdpowiedzUsuń
 14. To idealna lektura dla mojej cioci ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Nic dla mnie. Ezoteryką nigdy się nie interesowałam.

  OdpowiedzUsuń
 16. A to ci dopiero ciekawostka :D
  Ciekawa ciekawa!

  OdpowiedzUsuń
 17. Raczej po tę książkę nie sięgnę, nie lubię takich lektur ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Chętnie przeczytam. Lubię tego typu książki choć podchodzę do nich z dystansem :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie interesuję się wróżbiarstwem i tego typu rzeczami i nie wierzę w ich działanie, więc książka nie jest dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie jestem do końca przekonana, teraz raczej nie mam ochoty czytać o klątwach.

  OdpowiedzUsuń
 21. Tak trochę abstrahując od klątw, przypomniało mi się jak X lata temu (pewnie z kilkanaście) zbierałam w zeszycie różnego rodzaju wróżby :)
  Dziś ezoteryka nie interesuje mnie chybana tyle żeby sięgac po książki z jej zakresu. Tym samym tytuł o którym piszesz raczej się w moich czytelniczyczych planach nie pojawi :)

  OdpowiedzUsuń
 22. o kurcze - brzmi fajnie - gdyby nie kolejka książek na półce i kindlu :/

  OdpowiedzUsuń
 23. Nieco nie zgadzam się z opiniami tych osób, które stwierdzają , że lepiej takich tematów unikać. Według mnie wiedza to podstawa do tego, by uniknąć takich sytuacji. Na temat klątw i uroków istnieje wiele mitów a większość osób opiera swoje poglądy na podstawie np. filmów. Tymczasem nawet w dzisiejszym współczesnym świecie klątwy istnieją lecz my o nich nie wiemy. Książka nie tylko opowiada o klatwach ale podpowiada jak się ochraniać. Nie mając takiej wiedzy jesteśmy bardziej podatni na wszelkie uroki. Polecam książkę!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger