Bogna Wernichowska, Agata Wasilenko - "Wróżby na każdy dzień, czyli jak poznać przyszłość i zapewnić sobie powodzenie"
 
"Ważne wydarzenia w życiu człowieka – narodziny dziecka, ślub, a nawet duże inwestycje finansowe, skłaniają do refleksji na temat przyszłości".


Ludzkość do wieków wierzyła w różnego rodzaju przesądy, celebrowała zwyczaje i próbowała przy pomocy różnych sposobów przewidzieć przyszłość. W dzisiejszych czasach, w dobie globalnego konsumpcjonizmu, gdzie zacierają się wzajemne granice kulturowe, wiele dawnych zwyczajów i przesądów zostało zapomnianych, bądź nabrało zupełnie nowego wydźwięku. Warto więc posiadać w domu książkę, która jest swoistą skarbnicą wiedzy na temat genezy wielu starodawnych zwyczajów i zapomnianej, często niekonwencjonalnej wiedzy. 

"Wróżby na każdy dzień, czyli jak poznać przyszłość i zapewnić sobie powodzenie" to publikacja stworzona przez dwie autorki. Jedną z nich jest Agata Wasilenko, absolwentka polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od dłuższego czasu pisze artykuły o pachnidłach do "Przekroju", "Rzeczpospolitej" i innych tytułów prasowych. Do tej pory wydała trzy książki dotyczące perfum, oraz publikacje dotykające tematu diety horoskopowej. Prowadzi również własne Wydawnictwo Grodkowskie. Współautorką książki jest Bogna Wernichowska, polska dziennikarka i publicystka. Przez wiele lat pisała artykuły do "Przekroju" o różnorodnej problematyce. Jest autorką kilkunastu książek, interesuje się wszystkim co dziwne i tajemnicze.   

Publikacja obu autorek to książka dotykająca dość szeroko tematu wróżb oraz różnego rodzaju przesądów i zabobonów, jakie obecne były w codziennym życiu ludzi na przełomach wieków. Całość podzielona została na dwadzieścia sześć rozdziałów przedstawiających między innymi magię miłosną, różnego rodzaju wróżby, magię domową czy niezwykłe właściwości roślin i zapachów. To wielotematyczna pigułka informacyjna dla osób pragnących poznać częściowo zapomnianą już wiedzę dotyczącą odczytywania przyszłości i nie tylko.

Nazwa nadana książce może nieco zmylić, gdyż nie jest to wyłącznie zbiór wróżb, jakie na przełomie wieków wypracowali sobie ludzie. To również zbiór wielu cennych informacji, dotyczących różnorakich przesądów i zwyczajów, praktykowanych przez społeczeństwa. Autorki dosłownie naszpikowały książkę dużą ilością informacji, dzieląc ją na tematycznie zebrane grupy. To niewątpliwie publikacja, do której można wracać wielokrotnie. Publikacja, której nie musicie czytać od deski do deski, lecz wystarczająca by w danym momencie odnaleźć interesującą was informację i na niej dalej się skupiać.

Z "Wróżb na każdy dzień..." dowiecie się z pewnością wielu interesujących rzeczy. Rozpiętość tematyczna jest naprawdę szeroka, więc wspomnę tylko kilka słów o tym, co mnie zadziwiło: wróżby wigilijnego stołu, o których dotąd nie miałam pojęcia; zupa pieniężna, o której dotąd nie słyszałam; ciekawe informacje dotyczące pierścienia atlantów; inspirujące rozdziały pt. "Magia przy stole" czy "Niezwykłe właściwości luster". Lista ta przedstawia tylko nieliczne informacje, jakimi ciągle byłam zaskakiwana. Praktycznie każdy rozdział, przynosił ze sobą nową wiedzę, którą należało usystematyzować.

Warto zwrócić uwagę na samą konstrukcję publikacji. Każdy rozdział rozpoczyna krótki wstęp, wprowadzający delikatnie w poruszaną tematykę. Następnie poszczególne elementy konkretnego tematu, oddzielane akapitami, wpływają na przejrzystość przedstawianych informacji. Język jakim operują autorki jest bardzo prosty i zrozumiały, z pewnością dotrze do każdego czytelnika.

Bogna Wernichowska i Agata Wasilenko wspólną publikacją niejako usystematyzowały i przedstawiły wiele ciekawych informacji, o których gdzieś tam wielu z nas słyszało, a niewielu praktykuje.Pozwoliły również poznać genezę niektórych zwyczajów, które do dnia dzisiejszego znajdują uznanie wśród niektórych kręgów społeczeństwa. To niewątpliwie absorbująca lektura, którą warto polecić czytelnikom w różnym wieku. Każdy znajdzie bowiem w tej książce coś dla siebie.


Agata Wasilenko
Bogna Wernichowska


Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorce, Agacie WasilenkoRecenzja bierze udział w WYZWANIU
http://soy-como-el-viento.blogspot.com/p/polacy-nie-gesi-ii.html
 

22 komentarze:

 1. Raczej nie skuszę się na lekturę tej książki. Nigdy nie interesowałam się wróżbami i w najbliższym czasie raczej się to nie zmieni.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś mnie nie interesuje astrologia i wróżby.

  Pozdrawiam,
  W.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tym razem się nie skuszę, ale recenzja świetna :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej nie moja tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie moje klimaty, ale brzmi ciekawie. :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam Bognę Wernichowską, a zwłaszcza jej opowieści o duchach! Dzięki za info! O wróżbach też chętnie poczytam, a może sobie nawet kupię.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie interesuję się wróżbami, nie moja tematyka.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja się zatrzymałam na etapie skubania płatków stokrotki i "kocha, nie kocha". :P
  Wróżby to nie moja bajka.

  OdpowiedzUsuń
 9. Przyznam szczerze, że gdybym nie przeczytała Twojej recenzji, to właśnie przez ten tytuł stwierdziła bym, że to książka o wróżbach, a to zupełnie mnie nie interesuje. Jednak, jeśli w środku na przestrzeni lat są ukazane zabobony oraz przesądy, to z chęcią w wolnej chwili po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wierzę we wróżby, więc raczej nie sięgnę po tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kiedyś zaczytywałam się w takich książkach, ale we wróżby nie wierzę, więc szybko mi przeszło. Jednak tak dla odprężenie mogłabym przeczytać, przecież nie muszę brać do siebie tego co tam znajdę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Może kiedyś uda mi się z nią zapoznać:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie wierzę w tego typu rzeczy, więc tematycznie książka nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Nawet mam jakieś "Wróżby..." na półce. Ale to z innych czasów mi zostało.

  OdpowiedzUsuń
 15. Raczej nie moje klimaty. Ale za to już się nie mogę doczekać Twoich wrażeń z Wołania kukułki:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo mnie zaciekawiła recenzja i z pewnością kiedyś sięgnę po tę książkę, ponieważ bardzo lubię czytać na temat choroskopów , wróżb czy tajemnic snów.

  OdpowiedzUsuń
 17. Raczej nie wierzę w takie rzeczy i nigdy takich nie czytałam. Choć zycie moje parokrotnie zderzyło się przeplrsc mnie całkiem przypadkiem przy okazji innych spraw z kilkoma wrozami.

  OdpowiedzUsuń
 18. Tym razem spasuję, raczej nie bawię się w takie cuda i nie bardzo daje im wiarę:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie czuję się do książki przekonana. Ale w co ludzie potrafią wierzyć i różnorakie przesądy...

  OdpowiedzUsuń
 20. Znam tę ksiązkę, cieszę sie, ze ktoś o niej pamięta.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger