Zbigniew Kaliszuk - "Laboratorium miłości. Tom 1: Przed ślubem"

"Mit, że miłość to uczucie, jest najbardziej powszechny i najbardziej zakorzeniony w świadomości kolejnych pokoleń ludzi tej ziemi".


Na rynku wydawniczym znajdziemy dużą ilość poradników traktujących o miłości, budowaniu wzajemnych relacji w związkach, czy dotykających stricte tematu udanego seksu. Ciekawa więc byłam, jaką formę obierze tego typu publikacja, która w odróżnieniu od nowoczesnych poradników, została wyłącznie oparta na wartościach chrześcijańskich.

"Laboratorium miłości. Tom 1: Przed ślubem" to publikacja powstała pod redakcją Zbigniewa Kaliszuka, absolwenta zarządzania i marketingu Szkoły Głównej Handlowej. Autor od 2002 r. angażuje się w działalność społeczno-religijną, był liderem Akademickiego Stowarzyszenia Katolickiego Soli Deo z Warszawy, a od 2010 r. współpracuje z portalem Opoka i prowadzi blogi na portalach internetowych. Obecnie pracuje jako analityk biznesowy w renomowanej firmie, oraz jest redaktorem naczelnym gazety "Niecodziennik".

Pierwszy tom cyklu jest zbiorem wykładów, kazań i rozmów, dotyczących tajemnicy miłości, podzielonych na dziesięć części. Publikacja dotyka takich sfer ludzkiego życia, jak sposoby na odnalezienie miłości, czystość przedmałżeńska, radzenie sobie z seksualnymi pokusami czy odróżnianie miłości od zauroczenia. Wszystkie części, ujęte w jedną całość są pokłosiem spotkań organizowanych przez ASK Soli Deo. W publikacji znajdziecie wypowiedzi psychologów, seksuologów, księży czy nawet aktorów. Posłuchacie Adama Szustaka, ks. Marka Drzewieckiego, Radosława Pazury i innych.

Publikacja pod redakcją Zbigniewa Kaliszuka jest książką skierowaną głównie do katolików, którzy wchodzą w dorosłe życie i poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące zasad wiary chrześcijańskiej w kontekście związków damsko-męskich. Zadeklarowany ateista lub niepraktykujący katolik, sięgnie po ten zbiór raczej z ciekawości lub w celu obalenia argumentów przedstawianych w książce. Zapytacie dlaczego? Otóż wszystkie porady dotyczące budowania przez młodych ludzi przyszłej instytucji małżeństwa, ukazane zostały w kontekście nauczania Kościoła, w związku z tym wiele twierdzeń z pewnością nie przekona zwolenników wolnych związków i wolnej miłości w ogóle. Nie polecałabym więc tego zbioru czytelnikom, którzy na wstępie odrzucają nauczanie Kościoła w tym temacie, tym bardziej, że dość moralizatorski przekaz może nieco zniechęcać.

Nie od dzisiaj wiadomo, że religia chrześcijańska i w konsekwencji nauczanie Kościoła neguje wiele współczesnych zjawisk czy mód w temacie relacji damsko-męskich. I właśnie do tych zagadnień odnoszą się osoby zaprezentowane w zbiorze. W książce znajdziecie więc argumenty przemawiające za wstrzemięźliwością seksualną przed ślubem, tłumaczenie negatywnych skutków mieszkania w konkubinacie, czy idei wolnych związków. Trzeba przyznać, że nawet mocno "liberalny katolik", jeśli można użyć takiego określenia, z pewnymi założeniami przedstawionymi w zbiorze może się zgodzić. Często bowiem, wyznawcy religii chrześcijańskiej znają jedynie bardzo pobieżnie przyczyny takiego, a nie innego. konserwatywnego podejścia do kwestii małżeństwa. W tym kontekście więc, lektura pierwszego tomu cyklu Laboratorium miłości może okazać się źródłem bezcennej wiedzy, z którą niekoniecznie trzeba się zgadzać i praktykować.

Ciekawostką i równocześnie wielkim zaskoczeniem była dla mnie rozmowa z Radosławem Pazurą, który przedstawił genezę zmiany swojego światopoglądu na temat związków i co za tym idzie, pozytywnych zmian w jego życiu. Przyznam, że do tej pory postrzegałam tego aktora zupełnie inaczej i pewnie wielu czytelników po przeczytaniu książki będzie miało podobne odczucia. Trzeba również podkreślić, iż zbiór ten nie jest poradnikiem typowo psychologicznym, gdyż psychologii jest w nim naprawdę bardzo mało. Nazwałabym go raczej drogowskazem dla osób pragnących rozpocząć wspólne życie, zgodne z nauką Kościoła.

Przyznam, że lektura pierwszego tomu Laboratorium miłości okazała się absorbującym doświadczeniem, dzięki któremu poznałam odpowiedzi na najbardziej nurtujące mnie pytania, odnośnie twardych, katolickich reguł w relacjach damsko-męskich. Nie oznacza to oczywiście, że nagle zmieniłam swoje podejście do tych spraw i stałam się zagorzałą antagonistką konkubinatu. Jestem natomiast bardzo ciekawa kolejnego tomu zatytułowanego "Po ślubie", którego premiera planowana jest na czerwiec. Jeśli interesuje was taka tematyka, zachęcam do przeczytania.


Zbigniew Kaliszuk

 

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Fronda

http://www.wydawnictwofronda.pl/

 

Recenzja bierze udział w WYZWANIU


19 komentarzy:

 1. Nie mam ochoty na chwilę obecną czytać tego typu publikacji, ale cieszę się, że tobie przypadła do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzieś o niej czytałam, ale niespecjalnie mnie interesuje.

  Pozdrawiam,
  W.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba nie bardzo dla mnie ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czuję się nią jakoś szczególnie zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba jednak nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ksiązka może być i ciekawa, jednak ani Radosław Pazura, ani ogólne opinie nie brzmią przekonująco :) Polecić Ci za to mogę "Kogo nie poślubiać" Pata Connora ;) To poradnik, ale bardzo ciekawy :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Niestety, ale tym razem nie moje gusta.

  OdpowiedzUsuń
 8. Sama nie wiem... może kiedyś, ale jakoś specjalnie mnie nie ciągnie do tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mogłabym dać tej książce szansę, chociaż pewnie nie ze wszystkimi poglądami się zgodzę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten moralizatorski ton mnie odrzuca.

  OdpowiedzUsuń
 11. takie książki to ja lubie!
  http://rozaliafashion.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Nawet nie przypuszczałam, że lektura tego typu może być jeszcze interesująca, zaintrygowałaś mnie:)

  OdpowiedzUsuń
 13. A kiedy sięgniecie po taką wiedzę ?
  Po rozwodach ?

  OdpowiedzUsuń
 14. Tak a propos, to jest już drugi tom "Laboratorium miłości - po ślubie". Jakby kogoś zainteresowało, to tutaj jest recenzja tej książki:
  http://moznaprzeczytac.pl/laboratorium-milosci-tom-2-po-slubie-red-zbigniew-kaliszuk/

  OdpowiedzUsuń
 15. Dzięki za recenzję. Wdaje się niebanalna .

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger