Bogdan Białek - "Cienie i ślady"

"Cienia się boimy. Cienie podejrzenia o... No właśnie, o co?"


Po premierze w 2012 r. kontrowersyjnego w opinii niektórych polskiego filmu pt. "Pokłosie" z główną rolą Macieja Stuhra, na aktora nastąpił frontalny atak w postaci obrażania, wyzwisk a nawet nazywania go zdrajcą narodu i całej Polski. Taka postawa niektórych Polaków uwidoczniła w pełni pewne stereotypy, jakimi obarczony jest nasz naród. Bogdan Białek w "Cieniach i śladach" dotyka również tego tematu. Tematu ciągle obecnego antysemityzmu.

Bogdan Białek to dziennikarz, społecznik, psycholog oraz rzecznik porozumienia międzykulturowego. Białek jest założycielem i redaktorem naczelnym miesięcznika psychologicznego "Charaktery", jak również wydawnictwa pod taką samą nazwą. Z okazji okrągłej rocznicy pracy dziennikarskiej (czterdzieści lat w zawodzie), Białek wydał dwie publikacje: "Prowincje" - KLIK oraz "Cienie i ślady".

Publikacja podzielona została na siedem części. Części, które zawierają wybrane artykuły, wywiady, przemówienia i rozmowy powstałe na przestrzeni czterdziestoletniej pracy Bogdana Białka. Najwięcej zamieszczonych tekstów autor poświęcił pogromowi kieleckiemu, wydarzeniu z 1946 r. w którym Polacy zamordowali czterdzieści dwie osoby pochodzenia żydowskiego. Dziennikarz w zbiorze dotyka tematyki pojednania polsko-żydowskiego oraz kompleksów znaczących nasz naród.

Bogdan Białek w swojej drugiej publikacji postawił na różnorodność prezentowanych tekstów. Większość z nich to wybrane artykuły dotykające tematyki stosunków pomiędzy Polakami i Żydami. Dziennikarz jako działacz na rzecz pojednania polsko-żydowskiego stara się uzmysłowić swoim czytelnikom, czym był pogrom kielecki i dlaczego miasto Kielce w świadomości wielu ludzi zapisało się jako jawny przykład polskiego antysemityzmu. Autor polemizuje z przyjętym stereotypem Polaka jako ofiary, którego podważanie we współczesnym świecie napotyka mur nie do przebicia. Czytelnika z pewnością zadziwi fakt, że sami mieszkańcy Kielc tak niewiele wiedzą o fakcie zabicia Żydów tuż po wojnie. Fakcie ukrywanym bądź przemilczanym przez ówczesne władze komunistyczne i co gorsza kościół katolicki. To, co właściwie najbardziej poraża w przywoływanych artykułach to właśnie postawa kościoła. Białek trafnie podkreśla, że obecnie żyjący obywatele nie mogą być obarczani za grzechy swoich przodków, jednakże winni są podtrzymywania pamięci, tak by prawda nigdy nie została zapomniana. W części tej taka właśnie przewodnia myśl towarzyszy przedstawianym tekstom.

Ciekawą częścią publikacji są "Rozmowy" czyli wybrane wywiady dziennikarza. Bogdan Białek w "Cieniach i śladach" zestawił ze sobą bardzo ciekawe rozmowy z takimi postaciami jak Marek Edelman, Ryszard Kapuściński czy Paula Sawicka. W części tej na uwagę zasługuję w szczególności rozmowa z Markiem Edelmanem, z której wyłania się dość specyficzny charakter jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim. "Z drugiej strony" to ta część zbioru w której Białek tym razem staje po drugiej stronie i w ostrzu pytań stara się naświetlić swój światopogląd. Z pewnością zasługującą na uwagę jest krótka rozmowa dotycząca obozów w Rosji. Całość dzieła wieńczą kolorowe zdjęcia pomników, marszy pamięci czy spotkań, to bardzo trafiony zabieg. 

"Cienie i ślady" to publikacja nietuzinkowa pod każdym względem. Zbiór ten mocno zróżnicowany, ukazuje wiele tematów, o których powinno się mówić, gdyż na wielu polach polskiej działalności społecznej i politycznej nadal można zauważyć echa antysemityzmu i zakłamywania historii. Bogdan Białek swoimi tekstami ukazuje jak ważne jest pojednanie polsko-żydowskie i porzucenie wszelkich stereotypów, które od dziesiątków lat naznaczają kolejne pokolenia Polaków. Pouczająca i wartościowa lektura, po której już rozumiem dlaczego w "Muzeum Holocaustu" w Waszyngtonie ekspozycję dotycząca Żydów kończy informacja o pogromie kieleckim z 1946 r.


Bogdan BiałekZa możliwość przeczytania książki dziękuję portalowi Czytanie nie szkodzi oraz Wydawnictwu Charaktery 
http://www.czytanieszkodzi.pl/Rekomendacja recenzji na portalu Zaczytaj się!
http://zaczytajsie.pl/2014/02/06/bogdan-bialek-cienie-i-slady/


Recenzja bierze udział w WYZWANIU
http://soy-como-el-viento.blogspot.com/p/polacy-nie-gesi-ii.html


16 komentarzy:

 1. Chyba sięgnę po tę pozycję - to już druga pozytywna recenzja, na jaką w ostatnich dniach trafiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podobała mi się ta książka, ale jeszcze bardziej spodobał mi się obraz pana Białka, który na podstawie jej lektury wyłania się przed czytelnikiem - obraz człowieka, który zamiast niszczyć woli budować, zamiast wskazywać palcem i krzyczeć "inny", szuka cech wspólnych z każdym człowiekiem bez wyjątku. Takich ludzi jest naprawdę niewielu, dlatego tym bardziej powinno się doceniać ich działalność.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa publikacja. Przydałoby się z nią zapoznać bliżej.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam nadzieję, że kiedyś przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Trudna tematyka, ale też jestem zdania, że powinno się o niej mówić.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przyznaję, że jakoś nie fascynuje mnie taka tematyka. Ale widzę, że innym się podoba, więc może dojrzeję kiedyś do sięgnięcia po "Cienie i ślady" :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mój egzemplarz upstrzony był karteczkami, którymi zaznaczałam ciekawe cytaty :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jejku, ale interesująca tematyka, tematyki! I fajnie poprowadzone, wymieszane. Bardzo mi się podoba. Ach, zapomniałabym - okładka jest genialna!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa opcja. Lubię książki poruszające takie delikatne tematy

  OdpowiedzUsuń
 10. Przeczytam tę książkę - chętnie - ale dopiero po obejrzeniu "Pokłosia" :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Lubię taką tematykę. A książka bardziej mnie ciekawi, dzięki zawartemu wywiadowi z Markiem Edelmanem. Warto się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 12. Oglądałam film, bardzo kontrowersyjny i ciekawy, książka wydaje się być równie interesująca

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo lubię tę tematykę. Ksiązka musi być świetna!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger