Bella Grek i jej poezjaDefinicja poezji wskazuje jasno, iż to przeciwieństwo prozy. Czy oznacza to jednak, że wielbiąc prozę, nie mamy szansy zrozumieć i pokochać poezji? Absolutnie nie. Trzeba po prostu trafić na zbiór wierszy, których wymowa dotrze do naszej duszy. Mnie się udało, trafiłam.

Autorką dwóch tomików wierszy do których w ostatnich dniach namiętnie zaglądałam jest poetka pisząca pod pseudonimem Bella Grek. Oprócz pisania wierszy, Bella gotuje i fotografuje. Poza tym lubi sekrety. W sieci znajdziecie jej blog – KLIK.

Pierwszy tomik wydany w 2008 r. nosi wymowny tytuł "Gladiator w różowej sukience". Sama nazwa przykuwa uwagę, gdyż zawiera dwa przeciwstawne na pierwszy rzut oka słowa: "gladiator" i "różowa sukienka". Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie połączenia symbolu siły i różowego koloru. Okazuje się, że tytuł ten jest adekwatny do wymowy wierszy, jakie znalazły się w tym zbiorze. Tomik podzielony jest dwie, wyraźnie oddzielone części: "Słodko" i "Gorzko" (zauważyć można tutaj kolejne przeciwieństwo). Wiersze ukazują w głównej mierze spojrzenie na życie z perspektywy dzisiejszej, współczesnej kobiety, czyli tytułowego gladiatora w różowej sukience. Muszę przyznać, że określenie to jest bardzo trafne i przemawia do mnie jako do przedstawicielki płci pięknej. Części na jakie został podzielony tomik są również swoistym symbolem, bowiem życie kobiety można porównać do słodko-gorzkiego smaku, wzajemnie się ze sobą uzupełniającego.

Część "Słodko" to dwadzieścia osiem liryk, dotykających wielu sfer życia współczesnej kobiety. Wśród wierszy znaleźć możecie odniesienia do samorealizacji, czyhających pokus, wzajemnego zrozumienia, pożądania czy małżeństwa. Wyczuwalny nastrój utworów jest mocno zróżnicowany, od patetycznego:

"Możesz nie kochać i podlić
Zawsze Cię znajdę i oddam Ci siebie".

do mocno ironicznego:

"Co to znaczy małżeństwo
Rozmnażać, bzykać i konać".

Część "Gorzko" to z kolei dwadzieścia pięć wierszy. Jak wskazuje tytuł owej części, utwory w niej zawarte skupiają się na gorzkiej stronie życia. Autorka nawiązuje w nich do śmierci, mroku duszy, stresu, czy rozstania. Wachlarz tematyczny, podobnie jak w poprzedniej części jest mocno zróżnicowany.

Z całego tomiku kilkanaście wierszy zrobiło na wielkie mnie wrażenie, a przy kilku musiałam zatrzymać się na chwilę. Wiersz "Dialog" ukazujący zawiłe i skomplikowane relacje damsko-męskie, w którym ostatnia podsumowująca strofa jest genialna i prawdziwa. Wiersz "Żyć" porównujący bardzo dosadnie istotę życia, miłości i małżeństwa. Kolejnym godnym zainteresowania jest wiersz "Polityka" pokazujący pozoranctwo życia, autorka świetnie uchwyciła tutaj ironię. I najbardziej wstrząsający w mojej opinii wiersz pt. "Wybory", przedstawiający wybory przed jakimi musimy zmierzyć się w życiu, w tym ten, o którym na co dzień nie myślimy. To chyba utwór, który najbardziej zapadł mi w pamięć z tego tomiku.


Drugi tomik autorki, wydany dwa lata później bo w 2010 r. nosi tytuł "...i inne przypadki". Bella Grek tym razem podzieliła swoje utwory na cztery mniejsze grupy: "W chmurach..." , "W nizinach...", "W sukienkach..." i "Po drugiej stronie..." . W tym tomiku zauważyć można bardziej uniwersalne przesłania wierszy, odnoszące się do kwintesencji życia, bez podziału na płeć. Godnymi zainteresowania lirykami z tego tomiku są z pewnością "Myśl pierwsza" z doskonałą puentą w ostatniej strofie, "Pan Czas" z refleksją na temat upływającego czasu, "Dreszczowiec", który dosadnymi opisami potrafi wywołać gęsią skórkę, obszerny wiersz "Kobieta pracująca" ukazujący kwintesencję obecnego modelu życia kobiet oraz "Ambicja" z trafioną puentą na końcu.

Trzeba również wspomnieć o doskonałych wydaniach obydwu tomików. Twarda oprawa wydań i co najważniejsze doskonała jakość papieru, dzięki czemu przewracanie kolejnych stron było przyjemnością. Jak widzicie na zdjęciach tomik "Gladiator w różowej sukience" to czarna okładka z białymi literami, a tomik "...i inne przypadki" to biała okładka i czarne litery. W przypadku tego drugiego szkoda, że na białym tle dodano również zielone litery alfabetu, bez tego efekt przeciwieństwa byłby lepiej widoczny. Na uznanie zasługuje również duża wydrukowana czcionka w tomiku "Gladiator w różowej sukience", dzięki czemu czytelnik nie męczy tak wzroku. W drugim tomiku już niestety trzeba skupić się na małych literach.

Podsumowując, większość wierszy Belli Grek pozwala odnaleźć cząstkę kobiecości. To coś, co potrafią wyrazić i zrozumieć wyłącznie kobiety. Sądzę, że mężczyźni jako odbiorcy liryk poetki, wielu wierszy by po prostu nie zrozumieli, dlatego uważam, że tomiki te przeznaczone są w przeważającej większości dla kobiet. To wiersze, do których z pewnością będę wracać, gdyż zauważyć w nich można wielki ładunek emocjonalny. To poezja, która wywołuje wiele refleksji na różnych polach. Bella Grek zaszczepiła we mnie sympatię to tego gatunku literackiego. Jest pierwszą osobą, której się to udało. Gratuluję!

Bella Grek


Za możliwość przeczytania obydwu tomików dziękuję autorce

28 komentarzy:

 1. Nie czytam poezji, ale widzę, że tematyka jest bardzo życiowa i kobieca. Podoba mi się też podejście do kobiety jako gladiatora w różowej sukience. Obecnie musimy być silne, ale również kobiece.

  OdpowiedzUsuń
 2. Każdy współczesny poeta (poza kilkoma wyjątkami o uznanych nazwiskach) mnie rozczarowuje, drażni mnie styl, pretensjonalność. Dlatego omijam księgarniane półki ze współczesną poezją, pozostaję przy mistrzach z ubiegłego wieku i wcześniejszych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie potrafię przekonać się do poezji. Dla mnie to czarna magia. Mój umysł jest zbyt prosty, żeby pojąć wyjątkowość i znaczenie poetyckiego przekazu.

  OdpowiedzUsuń
 4. A ja wręcz przeciwnie - chętnie przeczytałabym dobrą poezję :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam tej twórczości, ale jestem otwarta - może i mnie poruszy:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Według mnie okładki są super. A że poezja - nie mam nic przeciwko ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja również nie mam nic przeciwko poezji :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Też miałam przyjemność recenzować te tomiki ;) Wiersze Belli trafiły w mój gust.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Uwielbiam poezje :) Więc z przyjemnością zaczytałbym się w niej :)

  OdpowiedzUsuń
 10. zdecydowanie ciekawa lektura! czasem sięgam po poezję i ta zdecydowanie powinna mi przypaść do gustu;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. O wspomnianych tomikach czytałam na blogu Rozalii sz.:) Wydają się być wartościową lekturą:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Myślę, że ta poezja mogłaby mnie poruszyć

  OdpowiedzUsuń
 13. jeżeli byś chciała to mam "Inferno" na sprzedaż :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zazdroszczę i lektury, i posiadania tomików na własność:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo rzadko sięgam po poezję, ale pod wpływem Twojego zachwytu może dam się namówić na tę lekturę:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Poezja jest u mnie rzadkim gościem. Tylko w wyjątkowych sytuacjach. Nie wiem czy się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 17. Czytałam już recenzję tej poezji i z chęcią bym się kiedyś zapoznała :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Tak mało jest na blogach recenzji tomików poezji. Jak widać niewiele osób czyta wiersze. Ja lubię od czasu do czasu sięgnąć np. po Szymborską czy Kasprowicza. Belli Grek nie znam, ale chętnie poznam jej twórczość. Przytoczone fragmenty są intrygujące.

  OdpowiedzUsuń
 19. oj raczej nie jest to pozycja dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie za często czytam poezję, ale brzmi całkiem ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja niestety nie jestem fanka poezji. A może po prostu jeszcze nie trafiłam na taką, która by do mnie przemówiła? Może kiedyś sie przekonam...:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Nie przepadam za poezją, ale mogłabym zaryzykować:)

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie przepadam za współczesną poezją. Bardzo cenię sobie za to Leśmiana ;)

  OdpowiedzUsuń
 24. Chętnie zapoznałabym się z ta autorkę. Myślę, że byśmy się polubiły :)

  OdpowiedzUsuń
 25. Raz do roku przeczytam jakiś tomik, więc być może się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 26. Dziękuję. Z przyśpieszonym biciem serca śledzę wpisy. Jestem zwykłą kobietą, popełniającym błędy człowiekiem. Ciągle poszukuję. Postanowiłam zaryzykować i wystawić Gladiatora na allegro.
  Zapraszam:
  http://allegro.pl/show_item.php?item=3724929181

  OdpowiedzUsuń
 27. W jakim wydawnictwie ukazały się książki? Czy autorka wydała je za własne pieniądze?

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger