Piotr Kołodziejczak – "Bo wiesz…""Możesz obok swojej połówki przejść obojętnie i później żyć w smutku przez resztę swojego życia, a możesz też wyjść szczęściu na przeciw."  Małżeństwo to pełen kompromisów układ dwojga kochających się osób, którym pojęcie egoizmu powinno być całkowicie obce. Jeśli jednak jedna ze stron z premedytacją złamie reguły współżycia małżeńskiego, to czy warto walczyć o taki związek?

Piotr Kołodziejczak to pisarz, dziennikarz i kompozytor, autor poczytnych powieści obyczajowych. Absolwent specjalizacji logika na kierunku filozofia, pracował jako dziennikarz w agencji prasowej, zajmując się wiadomościami sportowymi, tłumaczył również teksty. Obecnie oprócz pisania, autor zarządza firmą produkującą naturalne kosmetyki oraz komponuje muzykę rozrywkową. Zapraszam was na stronę pisarza, oraz wywiad z autorem jaki miałam przyjemność przeprowadzić.

Bohaterem powieści „Bo wiesz…” jest Janek. Czytelnikom, którzy poznali inną książkę Piotra Kołodziejczaka pt. "Puść już mnie", postać dobrze znana. Janek pracuje w ośrodku sportowo-rekreacyjnym "Rajski ptak" jako masażysta. Jego żona – Grażyna nie pracuje zawodowo, zajmując się jedynie domem. Małżeństwo z rocznym stażem, wydaje się szczęśliwe i w pełni satysfakcjonujące. Pewnego dnia jednak Grażyna oznajmia Jankowi, iż od niego odchodzi, gdyż zakochała się w innym mężczyźnie. Janek za wszelką cenę próbuje uratować swoje małżeństwo. Czy jednak jest co ratować?

Nie jest dla mnie niespodzianką, że autor po raz kolejny obraca się w temacie relacji damsko-męskich. Po przeczytaniu piątej już książki Piotra Kołodziejczaka można stwierdzić, iż nie ucieka on od znanych nam schematów. W każdej jego książce bowiem motyw stosunków pomiędzy kobietą i mężczyzną jest tematem przewodnim i z tego też względu radziłabym robić sobie przerwy pomiędzy lekturą kolejnych jego utworów. Przeczytanie raz na jakiś czas (w przerwie pomiędzy innymi lekturami), krótkiej powieści obyczajowej w wykonaniu Piotra Kołodziejczaka nie spowoduje uczucia znudzenia i przesytu. Nie można bowiem przecież cały czas obracać się w jednym obszarze, gdyż grozi to kryzysem czytelniczym.

Elementem, który może zaskoczyć czytelnika znającego poprzednie książki autora jest zakończenie. Zakończenie, które o dziwo tym razem nie zaskakuje. Piotr Kołodziejczak przyzwyczaił mnie do nieszablonowych zakończeń w wykreowanych przez siebie historiach. Tutaj tego nie znalazłam i jestem nieco w tym temacie rozczarowana. Muszę przyznać, że to właśnie pozbawione schematu zakończenia najbardziej wpływały na moje pozytywne postrzeganie powieści autora.

Kreacja dwójki głównych bohaterów, odwróciła stereotyp zdradzającego męża i zdradzanej żony. W utworze "Bo wiesz…" to Grażyna zdradza swojego męża, jest próżna, kłamliwa i  małostkowa, dba jedynie o własne przyjemności nie licząc się z nikim i niczym. Janek za to jest wzorowym mężem, wręcz wyśnionym ideałem partnera życiowego dla każdej kobiety. Takie odwrócenie ról to dobry zabieg, wywołujący emocje. W szczególności kreacja Grażyny może wzbudzać wiele różnorakich refleksji, to bowiem bohaterka, której nie da się lubić i której zachowania nie da się zrozumieć pod żadnym względem.

Język użyty w powieści, podobnie jak w przypadku poprzednich książek Piotra Kołodziejczaka jest prosty. Z pewnością nie zmęczycie się czytając proste dialogi i krótkie opisy. W tej materii, warsztat autora nie zmienił się, to kolejny utwór który czyta się szybko. Myślę, że Piotr Kołodziejczak w swojej twórczości skupia się w dużej mierze na problemie, który chce wyłożyć, niż na oprawie językowej, co jestem w stanie poniekąd zrozumieć.

Po książki Piotra Kołodziejczaka sięgam w chwilach, gdy czuję przesyt literaturą wykańczającą mnie intelektualnie. Autor bowiem w prosty sposób pisze o problemach, które otaczają każdego z nas. Jeśli potraktujecie tę lekturę jako odskocznię od codziennej prozy, to z pewnością taką właśnie rolą spełni wasze oczekiwania.Piotr Kołodziejczak


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Borgis


Recenzja bierze udział w WYZWANIU

18 komentarzy:

 1. Zachęciłaś mnie do lektury. Do tej pory nie miałam okazji spotkać się literacko z tym autorem- po Twojej opinii sięgnę gdy będę miała taką okazję.

  OdpowiedzUsuń
 2. jestem już po komplecie książek autora i mam dość pozytywne zdanie o twórczości :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Relacje damsko - męskie zawsze będą wdzięcznym tematem dla autorów, tyle się dzieje w tej materii, że pomysłów pewnie nigdy nie braknie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię tego autora, chociaż przedstawia on rzeczywistość w dość przygnębiający sposób. Chyba, że w tej akurat książce tak nie jest.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja mam za sobą jego "Kobietę niespodziankę" i to chyba mi wystarczy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też. Czytałam tę jedną i nie mam ochoty na więcej.

   Usuń
 6. Jak na razie jedna książka tego autora czeka na mojej półce, jeśli mi się spodoba, to sięgnę i po tę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Szczerze mówiąc okładka mnie trochę odpycha i raczej nie sięgnę.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 8. Książkę czytałam i ogółem miło ją wspominam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie czytałam jeszcze książek tego Autora. Czas w końcu to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chyba po niego sięgnę, recenzja obiecująca :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja jak to ja - bloger książkowy bez żadnego backgroundu, prosto z ulicy - wyobraź sobie, że nigdy nie słyszałam o tym panu... :O

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie miałam niestety okazji poznac autora, ale ta książka brzmi bardzo interesująco :) może się skuszę?

  OdpowiedzUsuń
 13. Szczerze mówiąc nie znam twórczości autora, ale wydaje mi się, że nadszedł czas, aby sięgnąć w końcu po jakąś jego książkę i przekonać się jak pisze.

  OdpowiedzUsuń
 14. nie znam autora, ale może sięgnę po tę pozycję;p

  OdpowiedzUsuń
 15. Może dla samej relacji damsko- męskiej przedstawionej w sposób niestereotypowy (tj. zdradzająca kobieta) kiedyś przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. właśnie zabieram się za tę książkę, mam nadzieję, że jakoś przez nią przebrnę, bo czytałam już 2 pozycje tego autora i jak dla mnie średnie..

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger