"I życzę ci, żeby…" Opowiadania i wiersze - Praca zbiorowa


"Bóg wcale nie musi być doskonały. Nie ma ideałów. Nie ma doskonałego Boga."Prace zbiorowe wielu twórców mogą wywoływać podział czytelników na tych, którzy cenią sobie różnorodność artystyczną, oraz na tych, którzy tej w tej różnorodności nie widzą siebie jako potencjalnego odbiorcy. Jakby jednak nie było, mieszanka prozy i poezji w jednej publikacji  jest ciekawą alternatywą, z którą postanowiłam się zmierzyć.

Ebook "I życzę ci, żeby..." to zbiór wyróżnionych opowiadań i wierszy, które brały udział w konkursach w latach 2010-2012, organizowanych przez portal literacki PubliXo.com. Co ciekawe, ebooka możecie pobrać zupełnie za darmo pod tym linkiem: LINK. Publikacja składa się z trzynastu opowiadań oraz dziesięciu wierszy.

Utwory zawarte w ebooku zostały stworzone przez zupełnie nieznanych mi autorów. Ich tematyka jest bardzo różnorodna, stąd trudno mówić o jakimś kluczu, według którego uzasadniałoby się ich kolejność chronologiczną czy same tytuły. Jedynie kilka utworów zwróciło moją szczególną uwagę.

Opowiadanie Magdaleny Woźniak pt. "Anna Pelzel" przedstawiło dobry warsztat autorki i pomysłowość. Strażnik moralności to postać z jaką się jeszcze nie spotkałam w literaturze, a do tego w utworze występują koty, co w zupełności kupuje.

Tytułowe opowiadania ebooka "I życzę ci, żeby..." napisane przez Ewę Grim, swoją lapidarnością i prostym przekazem, wywołało we mnie wiele emocji. Nie spodziewałam się, że tak okrojona treść może uwidocznić tak wielką rozpacz i tragedię opuszczonego człowieka. A ostatnie zdanie to bardzo trafna puenta.

"Bogowie Olimpu" Mileny Wiese to trzecie opowiadanie, które wzbudziło moje zaciekawienie. Temat uzależnienia, utrata własnej osobowości i co za tym idzie kompletna pustka, zobrazowane w dość oryginalny sposób trafia w moje gusta czytelnicze. 

Poezja, która nie jest moją mocną stroną, również odsłoniła przede mną swoje walory literackie. Wiersz Jana Stanisława Jeża pt. "Która żyje", dedykowany matce, wzrusza i wywołuje refleksje. Jest prawdziwy, każdy znajdzie w nim cząstkę własnej tęsknoty. Na uwagę zasługuje również poezja Anny Pełki i jej wiersz "Jesteś człowiekiem". Utwór autorki przypomina mi piosenkę, mądrą i wyrazistą. Jej przesłanie jest klarowne, widoczne gołym okiem.

Cieszy mnie fakt powstawania podobnych inicjatyw. Wszystkie utwory zawarte w książce, czy to pisane prozą czy wierszem są próbką warsztatu poszczególnych pisarzy. Dzięki temu każdy z czytelników może stwierdzić, który autor spełnia jego wymagania literackie i tym samym pełen oczekiwań zajrzeć do dalszej twórczości konkretnej osoby. Ebook byłby bardziej wyrazistszy, gdyby proza przeplatała się z poezją. Po jednym czy dwóch opowiadaniach, powinien pojawić się wiersz. Podzielenie książki na dwie części jest w mojej opinii chybionym zabiegiem.

Nie wszystkie opowiadania i wiersze mogą się wam spodobać, nagromadzenie tylu różnych osobowości autorów musiało bowiem ukazać szeroki wachlarz różnorodnych tematów. Ważne, aby wyłowić z tej ilości coś dla siebie. 


 Recenzja bierze udział WYZWANIU 


 Zachęcam również do wzięcia udziału w KONKURSIE


12 komentarzy:

 1. nie bardzo ufam takim kompilacjom, wiersze i opowiadania...

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli chodzi o wiersze, to niezbyt lubię je czytać. Opowiadania już nieco lepiej przyswajam, ale i tak mimo wszytko na razie podziękuje tej pozycji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uważam, że to bardzo fajne, mam na myśli promowanie właściwie mało znanych Polskich poetów. Za Ebookiem nie przepadam i chodź trzeba iść za postępem, to nadal ciężko mi się do niego przekonać. Na stronie znalazłem plik Pdf, to i przeczytałem. Do gustu przypadł mi wiersz pod tytułem "Półcienie" - Anny Kargol, z pewnością jest tam więcej utworów godnych poznania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pobrałam, więc spróbuję się z tym zmierzyć. Wiersze nie są również moją mocną stroną, ale może dam się przekonać:)
  Podobnie jak Bartek z własnej inicjatywy nie sięgam po ebooki, nic nie jest w stanie zastąpić tradycyjnej książki, ale tym razem zrobię wyjątek:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Osobiście co do prac zbiorowych nie jestem przekonana, nie wiem dlaczego. Wiersze lubię, jednak muszę mieć natchnienie, a niewielu poetów należy do kanonu moich ulubionych :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnie również cieszy taka inicjatywa, gdyż samemu się trudno przebić. A w jedności siła.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo zaintrygowała mnie Twoja recenzja. Ostatnio chętniej sięgam po wiersze i opowiadania, myślę że w końcu do nich dojrzewam:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Tak to juz jest, ze w tego typu zbiorach nie wszystko nam sie podoba.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zgadzam się, że dobrze, że powstają takie zbiory, w którym czytelnicy pośród różnorodności mogą znaleźć coś dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Przyznam się, że rzadko sięgam po takie prace zbiorowe - zawsze się boję, że trafię na kiepskie utwory. Z drugiej strony jednak jest to sposób na promocję/debiut początkujących twórców, a debiutujących powinno się wspierać. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Jestem jedną z autorek wyróżnionych w tej recenzji. Bardzo dziękuję za pochlebną opinię o moim wierszu. Uważam, że był to świetny pomysł publixo i chętnie wezmę udział w kolejnych edycjach. Zgadzam się z autorką recenzji, że nie można dzielić literatury na prozę i poezję dla samego jej podziału i byłoby świetnie połączyć te dwa rodzaje literackie np. w jedną nić symboliczną czy myślową. Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za zainteresowanie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger