Katarzyna Rygiel – "Gra w czerwone"
"Śmierć zawsze będzie śmiercią, bez względu na okoliczności, kolory i atrybuty. Śmierć zadana z rozmysłem zawsze będzie aktem terroru. Estetyczna czy nie, naturalna czy nagła – niezmiennie wiązać się będzie z rozkładem, smrodem i robactwem."


Zadawaliście sobie kiedyś pytanie czy morderca może być nazwany artystą w swoim "fachu", abstrahując od moralnego wydźwięku swojego czynu? I nie jest to w żadnym razie pytanie retoryczne, bowiem po lekturze kryminału Katarzyny Rygiel właśnie taka refleksja może was niespodziewanie dopaść. 

Katarzyna Rygiel jest absolwentką archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz 2-letnich studiów dziennikarskich. Autorka po studiach przez pięć lat pracowała w agencji public relations. Czas wolny poświęca książce, w szczególności starszym pisarzom rosyjskim oraz współczesnym iberyjskim i latynoamerykańskim. "Gra w czerwone" wydana w 2009 r. jest drugą częścią cyklu, w skład którego wchodzą: "Ekspedycja Kolitz" (2008 r.) oraz "Śmiertelne zlecenie" (2011 r.).

Warszawska policja odnajduje nad Wisłą zwłoki mężczyzny. Ciało denata owinięte jest w szkarłatny jedwab, a w jego usta włożono monetę kolekcjonerską. Gdy okazuje się, że ofiar jest więcej, a po mieście grasuje seryjny morderca, detektyw Krzysztof Sobolewski wraz z antropologiem Cyrylem Kalińskim, wzywają na pomoc w rozwikłaniu zagadki przyjaciółkę Cyryla, archeolożkę Ewę Zakrzewską. Bohaterowie próbują poskładać układankę w jedną logiczną całość. Nie wiadomo bowiem dlaczego zwłoki znajduje ciągle jedna i ta sama postać dziennikarza Artura. I jaką rolę w tym wszystkim pełni chłodna i pociągająca Izabela. Zaczyna się gra w czerwone, której stawką jest ludzkie życie.

Powieść Katarzyny Rygiel jest z pewnością kryminałem. Kryminałem, który wyróżnia się bogatą warstwą psychologiczną postaci. Każdy z bohaterów przedstawia swój sposób widzenia na świat, swoje poglądy i słabości. Rozwodnik Krzysztof nie widzi swojej przyszłości u boku jakiejkolwiek kobiety, Ewa obawia się byłego męża i zarazem pielęgnuje uczucie do byłego chłopaka, Cyryl ulega namiętności do tajemniczej Izabeli, a Artur próbuje wybić się ponad przeciętność zwykłego pismaka z bulwarówki. Autorka  w mojej opinii doskonale poradziła sobie z psychologią wykreowanych przez siebie postaci, dzięki czemu bohaterowie uwikłani w intrygę mordercy, nabierają realności i naturalizmu.

Odnosząc się do głównego motywu powieści, czyli intrygi kryminalnej, Katarzyna Rygiel zaprezentowała wysoki poziom utrzymywania właściwego tempa akcji. Czytelnik krok po kroku odkrywa karty mordercy, by na koniec poczuć ogromne zdziwienie. Zdziwienie spowodowane zaskakującym zakończeniem, którego się nie spodziewa. Okazuje się bowiem, że od początku autorka wodzi za nos odbiorcę swojej książki, by na końcu pozostawić lekki niedosyt. Nie dziwię się, że kryminał został wydany w serii "Klubu Srebrnego Klucza". Serii, która skupia wielu znakomitych autorów polskich kryminałów. Pełna odpowiedzialności za swoje słowa stwierdzam, iż intryga kryminalna stworzona przez autorkę w pełni na to miejsce zasługuje.
      
Dość ciekawym zabiegiem są fragmenty listów pisane przez mordercę, w książce wyróżnione pochyłą czcionką. Sama postać zbrodniarza, którego zaskakującą tożsamość poznajemy na końcu, jest godna uwagi. Osoba ta bowiem nie zadaje bólu swoim ofiarom. Morderca jest estetą w pełnym tego słowa znaczeniu. Jest artystą, jeśli można mówić o tym w przypadku pozbawiania ludzi życia. Drugą postacią, której nie dotyka cecha przeciętniactwa jest Izabela. Znawczyni świata wampirów, pasjonatka i naukowiec, pełna sarkazmu i wyobcowania.

W powieści znajdziecie również dość szeroko zaakcentowane wątki miłosne, które według mnie nadały różnorakich barw całej historii. Ukazały ludzką twarz mordercy i pozostałych bohaterów, dzięki czemu trudno jednoznacznie ich oceniać. Powieść dzięki temu nabrała wielowymiarowości, nie tylko w kwestii bohaterów, ale również w kwestii motywu zbrodni.

Moje pierwsze skojarzenie przed podjęciem decyzji o kupieniu "Gry w czerwone" była myśl o innej książce, znanej polskiej mistrzyni kryminału Joanny Chmielewskiej pt. "Wszystko czerwone". Stwierdziłam, że czerwień w tytule dobrze wróży i miałam rację. Po lekturze książki o mordercy artyście, wpisuje się na listę fanów talentu Katarzyny Rygiel. 

"Niestety, nieuchronność śmierci to jedyny pewnik we Wszechświecie."

 Katarzyna RygielRekomendacja recenzji na portalu Zaczytaj się!
 

Recenzja bierze udział w WYZWANIACH

Polacy nie gęsi czyli czytajmy polską literaturę


Czytamy i polecamy

17 komentarzy:

 1. Serię z klucem czytam od wielu lat, nigdy się nie rozcarowałam książkami w tym cyklu, a ta zapowiada się szczególnie ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdy szybkim okiem spojrzałam się na tytuł i okładkę to od razu przyszły mi na myśl komunizm. Dopiero po kilku sekundach dojrzałam ów magiczny kluczyk. Szczerze mówiąc dość rzadko sięgam po powieści kryminalne, ale ta naprawdę mnie zainteresowała zwłaszcza, że piszesz, że autorka bardzo dokładnie opisała psychikę postacil

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie poznałabym nową polską autorkę kryminałów. Nie słyszałam jeszcze o pani Katarzynie Rygiel, ale z miłą chęcią sięgnęłabym po jej prozę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś idealnie dla mnie, koniecznie muszę przeczytać po Twojej recenzji: ze względu na wgłębienie w psychikę bohaterów, intrygę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jaką masz niezwykłą zdolność do wychwytywania mało znanych, a jakże ciekawych książek :) zainteresował mnie już początek Twojej recenzji: "Zadawaliście sobie kiedyś pytanie czy morderca może być nazwany artystą w swoim "fachu", abstrahując od moralnego wydźwięku swojego czynu? I nie jest to w żadnym razie pytanie retoryczne, bowiem po lekturze kryminału Katarzyny Rygiel właśnie taka refleksja może was niespodziewanie dopaść."
  Mam zamiar przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Takie kryminały lubię, skłaniające do przemyśleń i zawierające dopracowaną intrygę. Tytuł wpisuję na listę życzeń oczywiście :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie przepadam za taką tematyką, ale moja dobra znajoma jest wielką fanką Joanny Chmielewskiej ;-) Polecę jej tą książkę :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. książka nie jest w moich klimatach, ale jakoś ciekawie się zapowiada, może kiedyś po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Stara dobra seria z kluczykiem! klasyczna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie słyszałam nigdy wcześniej o tej książce, ale brzmi naprawdę ciekawie. Zresztą seria z kluczem jest godna uwagi, dlatego z chęcią przeczytam "Gra w czerwone".

  OdpowiedzUsuń
 11. Widziałam tę książkę w bibliotece. Przy najbliższej okazji ją pochwycę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Widziałam w księgarence w moim mieście. Nawet się zastanawiałam nad kupnem, teraz muszę po nią wrócić.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ksiazka polskiej autorki o takiej tematyce musi byc ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Lubię Twoje recenzje i też na niej muszę zakończyć przygodę z tą ksiażką- nie przepadam za kryminałami

  OdpowiedzUsuń
 15. Jakoś polskie kryminały nigdy do mnie nie przemawiały. Może tej książce uda się to zmienić? Opis brzmi naprawdę ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Cieszy mnie każdy polski, dobry kryminał, chętnie przeczytam:)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger