Marek Żak – "Globalne ocieplenie"

"Wielkie pieniądze są jak rak, który drąży i przeżera umysł. Mało kto jest na nie odporny."Po półrocznej przerwie powracam do twórczości słynącego z kontrowersyjnych książek, pisarza Marka Żaka. Nie ukrywam, że na jego kolejną książkę czekałam z nadzieją, ale również i obawą czy autor spełni moje oczekiwania jakie pokładam w jego kolejnym dziele. Jeśli nie słyszeliście o Marku Żaku, zapraszam do przeczytania jego poprzednich książek: "Szczęśliwy w III rzeszy","Szczęśliwy w Ameryce" oraz "Bieg". W zakładce Spotkania z autorami znajdziecie również mój wywiad z pisarzem.

Marek Żak, warszawski pisarz, rocznik 1953, którego książkę już po raz czwarty goszczę na swoim blogu. Autor jest absolwentem Politechniki Warszawskiej oraz międzynarodowych studiów podyplomowych. W przeszłości pisał felietony do „Przeglądu Technicznego”. Obecnie jego praca zawodowa związana jest z przemysłem farmaceutycznym. Zapraszam na stronę autora oraz jego blog. Nowa książka pt. "Globalne ocieplenie" dedykowana jest tenisowej społeczności.

Bohaterem czwartej książki Marka Żaka jest znowu mężczyzna. I trudno się dziwić, zgłębić i wyjaśnić postępowanie mężczyzny potrafi najlepiej drugi mężczyzna. A bohater nie jest sobie zwykłym Kowalskim, lecz wybitnym naukowcem, doktorem matematyki. Janek Mróz zajmuje się tworzeniem modeli prognozowania pogody i w ramach programu stypendialnego pracuje w instytucie klimatycznym w Nowym Jorku. Bohater jest wysportowanym i przystojnym mężczyzną, któremu wykształcenie i zdolności jakie posiada ułatwiają osiągnięcie sukcesu.

Janek podczas swojej pracy naukowej zauważa, że na Florydzie następuję stały wzrost temperatury. W konsekwencji bohater zostaje wysłany do Miami celem zbadania tego niecodziennego zjawiska. W krajobrazie pięknych plaż i słonecznej pogody poznaje Joane, córkę zamożnego, amerykańskiego milionera, który zrobi wszystko by córka nie wyszła za mąż za obywatela biednej, komunistycznej Polski. Janek podejmuje więc decyzję o powrocie do instytutu i poznaje wówczas piękną i równie bogatą Niemkę – Monikę. I tak zaczyna się wielka gra o miłość, pieniądze i sukces na arenie międzynarodowej, w które tle zobaczycie zakulisowe rozmowy, niebezpieczne intrygi i kontrowersyjnych bohaterów. Czy globalne ocieplenie jest rzeczywiście możliwe? Czy jest jedynie środkiem do osiągnięcia sukcesu finansowego i prestiżu na wielu płaszczyznach? Zapraszam do lektury.

Autor w swojej czwartej książce powielił schemat bohatera antyromantycznego. Janek Mróz jest pewny siebie, niektórzy powiedzieliby nawet, że jest zarozumiały. Daleko mu do szlachetności i altruistycznej postawy, wręcz przeciwnie. Bohater jest egoistą, cynikiem i po trosze oportunistą. Znajdując się w środowisku pewnych siebie Amerykanów, musi być twardy i grać skutecznie, aby osiągnąć zamierzony cel. Wielu czytelnikom, mającym pierwszy raz okazję poznać styl pisania Marka Żaka, Janek może wydać się wręcz pozbawiony uczuć i jakiejkolwiek empatii. Patrząc z mojej perspektywy, Janek będąc na emigracji, nie byle gdzie ale w Stanach czyli w kraju, który ma największy wpływ na losy dzisiejszego świata, nie może mieć kompleksów. Inaczej nie będzie wiele znaczył w środowisku, w którym się obraca.

Autor porównuje swoje książki do Harlequinów. Owszem, "Globalne ocieplenie" naładowane jest epizodami miłosnych uniesień bohaterów ale miłość to tylko jeden z głównych wątków. Ciekawszym wydaje się ujęcie tematu manipulowania danymi dotyczącymi pogody, a co za tym idzie stworzenia mitu ocieplania się planety bądź jej lodowacenia. Mitu, który ma wpływ na wszystkie, fundamentalne sfery naszego życia od politycznych i gospodarczych po te bardziej lokalne i finansowe. To niewiarygodne jaką władzę mają w rękach naukowcy w dzisiejszym świecie. Historia Janka Mroza to właśnie uświadamia czytelnikom.

Styl pisania autora z każdą książką zyskuje moje coraz większe uznanie."Globalne ocieplenie” to dialogi, które zyskały płynność i swoistą lekkość w odbiorze. Ujęcie akcji w pięknym, słonecznym krajobrazie rozpala wyobraźnię. Oczywiście punktem centralnym powieści jest bohater, który swoją postawą skłania czytelnika do refleksji nad ludzką moralnością, znaczeniem miłości i pieniędzy w życiu. Autor nawiązuje do instytucji ślubu i jego znaczenia dla mężczyzny. Czy można jednoznacznie ocenić Janka Mroza? W żadnym wypadku. Jest zbyt kontrowersyjny, dlatego zawsze będzie wywoływał dyskusję na wielu polach. A o to właśnie chodzi autorowi.

Epilog, jaki Marek Żak zamieścił na końcu książki mnie zatrwożył. Być może historia globalnego ocieplenia to nie do końca fikcja literacka stworzona na potrzeby książki, a my żyjemy w złudnym przeświadczeniu rzetelności badań naukowych. W końcu autor sam był naukowcem, coś niecoś więc na ten temat wie.

Mimo moich pierwotnych obaw, "Globalne ocieplenie" wywołało we mnie mieszankę przeróżnych odczuć. Od konsternacji i zdziwienia do podziwu i rozmarzenia. Z pewnością było mi łatwiej, gdyż poznałam już formę w jaką autor wkłada swoich bohaterów. Poza tym w powieści został poruszony międzynarodowy temat w iście światowym stylu. Jeśli macie otwarty umysł i nie boicie się wyjścia poza utarty schemat Polaka-męczennika to jest to książka dla was.

"W życiu jest jak w tenisie. Raz serwuje jeden, raz drugi."Marek Żak


Za możliwość przeczytania książki dziękuję autorowi oraz Warszawskiej Firmie Wydawniczej


Recenzja bierze udział w WYZWANIU:


10 komentarzy:

 1. nie wiem, nie znam twórczości pisarza, ale nie jestem jeszcze przekonana czy po nią sięgać czy nie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak wiesz, lubię polską literaturę, dlatego z ogromną przyjemnością poznaje twórczość kolejnych naszych pisarzy, więc również i "Globalne ocieplenie" będę miała na uwadze w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzo ciekawa co tym razem autor zgotował swoim czytelnikom. Ja przyznam się szczerze, jeszcze nie miałam okazji przeczytać chociażby jednej książki Marka Żaka, ale w końcu muszę to zmienić.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że ta książka raczej by mnie nie zaciekawiła. Aczkolwiek z niecierpliwością czekam na recenzję powieści, którą teraz czytasz, ponieważ sama chcę się z nią zapoznać, a nie wiem czy warto. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam otwarty umysł - akceptuję wszystko, chętnie przeczytam tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwszy rzut oka na okładkę sprawił, że wzięłam tę powieść za książkę dla dzieci. Dopiero, gdy zaczęłam czytać recenzję, spojrzałam na nią jeszcze raz i uświadomiłam sobie, że być może jest rysunkowa, ale już jednak nie wygląda jak ta dla młodszego czytelnika :). Tak czy inaczej, zainteresowałaś mnie tym nowym dla mnie autorem i chętnie po którąś z jego książek sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja również tak jak bezrobotna.pl pomyślałam w pierwszej chwili, że jest to książka dla dzieci. Jednak muszę przyznać, że po Twoja recenzja wzbudziła we mnie zainteresowanie twórczością pana Żaka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo dobra, wyczerpująca recenzja, już sam tytuł mnie zaintrygował, bohater antyromantyczny zaciekawił, a ponoć nieprzeciętny styl-jak go mniej więcej nazwałaś sprawiły że zamierzam tę książkę przeczytać w najbliższym czasie, tym bardziej, że z twórczością autora do tej pory nie miałam styczności, pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo dziekuję za życzliwą i miłą recenzję i dyskusję. Wiem, że oczekiwania rosna i postaram sie ich nie zawieść. Postaram się Was znowu zaskoczyć. W 2013 roku planuję wydać ,,Merger, czyli seks za 200 milionów euro i inne opowiadania korporacyjne". Jescze nie wiem, czy zrobię to pod własnym nazwiskiem, czy pod pseudonimem, czyli n azwiskiem bohatera moich dwóch pierwszych powieści - Marka Gara.
  Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku
  Marek

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger