Cathy Glass – "Najsmutniejsze dziecko"
„Wiesz, że mama mnie nie chciała, Cathy? (..) Byłam wypadkiem. Próbowała się mnie pozbyć, wkładając w siebie drut od włóczki, ale się nie udało.”
Cathy Glass opiekunka zastępcza dla dzieci, matka dwojga małych dzieci, przyjmuje do siebie te, które przeżyły koszmar będąc w swojej rodzinie. Takim dzieckiem jest Donna. Spokojna i cicha jedenastolatka. Nad Donną znęcała się psychicznie i fizycznie matka oraz dwaj młodsi bracia. Cathy każdego dnia dowiaduje się coraz więcej o krzywdach wyrządzonych niewinnemu dziecku. Niekontrolowane wybuchy agresji czy obsesyjna mania sprzątania, uświadamiają opiekunce wielkość cierpienia, jakie dziewczynka przeżyła. Cathy podejmuje się pokazać Donnie inny świat. Świat, w którym rodzice kochają swoje dzieci. Świat, w którym nie ma patologii.


„Zawsze mnie to zadziwia, jak niektóre dzieci potrafią zaakceptować prawie wszystko tylko dlatego, że w tym wyrosły i nigdy nie znały niczego innego.”

Książka wzruszająca, ukazująca wielki problem jakim są patologiczne rodziny. To co teraz napisze może wydawać się szokujące ale patrząc na matkę Donny – Ritę, która jest uzależniona od alkoholu i narkotyków, zastanowiłabym się nad przymusową sterylizacją takich kobiet. Dzieciom z patologicznych rodzin nawet jeśli zostaną adoptowane, pozostaje trauma z dzieciństwa na całe życie.

Polecam, szybko się czyta mimo, że nie jest to łatwa książka. Z niecierpliwością oczekiwałam końca. Byłam ciekawa czy Doonie uda się wejść na właściwą drogę życia. Zakończenie napawa optymizmem. „Najsmutniejsze dziecko” to jedna z wielu książek z serii Pisane przez życie. Z pewnością zajrzę do kolejnych.


Cathy Glass
Recenzja tygodnia (23.04.2012 r. - 29.04.2012 r.) na portalu:


8 komentarzy:

 1. chętnie sięgnęłabym po tę książkę,choć trochę obawiam się,że to nie na moje nerwy..

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciężki temat w książce,ale na pewno warto przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam Ci "Skrzywdzoną" tej autorki... Równie wstrząsająca o ta...

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie przeczytam. Mam na półce chyba dwie książki tej autorki. Jedna już w czytaniu - szokująca i poruszająca.

  OdpowiedzUsuń
 5. Właśnie niedawno pojawiła się na mojej półce. Niedługo będę czytać. Póki co skończyłam inną książkę tej autorki "Skrzywdzona". Recenzja po sesji egzaminacyjnej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie niedawno pojawiła się na mojej półce. Niedługo będę czytać. Póki co skończyłam inną książkę tej autorki "Skrzywdzona". Recenzja po sesji egzaminacyjnej.

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękna, choć smutna książka. Po przeczytaniu każdej pozycji autorki muszę robić sobie przerwę i sięgać po coś innego, takie emocje wywołuje..

  OdpowiedzUsuń
 8. http://www.jualvimaxpills.com http://www.obatvimax.biz http://www.waroeng-dewasa.net http://vimaxfarma.net http://obatklgpill.com http://klinikobatimport.com
  http://www.vimaxpillsindonesia.net
  http://www.tipsjudi.info
  http://www.toko-ajong.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger