Zrozumieć pamięć: Między reportażem a nauką | Zaproszenie na spotkanie autorskie

 

Reportaż i nauka to różne języki opisu i sposoby poznawania świata. Jak nauka może czerpać z narracyjnych możliwości i wrażliwego podejścia w reportażu i, vice versa, jak literatura non-fiction może korzystać z zasobu naukowych pojęć i systematyzacji? Czy próba takiego transdyscyplinarnego i transgatunkowego dialogu pozwoli nam lepiej zrozumieć to, co się dzieje z polską i europejską pamięcią? Zapraszamy do dyskusji wokół tych pytań, w których punktem wyjścia są najciekawsze współczesne publikacje podejmujące tematykę historii i pamięci.


Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ENRS) – instytucja kultury zajmująca się promowaniem historii i kultury XX i XXI wieku w najszerszym tych słów znaczeniu, jesienią tego roku (wspólnie z Domem Spotkań z Historią) rozpoczęła cykl spotkań „Zrozumieć Pamięć: Między reportażem a nauką”. Są to spotkania, rozmowy, dyskusje o pamięci z dwóch odmiennych perspektyw – naukowej i literacko-reporterskiej na podstawie najnowszych publikacji. Już za kilka dni będzie miało miejsce kolejne takie wydarzenie, w którym warto wziąć udział 😀

Motywem przewodnim trzeciego spotkania jest pamięć w swej relacji z miastem, w szczególności zaś pamięć o miejscach wpół legendarnych, (nie)istniejących i (nie)przekształconych w kontekście wielowarstwowego dziedzictwa: od dawnej historii polskiej czy rosyjskiej, przez II wojnę światową i komunizm, po czasy współczesne. Do omówienia tych zagadnień zaproszeni zostali Ziemowit Szczerek i dr Łukasz Bukowiecki.    


Kiedy👉 13 lutego 2024, godz. 18.00
Gdzie👉 Dom Spotkań z Historią, Warszawa z transmisją online

Wystąpią:
Ziemowit Szczerek, Wymyślone miasto Lwów
Łukasz Bukowiecki, Muzea-preteksty. Niezrealizowane przedsięwzięcia muzealne wobec negatywnego dziedzictwa w Warszawie 

Prowadzenie:
Małgorzata Pakier

W osobistym reportażu Wymyślone miasto Lwów Ziemowit Szczerek opisuje miasto dobrze znane, ale zarazem tajemnicze, zmieniające się i wielowymiarowe. Trudna historia i teraźniejszość Lwowa jest punktem wyjścia do rozmowy o tożsamości miasta i tożsamości jego mieszkańców. 

W nagradzanej pracy Muzea-preteksty… Łukasz Bukowiecki bada Warszawę i to, co mogło w niej być. Zabiera nas na spacer śladami nieistniejących muzeów i opowiada o przeszłości Warszawy z punktu widzenia budynków, które unaoczniają przeżycia miasta.

Obie książki patrzą na miasta okiem wnikliwym, ale również niezwykle wrażliwym i otwierają różnorodne perspektywy dla współczesnych tożsamości.

Cykl dyskusji „Zrozumieć Pamięć” to najnowsza propozycja w ramach realizowanego przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność od 2011 r. projektu konferencyjno-seminaryjnego „Genealogie Pamięci”. Jego celem jest inicjowanie i wspieranie dyskusji na temat pamięci i historii XX wieku, poprzez organizowanie corocznych seminariów i konferencji. Cykl stanowi również platformę dla międzynarodowego i międzypokoleniowego dialogu dotyczącego pamięci o przeszłości Europy Środkowo-Wschodniej, uwzględniającego zarówno szeroką, europejską, jak i globalną perspektywę badawczą. 

Program tegorocznej edycji „Genealogie Pamięci” dostępny jest na stronie: Genealogies of Memory 2023: Pandemics, famines and industrial disasters of the 20th and 21st centuries | ENRS

Więcej informacji o cyklu dyskusyjnym „Zrozumieć Pamięć” można znaleźć na stronie: Zrozumieć Pamięć | To Understand Memory: Between Academic and Literary Writing | ENRS


Możecie już dołączać do wydarzenia na FB: (3) Zrozumieć Pamięć: Między reportażem a nauką | FacebookBardzo mocno zachęcam was do uczestnictwa w tym spotkaniu, tym bardziej, że będzie ono dodatkowo tłumaczone na polski język migowy 😀


Materiał został opublikowany w ramach współpracy z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność.

5 komentarzy:

  1. Lubię uczestniczyć w takich wydarzeniach, choć najczęściej po prostu ich słucham podczas innych czynności. Niestety tym razem termin mi nie odpowiada. :( Nie mniej jednak na pewno będzie intersująco!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za zaproszenie, chociaż mam za daleko, więc pozostaje transmisja online, pozdrawiam :-) .

    OdpowiedzUsuń
  3. Myślę, że było ciekawie.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger