Zrozumieć pamięć: Między reportażem a nauką | Zaproszenie na spotkanie autorskie


Europejska Sieć Pamięć i Solidarność (ENRS) – instytucja kultury zajmująca się promowaniem historii i kultury XX i XXI wieku w najszerszym tych słów znaczeniu, jesienią tego roku (wspólnie z Domem Spotkań z Historią) rozpoczęła cykl spotkań „Zrozumieć Pamięć: Między reportażem a nauką”. Są to spotkania, rozmowy, dyskusje o pamięci z dwóch odmiennych perspektyw – naukowej i literacko-reporterskiej na podstawie najnowszych publikacji. W styczniu będzie miało miejsce kolejne takie wydarzenie, w którym warto wziąć udział 😀Reportaż i nauka to różne języki opisu i sposoby poznawania świata. Jak nauka może czerpać z narracyjnych możliwości i wrażliwego podejścia w reportażu i, vice versa, jak literatura non-fiction może korzystać z zasobu naukowych pojęć i systematyzacji? Czy próba takiego transdyscyplinarnego i transgatunkowego dialogu pozwoli nam lepiej zrozumieć to, co się dzieje z polską i europejską pamięcią? Zapraszamy do dyskusji wokół tych pytań, w których punktem wyjścia są najciekawsze współczesne publikacje podejmujące tematykę historii i pamięci.

Motywem przewodnim pierwszego spotkania jest pamięć w swej relacji ze wsią, w szczególności zaś pamięć wsi, zwrot ludowy w kontekście przemian polskiej wsi. Do omówienia tych zagadnień na podstawie swych najnowszych publikacji zaproszone zostały dziennikarka i pisarka Joanna Kuciel-Frydryszak oraz badaczka historii społecznej, specjalizująca się w tematyce zdrowia i wsi prof. Ewelina Szpak.    

Kiedy👉 30 stycznia 2024, godz. 18.00
Gdzie👉 Dom Spotkań z Historią, Warszawa z transmisją online

Wystąpią:
Joanna Kuciel-Frydryszak, Chłopki. Opowieść o naszych babkach
Ewelina Szpak, Mentalność ludności wiejskiej w PRL. Studium zmian

Prowadzenie:
Małgorzata Pakier

W głośnej książce Chłopki. Opowieść o naszych babkach Joanna Kuciel-Frydryszak sięga do źródeł z przeszłości, by opowiedzieć wielu współczesnym czytelniczkom i czytelnikom historię ich babek i prababek, ich codzienności, obawach i pragnieniu zmiany. W opowieści tej słychać echo debaty społecznej ważnej także z perspektywy dzisiejszej. 

We wnikliwej pracy o ludności wiejskiej w PRL historyczka Ewelina Szpak bada reakcję społeczności wiejskiej na zmianę, krytycznie posługując się naukowym pojęciem mentalności. Interesują ją przy tym takie obszary życia, jak polityka, praca, czas wolny, sąsiedztwo, higiena, czy religijność. 

Obie książki patrzą na dawny świat okiem niezwykle wrażliwym, a jednak dają nam inny obraz społeczności wiejskiej i otwierają inne perspektywy dla współczesnych tożsamości. 


Cykl dyskusji „Zrozumieć Pamięć” to najnowsza propozycja w ramach realizowanego przez Europejską Sieć Pamięć i Solidarność od 2011 r. projektu konferencyjno-seminaryjnego „Genealogie Pamięci”. Jego celem jest inicjowanie i wspieranie dyskusji na temat pamięci i historii XX wieku, poprzez organizowanie corocznych seminariów i konferencji. Cykl stanowi również platformę dla międzynarodowego i międzypokoleniowego dialogu dotyczącego pamięci o przeszłości Europy Środkowo-Wschodniej, uwzględniającego zarówno szeroką, europejską, jak i globalną perspektywę badawczą. 


Program tegorocznej edycji „Genealogie Pamięci” dostępny jest na stronie: Genealogies of Memory 2023: Pandemics, famines and industrial disasters of the 20th and 21st centuries | ENRS

Więcej informacji o cyklu dyskusyjnym „Zrozumieć Pamięć” można znaleźć na stronie: Zrozumieć Pamięć | To Understand Memory: Between Academic and Literary Writing | ENRS


Możecie już dołączać do wydarzenia na FB: (3) Zrozumieć Pamięć: Między reportażem a nauką | FacebookBardzo mocno zachęcam was do uczestnictwa w tym spotkaniu 😀
Materiał został opublikowany w ramach współpracy z Europejską Siecią Pamięć i Solidarność.

10 komentarzy:

 1. To wydarzenie mnie interesuje, postaram się wziąć udział online. Pozdrowienia Wiolu .

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się ciekawe spotkanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy chodzi o te dwie publikacje ? Życie na wsi i mentalność jej mieszkańców w czasach PRL mogło by mnie zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, na spotkaniu będą obecne autorki obydwu książek, także warto się skusić.

   Usuń
 4. bardzo kuszące - świetne tematy

  OdpowiedzUsuń
 5. Postaram się uczestniczyć w spotkaniu online.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jest na co czekać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Słuchałam tego audiobooka "Chłopki"

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawe wydarzenie i szkoda, że jest daleko ode mnie :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger