Absurd nie czytać, czyli 9. Noc Bibliotek pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach

 

9. wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbędzie się już jutro, w sobotę 7 października 2023 r. pod hasłem „Absurd nie czytać”. Udział zgłosiło już 1400 bibliotek z całej Polski, codziennie dołączają kolejne. Subiektywnie o książkach patronuje medialnie temu jakże potrzebnemu wydarzeniu.

Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce. W niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbliższych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, otwartych i dostępnych. Wspólnie tej wyjątkowej nocy kierujemy światło na biblioteki, pokazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności, by jak najwięcej ludzi uznało je za swoje miejsca. 

W bibliotekach w całej Polsce czekają na czytelników specjalne wydarzenia – niecodzienne spotkania z literaturą i jej gwiazdami. Odbędą się m.in.: warsztaty impro w bibliotece, gra twórcza „Absurd nie pisać”, spotkania śpiewacze, rozgrzewki integracyjne z opasłymi tomami, ostre dyżury biblioteczne, warsztaty detektywistyczne, wystawy zbiorów specjalnych i zwiedzanie magazynów, pokazy filmowe, silent disco i potańcówki, maratony czytania i łasuchy literackie oraz oczywiście nocowania w bibliotekach.


7 października o godz. 18.00 połączmy się online na uroczystej inauguracji ogólnopolskiej Nocy Bibliotek – transmisja na: fb.com/nocbibliotek i stronie nocbibliotek.pl/inauguracja. Wraz z gośćmi specjalnymi będziemy po raz pierwszy w bibliotece szkolnej, na scenie w słynnym II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Batorego w Warszawie. W programie m.in. wspólne czytanie wiersza Wisławy Szymborskiej „Nieczytanie” z absolwentką szkoły – aktorką Vanessą Aleksander, a także spektakl improwizowany „Kto czyta, ten rządzi” w wykonaniu Impro Quartetu – niepowtarzalne wydarzenie tylko tej nocy! Artyści na scenie wykorzystają przyniesione przez publiczność cytaty literackie. Prowadzenie: Artem Manuilov.

Jako wstęp, o godz. 16.00 – spacer po niedawno odtworzonym szkolnym ogrodzie botanicznym i okolicach z poetą, pisarzem i przyrodnikiem Michałem Książkiem.

A po części oficjalnej – o godz. 20.00 – otwarte warsztaty twórcze z metod impro, a równolegle kino: polsko-fińska animacja „Pamiętniki Tatusia Muminka”, 2021. 

Nocy Bibliotek w całej Polsce towarzyszy akcja „Podziel się książkami” – zachęcająca czytelników do przynoszenia do bibliotek przeczytanych nowości wydawniczych i innych poszukiwanych książek.


Więcej informacji o akcji znajdziecie na stronie: https://nocbibliotek.ceo.org.pl/ Noc Bibliotek już jutro, więc warto czerpać z tego wydarzenia pełnymi garściami!

10 komentarzy:

 1. Aż żałuję, że nie mam jak w tym roku wziąć udziału w tym przedsięwzięciu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniałą akcja, osobiście mi znana, ale w tym roku nie wezmę chyba udziału .

  OdpowiedzUsuń
 3. Super akcja,o której nie miałam pojęcia 🤔

  OdpowiedzUsuń
 4. Jako bibliotekarz bardzo polecam i cieszę się, że obrałaś patronat nad tą akcją, dzięki temu trafi do większego grona odbiorców :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super inicjatywa. Gratuluję Wiolu patronatu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bez wątpienia było bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger