Książki o zbrodni katyńskiej - skąd czerpać rzetelną wiedzę?


Pod pojęciem zbrodni katyńskiej kryje się zbiorowy mord dokonany na polskich obywatelach przez Sowietów. Wszystkich zamordowanych łączy przynależność po polskich elit, do których eliminacji dążyły władze sowieckie. Po wykryciu masowych grobów w Katyniu, Miednoje i Charkowie, Rosjanie początkowo dążyli do obarczenia winą za mord Niemców. Pomimo wieloletnich starań polskich władz, do ukarania winnych nigdy nie doszło, a pamięć o zbrodni katyńskiej jest nadal żywa.


Jak doszło do zbrodni katyńskiej? Kto za nią odpowiada?

Aby wyjaśnić genezę zbrodni katyńskiej, musimy cofnąć się do samego początku II wojny światowej, a konkretnie do 17 września 1939 r., kiedy na teren II Rzeczpospolitej wkroczyła Armia Czerwona. W wyniku działań wojennych, do niewoli dostało się tysiące obywateli polskich, którzy osadzeni zostali w obozach pracy w Kozielsku, Starobielsku z Ostaszkowie. Pieczę nad nimi sprawowało NKWD, które 5 marca 1940 r. wydało tajną decyzję o zabiciu więźniów.

Mord ten został dokonany w tajemnicy, a jeńcy pozbawieni życia strzałem w tył głowy. W wyniku tej decyzji, zatwierdzonej m. in. przez Stalina i Mołotowa, życie straciło ponad 21 tys. Polaków. Były to osoby uznawane przez władze sowieckie za szczególnie niebezpieczne dla prowadzonej przez nie polityki – przedstawiciele polskich elit. Ciała zabitych zostały złożone w masowych grobach w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Kuropatach. W 1943 r. Niemcy ujawnili zbiorowe groby w Katyniu i tak zbrodnia katyńska została ujawniona na arenie międzynarodowej.

Początkowo władze sowieckie dążyły do obarczenia winą za zbrodnię Niemców, co jednak się nie udało. Mimo tego, że od tych wydarzeń upłynęło wiele dziesięcioleci, nadal winni nadal nie zostali ukarani. Zgodnie z uchwałą Sejmu RP, zbrodnia katyńska posiada znamiona ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości, pokojowi oraz zbrodni komunistycznej. Pamięć o niej jest ciągle żywa, a symbolem zbrodni jest Katyń, gdzie znajduje się jeden z cmentarzy.Kontrowersje wokół zbrodni katyńskiej. Co o niej mówią współczesne książki o Katyniu?

Mimo tego, że od zbrodni katyńskiej upłynęło ponad 90 lat, Rosja nadal nie wzięła odpowiedzialności za działania Związku Sowieckiego ani nie wystosowała do Polski oficjalnych przeprosin. Mimo tego, że dostępne są dokumenty, z których jasno wynika odpowiedzialność Sowietów za tę zbrodnię, zbrodnia ta nadal wzbudza sporo kontrowersji nie tylko w Polsce, ale także na arenie międzynarodowej. Katyń jest dla Polaków swoistym symbolem zbrodniczej polityki władz sowieckich, która miała jeden konkretny i ściśle sprecyzowany cel – pozbawić Polskę jej elit intelektualnych, wojskowych i kulturalnych i tym samym doprowadzić do jej znacznego osłabienia.

Przez cały okres istnienia ZSRR, aż do jego upadku, zbrodnia katyńska była jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic Kremla. Do dnia dzisiejszego, pomimo starań prowadzonych przez polskie władze, nie udało się ukarać winnych za tę zbrodnię ani uzyskać od współczesnych władz Rosji stosownych przeprosin i zadośćuczynienia. Osoby zainteresowane pogłębieniem swojej wiedzy na temat zbrodni katyńskiej mogą znaleźć liczne książki o Katyniu, w tym m. in. publikacje naukowe i edycje źródeł, w ofercie wydawnictwa naukowego Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego. To wiarygodne książki o Katyniu, dzięki którym można poznać obiektywną prawdę historyczną na temat zbrodni katyńskiej.

Materiał zewnętrzny

10 komentarzy:

 1. Książek jest wiele, kiedy pracowałem w szkole (podstawowej) - organizowaliśmy różne apele, pozdrawiam :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ważny temat. Nie wolno nam zapomnieć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo trudny, bolesny, tragiczny temat, który zawsze będzie powracała w rozmowach, książkach itp.

  OdpowiedzUsuń
 4. O zbrodni katyńskiej trzeba pamiętać i dobrze, że podajesz gdzie można znaleźć wiarygodne książki o Katyniu :) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś czytałam kilka na ten temat, do dziś budzi emocje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam nigdy o Zbrodni Katyńskiej. Będę miała na uwadze te ksiązki

  OdpowiedzUsuń
 7. Z pewnością z różnych źródeł...

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedyś tematyka zakazana, dziś nie brak dobrej literatury fachowej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Z pewnością warto sięgać po rzetelne książki.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger