Poza czasem. Przyjemności i przypadłości starzenia się już w księgarniach


Poznajcie odważne spojrzenie na proces starzenia się, pióra wybitnej feministycznej pisarki Lynne Segal. Kim jest ta nieznajoma osoba, która z biegiem czasu zaczyna patrzeć na nas z lustra? Co dzieje się z ambicją i seksualnością, gdy przybywa nam lat? Czy starzy i młodzi muszą być w konflikcie ze sobą? "Poza czasem. Przyjemności i przypadłości starzenia się" już w księgarniach.


Poza czasem, błyskotliwa i poruszająca książka Lynne Segal, domaga się korekty schematów i tabu, ograniczających osoby starsze. Rozwija i podejmuje dialog z wątkami nakreślonymi w słynnej książce „Starość” przez Simone de Beauvoir, spoglądającą na nas z okładki „Poza czasem”. Wnikliwe dzieło poruszające tematykę psychologii i polityki starzenia się, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

***

„Żyjemy w atmosferze, w której młodzieńczość, sprawność, szybkość i zadawanie szyku są tak cenione, że nawet starzejąc się musimy starać się pozostać wiecznie młodymi, co dotyczy w szczególności kobiet, które muszą, choć im się to nie uda, zachować młodzieńczy wygląd. To właśnie wywołuje krzyk kobiecej rozpaczy, niosący się echem poprzez wieki. (…) Męskie lęki przed starością, pragnienie zachowania potencji i młodzieńczych przyjemności, także znajdują swój wyraz, niekiedy w okrzykach wściekłości i nieustannych lękach związanych z utratą władzy i ze śmiercią. Jednak tekstów stworzonych przez mężczyzn wyrażających ten sam poziom odrzucenia, ten sam stopień przerażenia i wstrętu jest zdecydowanie mniej niż tych, którym wyraz dają kobiety lub, co zdarza się częściej, które dotyczą kobiet od początku ich wieku średniego. Widać jak na dłoni, i to jak okiem sięgnąć, że nasze kultury starzenia się są różne dla różnych płci”.


***


Lynne Segal przecina obecny dyskurs na temat starzenia się ostrym skalpelem, otwartym umysłem i bezgranicznym współczuciem. Jeśli wykryłeś choć jeden siwy włos, przeczytaj tę książkę, póki jeszcze masz czas.

– Barbara Ehrenreich


Najwyższy czas na książkę taką jak „Poza czasem” – empatyczną, wytrawną, uczciwą i mądrą, która porusza problem starości, ale mając na celu oświecenie nas a nie przerażenie. Koniecznie przeczytaj!

– Elaine Showalter, autorka powieści „A Jury of Her Peers”


Głęboka i autentyczna analiza tego, co to znaczy starzeć się. Książka która stawia czoła uprzedzeniom wobec seniorów, szuka sposobu afirmacji ich pasji i fantazji, ich relacji i smutków.

– Judith Butler


W swoich odważnych dociekaniach Lynne Segal bierze pod lupę proces starzenia się, który czeka nas wszystkich. Podchodzi do tematu krytycznym okiem uzbrojonym w dorobek psychologii społecznej, psychoanalizy, feminizmu i radykalnej polityki. Oryginalna, przenikliwa i niepokojąca eksploracja.

– Stuart Hall, autor książki „Representation”


Urzekająco szczere spojrzenie na temat, o którym każdy powinien pomyśleć.

„Pop Matters”


Co to znaczy starzeć się z wdziękiem? Jak to się robi? Te pytania w centrum nowej, głęboko przemyślanej książki Lynne Segal.

– „The Economist”


Potężny manifest radzenia sobie z upływem czasu.

– Yvonne Roberts, „The Observer”


Refleksyjny esej na temat postrzegania procesu starzenia się.

– Tessa Hadley, „The Guardian”Lynne Segal (ur. w 1944 r. w Sydney) – pochodząca z Australii, mieszkająca w Wielkiej Brytanii pisarka feministyczna, działaczka społeczna, profesorka psychologii i gender studies na Wydziale Studiów Psychospołecznych w Birkbeck College, University of London. Pisze m.in. dla brytyjskiego "Guardiana". Autorka "Is the Future Female? Troubled Thoughts on Contemporary Feminism", "Slow Motion: Changing Masculinities, Changing Men", "Straight Sex: Rethinking the Politics of Pleasure", współautorka "Beyond the Fragments: Feminism and the Making of Socialism".


Jesteście zainteresowani przeczytaniem "Poza czasem"?

Materiał został opublikowany w ramach współpracy z Wydawnictwem GlowBook.

11 komentarzy:

 1. Spotykam się z drugą recenzją tej książki w sieci. Nie wykluczam, że sięgnę, chociaż "mainstream literacki" nie jest już do końca dla mnie. Poza tym ubolewam nad zanikaniem blogów a raczej ich odwiedzin, na rzecz Instagrama. Niepokojący to trend. Pozdrowienia Wiolu po intensywnym dniu :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa pozycja, z którą chętnie się zapoznam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie, akurat zastanawiałam się jaką lekturę polecić mamie na zbliżający się urlop :) Przy okazji sama sięgnę!

  OdpowiedzUsuń
 4. Temat, który nikogo z nas nie ominie, więc myślę, że warto zapoznać się z tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bez wątpienia znajdzie swoich odbiorców.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapewne warto to przeczytać, tylko nie wiem czy na pewno chcę.

  OdpowiedzUsuń
 7. To może być całkiem ciekawa lektura :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Musi być ciekawa. Choć ja raczej nie sięgnę. Może za parę lat :)

  OdpowiedzUsuń
 9. zgadam sie, mam podobne wrażenie że w tych czasach nie ma miejsca na to co słabe. Liczy sie sprawność, młodość, sukces

  OdpowiedzUsuń
 10. Będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger