Z nieba spadły trzy jabłka już w księgarniach

 

"Z nieba spadły trzy jabłka" Narine Abgarjan to powieść o sile najważniejszych wartości, którą dostrzeżemy w codziennym życiu mieszkańców starej, ormiańskiej wioski, dająca wiarę w dobro i piękno człowieka. Książka właśnie pojawiła się w księgarniach za sprawą Wydawnictwa GlowBook.


Wielokrotnie nagradzana opowieść o mieszkańcach zagubionej w górach ormiańskiej wioski. Pełen ciepła i humoru międzynarodowy bestseller o miłości i drugiej szansie. Niecodzienna i zaskakująca, nieco baśniowa historia miłosna wpleciona w sagę o stuletniej historii fikcyjnej wsi Maran – pełnej dramatycznych przejść i nieszczęśliwych zdarzeń. Dzieje wioski luźno nawiązują do tragicznej historii Ormian w XX wieku, autorka kładzie raczej nacisk na uniwersalność doświadczeń społeczności jej mieszkańców. Za to wiernie i w barwny sposób opisuje ormiański folklor, obyczaje i mentalność mieszkańców gór Armenii. Książka, która wzrusza i podnosi na duchu.


Wspaniała książka! Pełna czułości, zadziwiająca opowieść o stoickim spokoju, wytrwałości i miłości… Niezwykle krzepiąca historia nieprawdopodobnego romansu i pełnej ciepła lokalnej wspólnoty. Nakreślona z humorem i empatią, o prostym, magicznym uroku. Jej bohaterowie wyłaniają się z kart powieści wraz z ich wadami, ciężkimi przeżyciami i męczarniami, ale ich problemy znajdą rozwiązanie, które wywoła uśmiech i satysfakcję czytelnika.
– Mary Chamberlain, brytyjska pisarka, autorka powieści „The Hidden”

W uroczym przesłaniu powieści „Z nieba spadły trzy jabłka” tkwi prawdziwa mądrość, że „potrzeba nam takiej wioski” – wioski, w której można cierpieć i płakać, aby końcu śmiać się i świętować jako wspólnota.
– Faith Sullivan, amerykańska pisarka, autorka powieści „The Cape Ann” i „Goodnight, Mr. Wodehouse”

Urocza powieść… Pełna drugoplanowych postaci, których dziwactwa są czasami zabawne, a czasami rozdzierają serce… Ciepła opowieść o rodzinie, przyjaźni i wspólnocie.
– „Foreword Reviews” (USA)

Baśń Abgarjan jest wręcz nieprawdopodobnie piękna… Jej niespieszna, spokojna proza to wspaniały prezent dla czytelników, ponieważ skłania nas do dostosowania do „powolnego tempa życia”. Staje się ono w ten sposób również naszym udziałem.
– „Asymptote Journal” (Tajwan)

Dzięki drobiazgowo ujętym opisom codziennych zajęć i domów z „kominami, które wyciągają szyje ku niebu” oraz barwnej prezentacji złożonych, skromnych postaci ta magiczna opowieść wykracza poza znane mistyczne tropy i rzuca świeże spojrzenie na ormiański folklor.
– „Publishers Weekly” (USA)

Powieść pełna życzliwości, humoru, subtelności i dyskretnej finezji.
– Jewgienij Wodołazkin, rosyjski pisarz i krytyk literacki

Przeczytajcie tę książkę. To balsam na wasze dusze.
– Ludmiła Ulicka, rosyjska pisarka, autorka powieści „Medea i jej dzieci”

Opisy Abgarjan są przepiękne. Książkę czyta się jednym tchem.
– blog „Un Univers de Livres” (Francja)

Wspaniała powieść… Zachęcamy do jej przeczytania.
– „Ma Lecturothèque” (Francja)

Idealna książka dla kogoś, kto chce dowiedzieć się czegoś więcej o Armenii: jej zwyczajach, wierzeniach, tradycjach i historii… Serdeczna, delikatna opowieść.
– blog „La Couleur des Mots” (Francja)

Powieść o zwyczajnym życiu, napisana z niezwykłą wrażliwością i czułością.
– „Prestaplume” (Francja)

Fabuła powieści składa się z historii bardzo zwyczajnych, ale odważnych i pięknych ludzi, pełnych miłości i poczucia humoru. Lektura skutkuje pozytywnym nastawieniem do życia i podniesieniem na duchu.
– „Russia Beyond” (Rosja)

Magiczna powieść. Afirmuje życie bez popadania w tani sentymentalizm… Abgarian osiąga tę niełatwą równowagę dzięki pięknu prozy naśladującej ustne opowieści mitów i legend.
– blog „End of the Word”

Ten czuły portret wiejskiego rytmu życia i nieprawdopodobnego romansu to absolutna radość.
– „New European”, „30 wspaniałych książek na plażę”

– Urocze… Hołd dla wspólnoty w mitycznym ujęciu, które nadaje mu atmosferę bajki. Empatyczna, wzruszająca powieść.
– „Herald” (Glasgow)

Narine Abgarjan (ur. w 1971 r. w Berdzie, Armenia) – jedna z najbardziej poczytnych pisarek ormiańskich. Tworzy w języku rosyjskim (jest absolwentką rusycystyki Państwowego Uniwersytetu Lingwistycznego w Erywaniu). Przekłady jej książek dostępne są w 15. językach. W 2020 r. brytyjski dziennik „The Guardian” zaliczył ją do grona sześciorga najwybitniejszych pisarzy Europy. Laureatka wielu nagród literackich, m.in. za powieść „Z nieba spadły trzy jabłka” uzyskała międzynarodową nagrodę „Jasna Polana” (2016). Po emigracji do Rosji w 1993 r. pracowała m.in. jako księgowa i sprzedawczyni. W 2010 r. zadebiutowała powieścią „Maniunia”, która została uhonorowana Rosyjską Narodową Nagrodą Literacką „Rękopis roku”. Na podstawie tej książki w 2021 r. powstał serial telewizyjny, była także wystawiana na deskach scenicznych. Pozostałe bestsellery to m.in. „Siemion Andrieicz. Zabazgrana kronika” (2012), „Ludzie, którzy są zawsze ze mną” (2014), "Simon" (2020) i bajka „Czekoladowy dziadek” (2014).


Jesteście zainteresowani przeczytaniem tej książki?


Materiał został opublikowany w ramach współpracy z Wydawnictwem GlowBook.

10 komentarzy:

 1. Jeśli pojawi się w Bibliotece - to wypożyczę. Przeczytałem post do końca, i poczułem się zainteresowany tą literaturą. Mało jej na polskim rynku wydawniczym. Pozdrowienia :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Z ciekawością sięgnęłabym po ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie po nią sięgnę. Ostatnio wręcz potrzebuję takiej optymistycznej literatury.

  OdpowiedzUsuń
 4. Raczej książka nie w moim typie :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że może skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydowanie jestem zainteresowana tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna książka, z przyjemnością ją czytałam ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger