16 najciekawszych książek na zimną porę roku

 

Dla wielu osób zima to po prostu zimna i ponura pora roku. Pogoda jest zawsze niekomfortowa i nie bardzo wiadomo, co ze sobą wtedy zrobić. Wychodzisz z domu, gdy jest ciemno i wracasz również ciemną porą, co nie zachęca do aktywności na świeżym powietrzu. Jednak zima to także czas refleksji i odpoczynku. To dobry czas na robienie rzeczy, na które w codziennym pośpiechu nie ma się czasu.

Wizyta w bizzo casino zapewnia na przykład pożądaną zmianę. Ale oczywiście zima to także idealny czas, by w końcu poczytać w spokoju i ciszy. Nie ma nic bardziej relaksującego niż siedzenie na kanapie z ciepłym kocykiem, delektowanie się filiżanką herbaty i czytanie w spokoju. Oto kilka, odpowiednich na tę porę roku, książkowych porad, co koniecznie należy czytać zimą.

Steve Cavanagh: Thirteen

Ten thriller opowiada o nowojorskim prawniku zajmującym się sprawami kryminalnymi. Bohater jest absolutnie przekonany o niewinności swojego sławnego klienta, który wydaje się być zamieszany w sprawę morderstwa. Niestety, wszystkie dowody przemawiają przeciwko niemu. W końcu jednak obrońca uświadamia sobie, że na ławie oskarżonych zasiada morderca.


Ethan Cross: Głos szaleństwa

Jeden z najgroźniejszych przestępców świata jest zamknięty w więzieniu o maksymalnym zabezpieczeniu w Górach Skalistych. Jednak śledczy niespodziewanie dowiadują się, że osadzony jest tylko sobowtórem. Oznacza to, że prawdziwy sprawca jest wciąż na wolności i może przygotować swój okrutny czyn.


Andrea Camilleri: Koniec wątku

Komisarz Montalbano zleca uszycie dla siebie garnituru krawcowej Elenie, a zaledwie dzień później ta zostaje znaleziona martwa w swojej pracowni. Kobieta została zadźgana na śmierć nożyczkami krawieckimi. Ponieważ podejrzani składają bardzo sprzeczne zeznania, detektyw staje przed niezwykle trudną sprawą kryminalną.


Richard Osman: Człowiek, który umarł dwa razy

Mocno podstarzały zespół śledczy z rezydencji dla seniorów podejmuje się kolejnej sprawy po światowym bestsellerze "Czwartkowy Klub Morderców". Tym razem wszystko kręci się wokół skradzionego diamentu i bezwzględnego mafijnego mordercy. Ten ostatni ostatecznie przechodzi od bycia myśliwym do bycia ściganym.


Niklas Natt och Dag: 1795

1795 to trzecia i ostatnia część niezwykle klimatycznej trylogii kryminalnej. W tym thrillerze śledczy są na tropie potwora w nikczemnym Sztokholmie końca XVIII wieku. Ten potwór knuje, by wciągnąć całe miasto w przepaść.


Klaus-Peter Wolf: Burza wschodniofryzyjska

Tutaj najlepsza śledcza Ann Kathrin Klaasen ma za zadanie rozwiązać sprawę dwóch morderstw na Wangerooge. Są one prawdopodobnie dziełem zorganizowanej przestępczości. Z powodu Corony turyści opuszczają wyspę we Wschodniej Fryzji, a jednocześnie rozpoczynają się poszukiwania kryjówki mordercy.


Umberto Eco: Imię róży

Teraz, 40 lat po publikacji legendarnego średniowiecznego thrillera, na rynku pojawia się nowe wspaniałe wydanie.

W 1327 roku franciszkański zakonnik William z Baskerville udaje się z delikatną misją polityczną wraz ze swoim młodym asystentem Adso z Melku do odległego klasztoru benedyktyńskiego. To jest w środku włoskich gór. Tam, jako specjalny wysłannik cesarza, ma zorganizować wybuchowe spotkanie heretyckich Minorytów i wysłanników papieża. Zanim jednak dojdzie do planowanej dysputy polityczno-teologicznej, opat prosi Williama o zbadanie dziwnej śmierci, która niedawno miała miejsce w klasztorze. Gdy jednak śledztwo wciąż trwa, kolejni mnisi giną w tajemniczy sposób, przypominający nieco plagi z biblijnej Apokalipsy Jana.


Katharina Peters: Morderstwo na brzegu

Ten emocjonujący thriller kryminalny z Rugii opowiada o morderstwie lekarza weterynarii Michaela Bautnera. Podejrzanym staje się mieszkający tam samotny mężczyzna, którego pies został kiedyś źle potraktowany przez lekarza. Prowadzący śledztwo Romy Beccare ma jednak wątpliwości co do jego winy. Chciałaby raczej zbadać związek Bautnera z dawno zaginionym mężczyzną, którego szkielet zostaje nagle odnaleziony.


Anna Johannsen: Enna Andersen i niewłaściwy winowajca

To mocno trzymający w napięciu bestseller z gatunku cold case. Oczywiście chodzi o wznowione śledztwo w sprawie starego morderstwa. Pewnego razu podejrzany mąż ofiary kobiety został uniewinniony z powodu ewidentnie zmanipulowanego śladu DNA.


Arne Dahl: Zero równa się jeden

Arne Dahl jest jednym z najpopularniejszych autorów, a ta książka ma wszystko, co potrzebuje wciągająca lektura. Co piąty miesiąc sztokholmska policja znajduje trupa. Szybko pojawia się podejrzenie, że to seryjny morderca, który nie pragnie niczego mniej niż nieśmiertelności.


Linus Geschke: The Loft

Jest to thriller psychologiczny w szybką akcją. Wskazówki są oczywiście fałszywe, a zakończenie jest tym bardziej zaskakujące. Tutaj ludzkie otchłanie umysłów prowadzą do zabójstwa współlokatora pewnej pary. Ci opowiadają śledczym różne historie dotyczące tego morderstwa.


Romy Fölck: Ofiara mgły

Na starym drzewie zostają znalezione zwłoki, a wraz z przyznaniem się sprawcy do winy, policja kończy śledztwo. Detektyw nadinspektor Frida Paulsen i jej koleżanka uświadamiają sobie jednak że w więzieniu przebywa niewinny człowiek. Wkrótce zostają znalezione kolejne trupy, co sprawia, że odnalezienie prawdziwego mordercy staje się sprawą priorytetową. 


Wolf Haas: Śmieci

Na wiedeńskim wysypisku śmieci zostają znalezione części ciała, ale bez serca. Pomóc w rozwikłaniu zagadki tego morderstwa może dziwak, były kolega śledczych, który znajduje serce wraz z towarzyszącym mu listem. Co więcej, mężczyzna doskonale wie, na czym polega modus operandi sprawcy.


Horst Eckert: Rok chciwości

Nowy duży thriller polityczny Horsta Eckerta opowiada o śledztwie w sprawie ataku nożownika na dziennikarza. Denat badał wielkiego flagowego dostawcę usług finansowych, dzięki czemu mógł odkryć niebezpieczną prawdę o uwikłaniu polityki, świata finansów i przestępczości.


Arno Strobel: Siła zabójcy

W bestsellerze autora Arno Strobla, analityk spraw Max Bischoff prowadzi śledztwo w sprawie oskarżenia o morderstwo. Śledztwo obfituje w niejasne dowody stawiające wiele pytań. Coraz częściej zadaje się pytanie o to, co musiało się dziać w głowie mordercy.


Jan Costin Wagner: Na czerwonej plaży

To genialny thriller psychologiczny o zespole śledczych, którzy są na tropie obrzydliwej siatki porywającej dzieci w celu ich wykorzystania przez pedofilów. W toku sprawy, śledczy odkrywają, że byłe ofiary również polują na sprawców.

14 komentarzy:

 1. "Imię Róży" - mój typ, do tej pory tylko ekranizacja, więc czas na książkę Wiolu :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe propozycje, może którąś wybiorę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Me gustan mucho estas entradas en las que se recomiendas varias lecturas.
  Un abrazo,

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy post, kilka propozycji już przeczytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super wybór, muszę niektóre nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetnie że na liście znalazła się książka Imię róży. Bardzo ją lubię .

  OdpowiedzUsuń
 7. Niektóre tytuły mnie zaciekawiły, chyba niczego z tej listy nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 8. O wielu książkach nie słyszałam, ciekawa i nietypowa lista :)

  OdpowiedzUsuń
 9. kiedyś próbowałam czytać Imię Róży, ale nie wyszło. Chyba byłam za młoda, bo było to w okolicach klasy maturalnej i nie umiałam się odnaleźć w tej lekturze, a wiele wtedy czytałam. Może pora po ponad 20 latach zajrzeć do niej ponownie?..

  OdpowiedzUsuń
 10. Zdecydowanie każda z tych książek jest warta przeczytania:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawe propozycje. Zapiszę sobie kilka tytułów. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Imię Róży to bardzo ciekawa lektura.

  OdpowiedzUsuń
 13. Widzę tutaj sporo ciekawych poleceń.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger