Uśpione namiętności – Anna H. Niemczynow

 


"Decydowanie o sobie jest takie przyjemne".


To nie jest książka wyłącznie dla kobiet dojrzałych, chociaż jej główna bohaterka wiekowo do takich właśnie należy. To książka dla każdej z nas – matki, żony, córki. Dla każdej kobiety, bo wszystkie nosimy w sobie tytułowe uśpione namiętności. Czas je przebudzić, właśnie teraz.

Anna H. Niemczynow to autorka poczytnych powieści obyczajowych, która zadebiutowała w 2017 r. książką pt. "W maratonie życia". Ukończyła nauki polityczne, prawo administracyjne i pedagogikę na Uniwersytecie Szczecińskim, a po studiach pracowała jako urzędnik państwowy. Obecnie mieszka wraz z mężem i dwójką dzieci w Kulumbach w północnej Bawarii.

Izabelle Walter nieoczekiwanie została wdową i właśnie ważą się jej losy. Kobieta, będąc przez ponad czterdzieści lat żoną dyplomaty, nie pracowała zawodowo, dlatego czwórka ich wspólnych dzieci postanawia roztoczyć nad nią opiekę. Rodzeństwo ustala, że Izabelle spędzi u każdego z nich dwa i pół miesiąca, a pozostały czas w roku przeznaczony zostanie na pobyt matki na zorganizowanych wakacjach. To plan niemal idealny do czasu, gdy Izabelle odważa się wyrazić własne zdanie. 

Najnowsza powieść pasjonatki świadomego życia to oprócz wartościowej prozy obyczajowej, swoisty manifest dla każdej kobiety o zaprzyjaźnieniu się z odwagą. Owa przyjaźń zbyt często bowiem nie ma szansy na rozkwit, bo jak trafnie podsumowuje autorka "Nikt tak jak kobieta, matka, żona, nie jest skłonny do poświęceń". "Uśpione namiętności" to książka mająca wielką moc zmiany, którą każdy zapragnie poczuć, zgłębiając losy głównej bohaterki. Zaczynając od czerwonego koloru na paznokciach, a kończąc na samotnej podróży daleko od domu.

Powieść rozpoczyna się dość groteskową sceną pogrzebu, która pomimo powagi sytuacji, wywołuje uśmiech na twarzy czytelnika. I to dość niecodzienne, bo właśnie śmierć staje się przyczynkiem do tego, że Izabelle pragnie w końcu zabawić się życiem i w wyniku tego przeobraża się w kolorowego ptaka. Przebudzanie przez protagonistkę kolejnych uśpionych namiętności wywołuje pełną paletę uczuć – od podziwu i radości po konsternację oraz zdziwienie. Autorka w wykreowanej przez siebie historii udowadnia, że w życiu kobiety po sześćdziesiątce może zmienić się jeszcze bardzo wiele i owa zmiana może okazać się inspiracją dla innych, również młodszych przedstawicielek płci pięknej.

"Uśpione namiętności" to także wplatane w fabułę złote myśli, jakie czytelnik wyławia dla siebie, zgłębiając perypetie wdowy i jej dzieci. Myśli te niejednokrotnie zmuszają do chwilowego zatrzymania, do analizy własnych decyzji, czy też nawet do zmiany sposobu myślenia. Proste życiowe prawdy ubrane w literacki płaszcz prozy dla kobiet w wykonaniu autorki bezsprzecznie potrafią dotrzeć wprost do naszego serca.

Anna H. Niemczynow oddaje w ręce kobiet opowieść o każdej z nas, gdyż w losach Izabelle wszystkie znajdziemy cząstkę własnego życia. Jednak to, czy zechcemy obudzić uśpione namiętności, zależy już tylko od nas. Na początek wystarczy wziąć długopis w rękę i sporządzić swoją listę. A dalej niech dzieje się magia!


Recenzja powstała w ramach współpracy z Wydawnictwem Luna.

17 komentarzy:

 1. Po książki Ani zawsze sięgam z ogromną przyjemnością. Po ich przeczytaniu zawsze mam poczucie wewnętrznego ubogacenia. Wkrótce również będę czytała tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie znam tej autorki, ale recenzja jest bardzo zachęcająca. Jestem pewna, że w tej książce znajdziemy wiele dobrego❤️

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie zapoznam się z książką. Zainteresowałaś mnie nią.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo , że target czytelniczy Wiolu bardziej dla kobiet, ale myślę, że sam sięgnąłbym po tę pozycję, pozdrowienia :-) .

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne, takie melancholijne zdjęcie <3 A książkę chętnie bym przeczytała.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapowiada się ciekawie - piękne zdjęcie

  OdpowiedzUsuń
 7. Z wiekiem lubię przeczytać książkę, która skłania do refleksji nad sobą i swoim życiem , dziękuję Ci za recenzję tej książki, rozejrzę się za nią:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chętnie przeczytam, gdyż czuję, że mogłaby mi się spodobać ta historia.

  OdpowiedzUsuń
 9. jestem wielką fanką tej autorki!

  OdpowiedzUsuń
 10. Zastanowię się jeszcze nad ta książką, a na razie mam co czytać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jeszcze nie miałam okazji zapoznać się z twórczością tej autorki. Ale wydaje się ciekawą i inspirującą. Oby...

  OdpowiedzUsuń
 12. fajnie że książka skłania do rfleksji

  OdpowiedzUsuń
 13. Mam na nią ogromna ochotę.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam na nią ogromną ochotę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Na pewno jest się czym zainteresować.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger