Śmierć druga – Beata i Eugeniusz Dębscy

 


Recenzja przedpremierowa.

Premiera - 26 października 2022 r.


"(…) świat i czas pędzą szybko, a człowiek, jeśli chce zachować się godnie, musi mocno zaznaczyć swoje człowieczeństwo…".


Pisanie książkowych cykli z pewnością nie należy do łatwych, ale tworzy się je z większą przyjemnością, gdy każda kolejna część wzbudza w czytelnikach ochotę na więcej. W szczególności, gdy ma się do dyspozycji nietuzinkowych bohaterów i misternie skrojone intrygi kryminalne, jakie potrafi stworzyć małżeństwo Dębskich. Tomasz Winkler zdecydowanie ma co robić i ja się z tego faktu bardzo cieszę.

Eugeniusz Dębski to pisarz fantasy i science-fiction oraz tłumacz rosyjskiej fantastyki. Autor ponad 100 opowiadań i ponad 20 powieści, uhonorowany Śląkfą, kilkukrotnie nominowany do nagrody Zajdla. Beata Dębska to żona autora, absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, która zawodowo zajmuje się prowadzeniem biura rachunkowego. Obydwoje mieszkają we Wrocławiu.

Dwudziestoletni Rafał Góra zostaje zamordowany. Podejrzenie wrocławskich policjantów o tę zbrodnię pada na Sebastiana, najlepszego przyjaciela denata. Tomek Winkler jako prywatny detektyw mógłby wspomóc pracę wrocławskich śledczych, ale bohater zna prywatnie podejrzanego, wierząc w jego niewinność. Na pomoc w rozwiązaniu sprawy gotowa jest jednak współpracowniczka Tomka, jego babcia Roma. 

"Druga śmierć" to pełnokrwisty miejski kryminał, który posiada to wszystko, za co czytelnicy pokochali cykl o Tomku Winklerze. Jest bowiem trup i to niejeden, a jak wiedzą kryminaliści, za pomocą trupa można przekazać bardzo wiele. Jest misternie skrojona intryga kryminalna, jest Wrocław ze swoim niepowtarzalnym klimatem, jest kompletnie nieprzewidywalne zakończenie i jest oczywiście babcia Roma z umysłem jak brzytwa i ironicznym poczuciem humoru. To wszystko okraszone piękną polszczyzną autorów i odczuwalnym humorem sytuacyjnym, daje w efekcie wciągającą lekturę będącą czymś więcej, niż tylko gatunkową rozrywką.

Śledztwo w sprawie morderstwa młodego chłopaka staje się dla autorów przyczynkiem do wplecenia w fabułę wymownego komentarza odnoszącego się do aktualnej sytuacji społeczno-politycznej naszego kraju. To jedynie dowodzi tego, że powieść kryminalna nie musi być tylko wyłącznie rozrywką i swoistą grą intelektualną z czytelnikiem, ale może nieść ze sobą pewne pole do refleksji w temacie ogólnospołecznym, jak chociażby wiara w skuteczność wymiaru sprawiedliwości.

Beata i Eugeniusz Dębscy w czwartej odsłonie losów Tomka Winklera serwują czytelnikom niespodziewany duet, gdyż prywatny detektyw rozwiązuje zagadkę kryminalną w towarzystwie prawdziwego partnera, będąc razem "jak Tango i Cash". Ten element fabularny ukazujący dwa przeciwieństwa, które paradoksalnie, świetnie się uzupełniają to zajmująca warstwa książki, a do tego niezwykle zaskakująca poprzez osobę, z którą Winkler współpracuje.

Zagadka morderstwa ubrana w kostium swoistego społecznego komentarza w wykonaniu Beaty i Eugeniusza Dębskich to angażująca historia, pełna fabularnych niespodzianek. Wytrawni miłośnicy gatunku nie mogę przegapić "Śmierci drugiej", serwującej kryminalne "guilty pleasure" na najwyższym poziomie ze smacznym bonusem w finale.

Z Beatą i Eugeniuszem Dębskimi


Recenzja powstała w ramach współpracy z Wydawnictwem Agora.

15 komentarzy:

 1. Zwykle czytam spokojniejsze pozycje, ale bardzo zaciekawił mnie ten krótki opis fabuły.

  OdpowiedzUsuń
 2. Poznawanie tego cyklu jeszcze przede mną. Gratuluję patronatu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ten cykl też przede mną Wiolu. Pozdrawiam znad e - booka Lutany :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi jak lektura dla mojego męża. ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Recenzja wzbudza ciekawość, aczkolwiek na razie nie czytam kryminałów 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Już się stęskniłam za przygodami Winklera :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytałam tylko jeden tom, jestem na TAK.

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę że tak skusilabym się ale muszę zacząć od początku

  OdpowiedzUsuń
 9. Ostatnio mam fazę na czytanie kryminałów autorstwa polskich pisarzy, więc chętnie poznam i ten duet. Oczywiście zacznę od pierwszej części :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie znam jeszcze książek tych autorów, wszystko przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 11. to musi być świetna pozycja! będę uważać na ten cykl!

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam dwie części. Szwedzki kryminał bardzo mi się podobał. Chętnie bym poznała dalsze losy Tomka ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Książki tego duetu są naprawdę świetne.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger