Chłopak dla teściowej – Agnieszka Walczak-Chojecka

 

Książka wydana pod patronatem medialnym Subiektywnie o książkach


"Miała męża, bezpieczny dom, planowała bajeczne wakacje na Kanarach, a po chwili była wdową ze spadkiem w postaci… teściowej".


Teściowe bywają różne. Ale takiej, powstałej w wyobraźni Agnieszki Walczak-Chojeckiej nie życzę chyba nikomu. Ta kobieta doprowadziłaby bowiem do szewskiej pasji nawet samego diabła, który z wielką ulgą pozbyłby się jej ze swojego piekiełka. Nie dziwi więc fakt, że znalezienie dla niej chłopaka okazało się wielkim wyzwaniem.

Agnieszka Walczak-Chojecka to absolwentka filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Warszawskim, która posiada bardzo bogaty życiorys. Pisała słowa do piosenek, zagrała jedną z głównych ról w filmie "Grzechy dzieciństwa", zajmowała się tłumaczeniami, przekładami słuchowisk, a także współpracowała z radiem. W 2012 roku porzuciła pracę w korporacji, kocha podróże, jest szczęśliwą żoną i matką. Zadebiutowała w 2013 r. powieścią pt. "Dziewczyna z Ajutthai. Niezbyt grzeczna historia".

Po tragicznej śmierci męża, Natalia mieszka pod jednym dachem z Idą, swoją teściową. Każdy dzień ze staruszką będącą na emeryturze, wykańcza wdowę psychicznie, a jedynym ratunkiem jest dla niej wsparcie córki Olgi w jej karierze modelki. Gdy pewnego dnia dziewczyna znika po sesji zdjęciowej na jordańskiej pustyni, Natalia zamierza zrobić wszystko, aby córka wróciła cała i zdrowa do domu. Najpierw jednak musi znaleźć kogoś do opieki nad Idą.

Kontrolująca teściowa, pochłaniająca teściowa, krytykująca i wiecznie jęcząca, a do tego wścibska i rządząca — to właśnie druga matka w wykonaniu Agnieszki Walczak-Chojeckiej. Postać Idy to bowiem modelowy przykład toksycznej teściowej, której kreacja zajmuje uwagę czytelnika od pierwszej do ostatniej strony tej książki. Autorka stwarzając tę bohaterkę, postawiła na komizm postaci, który wywołuje uczucie wesołości, a w niektórych partiach tekstu, nawet śmiech. Taka komediowa forma, którą najbardziej widać na przykładzie zachowania tytułowej teściowej zapewnia świetną czytelniczą rozrywkę.

W swojej najnowszej powieści autorka przeplata ze sobą słodko-gorzki wymiar życia. Kreśląc bowiem obraz przedstawicielek trzech pokoleń kobiet, czyli babci, matki i córki, wskazuje na możliwe konflikty oraz ukazuje różnice dzielące postawy życiowe każdej z nich. Warstwa ta, ukazana w krzywym zwierciadle, zostaje w fabule delikatnie zarysowana, ale pomimo tego skłania do refleksji w temacie różnych oczekiwań i potrzeb ludzi na innych etapach życia. W szczególności widać ten aspekt na przykładzie relacji Natalii z Olgą, w której cienka granica rodzicielskiego osaczenia zostaje przekroczona.

"Chłopak dla teściowej" to lekka powieść obyczajowa o zabarwieniu komediowym z małą nutką sensacji, poprzez którą autorka ukazuje czytelnikom nowy, nieznany dotychczas wymiar swojej twórczości. Jest w tej historii bowiem i komedia, i tragedia, są wyraziste postacie kobiece, jest wątek sensacyjny, a także romantyczny i nawet podróżniczy. Nie można również nie wspomnieć o przewodnim motywie książki pod postacią szukania chłopaka dla teściowej, który wyzwala wiele uśmiechu na twarzy.

Agnieszka Walczak-Chojecka w swojej najnowszej książce udowadnia, że pozory potrafią mylić, a każda teściowa, nawet ta najbardziej angażująca, posiada dobrą stronę swojej natury. "Chłopak dla teściowej" was rozbawi, rozczuli i z pewnością pomoże docenić swoją drugą mamę. To idealna lektura na letni wypoczynek.


Z Agnieszką Walczak-Chojecką17 komentarzy:

 1. To nieco jak w książce Ałbeny Grabowskiej (nie pamiętam tytułu, jednak tam też są trzy pokolenia kobiet), jednak w troszkę inny sposób przedstawione chyba.

  Tu na szczęście wieczorek zapoznawczy był spokojny raczej.

  Pozdrawiam!
  https://mozaikarzeczywistosci.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że książka ociepla wizerunek teściowej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna lektura. Ja na szczęście mam świetną teściową, na nią złego słowa nie mogę powiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratulacje patronatu! Być może w przyszłości się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gratuluję patronatu :).

  Książka zapowiada się ciekawie. Pewnie kiedyś ją kupię :).

  OdpowiedzUsuń
 6. Twórczość tej autorki jest zachwycająca.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zainteresowałaś mnie tą pozycja :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Również gratuluję patronatu Wiolu. Wiele dobrego o tej książce czytałem, pozdrawiam :-) .

  OdpowiedzUsuń
 9. mam tę książkę na oku!

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam serdecznie ♡
  Serdecznie gratuluję patronatu! Muszę przyznać, że książka zachęca :) Zapiszę sobie ten tytuł, bardzo mnie ciekawi! To na pewno będzie udana lektura :)
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
 11. Gratuluję patronatu! Będę miała tę książkę na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 12. Fajna, na lato akurat, super patronat :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Teściowe bywają różne... Dokładnie. Może sięgnę, szukam lekkiej książki na letnie dni. ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam coraz większą ochotę przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Gratuluję patronatu! Chętnie przeczytam tę powieść w ramach relaksu.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger