Jak nas władza obezwładnia. I dlaczego na to pozwalamy już w księgarniach


Zastanawialiście się kiedyś nad fenomenem władzy? Władzy, która nas otacza niemal z każdej strony? Niezależnie od tego, jaka będzie wasza odpowiedź, warto zainteresować się książką, która porusza ten właśnie temat. Poznajcie "Jak nas władza obezwładnia. I dlaczego na to pozwalamy".

„Nic nie jest bardziej zadziwiające, jak łatwość, z jaką większość daje się rządzić przez niewielu…” – zastanawiał się David Hume w 1741 r. Wówczas winił on przemoc, którą stosowali panujący wobec poddanych dla utrzymania władzy. 

„Genialność” obecnych systemów panowania polega na tym, że potrafią one posiadać władzę absolutną bez budowania obozów koncentracyjnych, zmuszania do ideologicznej jednomyślności czy też zwalczania kontrowersji przemocą, przynajmniej tak długo, dopóki są one niegroźne. Społeczeństwo podporządkowane jest interesom gospodarczym elit i zostaje zdemobilizowane do pozycji (głupiego) konsumenta żyjącego w ciągłym lęku, niepewności i apatii, niezainteresowanego polityką, co dla władzy jest zjawiskiem pożądanym i wygodnym. Lektura tej książki pomoże czytelnikowi otworzyć oczy na mechanizmy rządzenia, zrozumieć, jak słabe strony naszej psychiki wykorzystywane są przez panujących, zdemaskować machinacje grup elitarnych i pozwoli na wypracowanie indywidualnych i grupowych mechanizmów obronnych. Agresja Rosji przeciw Ukrainie, która nastąpiła po napisaniu tekstu tej książki, wskazuje, jak ważna jest świadomość społeczeństwa, by nie dało się ono wodzić za nos przez autorytatywne, żądne władzy elity, które nie cofną się przed niczym, nawet przed groźbą rozpętania wojny nuklearnej.


Jesteście zainteresowani przeczytaniem tej książki?

Materiał został opublikowany w ramach współpracy z autorem.

12 komentarzy:

 1. Tak Wiolu, jestem zainteresowany, ale nie teraz. Teraz podręczniki i e - booki. Pozdrawiam po zalatanym piątku - najpierw sprzątanie, potem zakupy, potem cmentarz. Ale powyższy tytuł sobie zapisuję. Miłego wieczora :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Trata un tema de mucha actualidad. Me gusta.

  OdpowiedzUsuń
 3. świetna recenzja i świetna książka na czasie. Trudno z autorem się nie zgodzić.
  Oby wiele osób sięgnęło po tę pozycję.
  Pozdrawiam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że ta książka mogłaby mi się spodobać :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Chętnie przeczytam. Jestem przerażona jak wielu Rosjanom propaganda namieszała w głowach. Znam jedą Rosjankę, która cały czas uparcie twierdzi, że oni pojchali na Ukrainę wyzwalać, pomagają Ukraińcom, karmią i żadnych cywilów nie zabijają... Ręce opadają!

  OdpowiedzUsuń
 6. Temat bardzo ważny, ale dla wielu ogromnie drażliwy. Na pewno przeczyta moja druga połówka.

  OdpowiedzUsuń
 7. To nie do końca moje klimaty, ale wiele innych osób na pewno będzie zadowolonych z lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna pozycja, na pewno chętnie przeczytam i przyda się również jako prezent. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Raczej tylko będę polecać ją dalej.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger