Dom obok – Sylwia Gillis

 


"Zło zatacza krąg".


Tytułowy dom obok jest niemalże częścią życia każdego z nas. To właśnie bowiem obok dzieją się ludzkie dramaty, obok sprawiedliwość walczy z nieprawością, a śmierć naznacza miejsca niezmywalną farbą wieczności. Zapewniam, że po lekturze tej książki z zupełnie innej perspektywy spojrzycie na sąsiadów mieszkających obok was, bo zło najczęściej czai się tuż za rogiem.

Sylwia Gillis to absolwentka filozofii ukończonej na Uniwersytecie Łódzkim oraz podyplomowych studiów z psychologii kryzysu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na co dzień wykonuje zawód tłumacza, jest opiekunką trzech kotów i dwóch psów, kocha podróże do miejsc nieoczywistych. Mama Ady, ukochana Johna, nazywa siebie dziewczyną z łódzkich Bałut. Angażuje się w pomoc humanitarną, jest także aktywistką. "Dom obok" to jej debiut literacki.

W roku 1985 na jednym z łódzkich osiedli zamordowano dwie małe dziewczynki. Za ten czyn, ówczesny sąd skazuje na śmierć młodego nauczyciela, Andrzeja Kołtuna, pomimo tego, że ten nie przyznaje się do popełnienia owych zbrodni. Ponad trzydzieści lat później, w ramach szkolnego projektu, makabryczną sprawą zaczyna interesować się nastoletnia Julia. Jej śledztwo i dramatyczne wydarzenia, jakich staje się uczestnikiem, doprowadzają bohaterkę do zupełnie nowych, szokujących wniosków.

Takie debiuty mogę czytać cały czas, nie żałując nawet jednej minuty z zarwanej nocy przeznaczonej na lekturę. "Dom obok" to bowiem tego typu książka, która angażuje uwagę czytelnika nie tylko doskonale zaplanowaną intrygą kryminalną, ale przede wszystkim specyficznym, nieco mrocznym klimatem. Klimatem, który w zasadzie stanowi główny budulec napięcia, jakie autorka umiejętnie stopniuje, aby w finale zaserwować odbiorcom mocny twist, dający swoiste "guilty pleasure", tak często odczuwaną podczas lektury kryminałów. Ta skrywana przyjemność dopadła także i mnie, gdyż po poznaniu połowy książki byłam przekonana, że przejrzałam zamysł autorki i znam tożsamość mordercy. Jak się jednak okazało, Sylwia Gillis przygotowała diabelnie mistrzowski plan, którego finalny efekt wprawił mnie w osłupienie.

Pisząc o tej książce nie można nie wspomnieć o niezwykle istotnym dla niej aspekcie fabularnym, jakim jest konstrukcja czasowa, polegająca na przeplataniu się między sobą wydarzeń z 1985 r. włącznie z wycinkami z pamiętnika jednej z ofiar z tym, co dzieje się współcześnie, w roku 2018. Takie równoległe linie fabularne wzmagają napięcie oraz pobudzają ciekawość czytelnika w temacie poznania prawdy o makabrycznych zabójstwach. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze jeden niezmiernie ważny aspekt, a mianowicie, zastosowana przez autorkę pierwszoosobowa narracja bohaterów, w tym samego skazanego na śmierć. Literacką wisienką na torcie okazują się natomiast rozdziały ilustrujące to, co dzieje się w głowie mordercy, nazwane symbolicznie "mrokiem". To wszystko, tak umiejętnie ze sobą połączone, funduje czytelnikowi prawdziwy kryminalny rollercoaster bez trzymanki.

Rozrywka rozrywką, ale Sylwia Gillis wplata także do swojego debiutu niezwykle istotną z punktu społecznego, tematykę zasadności kary śmierci. To z pewnością głos autorki w debacie społecznej, która przecież nie od dziś mierzy się z moralnym i etycznym wymiarem tej kary. Przykład Andrzeja Kołtuna, postaci przecież czysto fikcyjnej, budzi bowiem trwogę podszytą myślą, iż takie przypadki mogły zdarzyć się w prawdziwym życiu.

Niezwykle mocno cieszę się, iż mogę zarekomendować powieść kolejnej łódzkiej pisarki, która już w swojej pierwszej kryminalnej książce pokazała własny styl i umiejętność stopniowania napięcia, a poprzez krótkie rozdziały i dobrze zaplanowaną intrygę, pochłonęła całkowicie moją uwagę na kilka długich godzin. Lektura "Domu obok" was wciągnie i jednocześnie przerazi, bo pokaże w pełni, jak skomplikowaną istotą jest człowiek skłonny do popełnienia okrutnej zbrodni. Chapeau bas i czekam na kolejne książki napisane w tak trafiającym do mnie stylu.Materiał został opublikowany w ramach współpracy z autorką

21 komentarzy:

 1. Wygląda ciekawie. Zainteresowała mnie tez postać Autorki - absolwentka studiów filozoficznych i psychologii kryzysu. Będę miał na uwadze tę książką , z drugiej strony, niezbyt przepadam za taką tematyką. Trzeba mieć odpowiedni nastrój. Ja tak miałem np. jak wiesz - z literatura obozową :-) .

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chciałabym przeczytać tę książkę, lubię takie przerażające i wciągające lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To może być ciekawa pozycja. Od siebie polecam świetny thriller "Szelest". Intrygujący i wciągający, nie sposób przejść obok niego obojętnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Będę miała ją na uwadze :) I widzę, że dom już stoi, więc kiedy przeprowadzka ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo mi się podobała ta książka.

  OdpowiedzUsuń
 6. Za debiutami nie przepadam , więc raczej rzadko po nie sięgam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszłam o tym tytule a to zdecydowanie moje klimaty :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. bardzo mnie zainteresowałaś tą książką. Tym bardziej, że jak sama napisałaś, ludzkie dramaty czasem odbywają się w domu obok a my nic o tym nie wiemy

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ciekawa recenzja, mam ochotę poznać tą książkę 😊

  OdpowiedzUsuń
 10. Lubię gdy fabuła toczy się w różnych okresach czasowych.

  OdpowiedzUsuń
 11. Udany debiut! Czyli lektura idealna dla mnie. Zapiszę sobie i zaproponuje MBP.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ależ mnie zainteresowałaś! Uwielbiam takie klimaty!

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekawa lektura co prawda trochę nie moje klimaty, ale na pewno sprawdzę jak będzie się czytać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mnie zachwyciła seria Roshani Chokshi, a jej zakończenie "Bestie z brązu" są fenomenalne!

  OdpowiedzUsuń
 15. Czuję się mocno zaintrygowana.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger