Nauka przez zabawę, czyli najlepsza inwestycja w przyszłość dziecka

 

Każdemu z nas od najmłodszych lat powtarzano: Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz. A przecież nie tylko nauka staje się elementem rozwoju każdego dziecka. Oprócz niej ważna jest bowiem także zabawa, bez której dzieciństwo stałoby się niepełne. Połączenie tych dwóch ważnych składowych jest jak najbardziej możliwe, co pokazują moje poniższe propozycje, a wszystkiemu towarzyszy nieodłączny element, czyli zapach papieru.


Kicia kocia i jej fenomen

Anita Głowińska, autorka bestsellerowej serii o kotce, którą kochają dzieci, już nie zaprzecza, że to fenomen. Mała kotka, czyli kicia kocia jest zwierzątkiem wielce ciekawym świata, przeżywającym interesujące przygody. Dzieci w całej Polsce uwielbiają tę serię, dedykowaną dla najmłodszych w wieku od 2 do 6 lat. Do tej pory na naszym rynku pojawiło się kilkanaście części przygód „Kici Koci”. To, co tak przyciąga do niej młodych odbiorców to fakt, że kotka posiada zbieżne z nimi problemy i spojrzenie na świat. A to z pewnością wpływa na niezaprzeczalny fenomen całej serii, która łączy naukę z zabawą poprzez:

 • Piękne ilustracje, które zachwycają dzieci
 • Uskutecznianie wartościowych postaw, takich jak bezpieczna zabawa, czy przyjaźń
 • Ukazanie realistycznych wydarzeń, jakie pojawiają się w życiu codziennym dziecka
 • Posty język przekazu, trafiający w percepcję małego czytelnika

Tysiące maluszków nie może się mylić - „Kicia kocia” to seria, jaką warto czytać ze swoim dzieckiem.


Kolorowanki jako nieodłączny element dzieciństwa

Któż z nas w dzieciństwie nie bawił się w kolorowanie? Chyba każdy pamięta chwile z pierwszymi kredkami i obrazkami do zamalowania. Moja dwuletnia córka właśnie rozpoczyna swoją przygodę z kolorowankami i zachwyt widoczny na jej twarzy jest dla mnie bezcenny. Kolorowanie zapewnia wspaniałą odskocznię od rzeczywistości, a do tego posiada w sobie pierwiastek czegoś więcej, bo jak się okazuje, kolorowanka to także nauka. Otóż dziecko poświęcając swój czas na kolorowanie nabywa pewnych cech przydatnych w późniejszym życiu. Są nimi:

 • Koncentracja uwagi
 • Radzenie sobie ze stresem
 • Rozwój wyobraźni
 • Kreatywność
 • Sprawność manualna

Kolorowanie to magia, która z wiekiem nie traci na swoim uroku, gdyż nawet dorośli lubią sobie czasami pokolorować.


Pucio i jego świat mowy

Nauka mówienia stanowi podstawę rozwoju każdego dziecka, dlatego warto już od samego początku walczyć ze wszelkimi problemami z aparatem mowy. Pucio niewątpliwie pomaga w przezwyciężeniu takich trudności, o czym dowodzą dzieci, rodzice i logopedzi. Seria książek Marty Galewskiej-Kutry pokazuje bowiem przygody przedszkolaka, który wkracza w nieznany sobie świat mowy. Ważne jest przy tym to, że bohater dorasta, więc młodzi czytelnicy mogą utożsamiać się z chłopcem na każdym etapie swojego rozwoju. Do tej pory w serii ukazały się niżej wymienione tytuły:

 • Pucio uczy się mówić
 • Pucio mówi pierwsze słowa
 • Pucio i ćwiczenia z mówienia
 • Pucio na wakacjach
 • Pucio umie opowiadać
 • Pucio mówi dzień dobry
 • Pucio mówi dobranoc
 • Co robi Pucio?
 • Pucio. Zabawy gestem i dźwiękiem
 • Pucio. Co tu pasuje?
 • Pucio. Pierwsze zabawy
 • Pucio. Czego brakuje
 • Pucio. Domino

Cała seria, której bohaterem jest Pucio to cudowne ilustracje, merytoryczne przygotowanie autorki i trafianie do serca dzieci. Czegóż chcieć więcej.


Nauka kojarzy się z dyscypliną, a zabawa ze spontanicznością. Wydawałoby się, że te dwa tak różne elementy składowe rozwoju każdego człowieka, nie sposób ze sobą pogodzić. Jak jednak wskazują moje propozycje, jest to możliwe. Wspólne czytanie, wspólne kolorowanie i wspólne ćwiczenie ważnych umiejętności to najlepszy sposób na efektywne spędzanie czasu ze swoim dzieckiem. Nauka przez zabawę jest bowiem najskuteczniejszą formą uczenia się, która zaprocentuje w przyszłości.

13 komentarzy:

 1. Nauka połączona z zabawą zawsze jest świetnym pomysłem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna propozycja Wiolu. Bardzo pozytywny post. Ps. Blogger nie chce czasem na wielu blogach dodawać komentarzy. A ta a propos - z czasów, gdy pracowałem jako szkolny bibliotekarz - mam pewną pozostałość - podobne lubię czasem po zakupie dla kogoś czytać :-) . Dobrej nocy :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Siostrzeńcy bardzo lubią kolekcje Pucia, a siostrzenica Kicię Kocię.

  OdpowiedzUsuń
 4. Pracowałam jako nauczyciel języka angielskiego. Do dziś lubię przeglądać ciekawe materiały dydaktyczne :)
  Pozdrawiam Zakładka do Przyszłości

  OdpowiedzUsuń
 5. kiedy moje dziecko bylo male byly tylko 2 ksiazeczki pucio i nic wiecej a szkoda bo to bardzo pomocne bylo wtedy

  OdpowiedzUsuń
 6. słyszałam same zachwyty o tych seriach :) milutkie i zdaje się, że mądre - idealnie dostosowane do potrzeb malucha

  OdpowiedzUsuń
 7. Moi chłopcy nie poznali Pucia kiedy byli mali, a szkoda :)
  Bardzo fajne książeczki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Cudowny wpis! Wiele inspiracji. Dzieci powinny głównie się bawić, a do tych zabaw trzeba umiejętnie wprowadzać rzeczy edukacyjne.

  OdpowiedzUsuń
 9. Najlepsze efekty w rozwoju dziecka daje właśnie nauka połączona z zabawą. Dobrze, że jest coraz więcej kolorowanek i książeczek dla najmłodszych, które dbają o ich rozwój.

  OdpowiedzUsuń
 10. Dla dzieci to świetna zabawa z książką :)

  OdpowiedzUsuń
 11. My uwielbiamy serię z Puciem :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Kicia Kocia trafiła i do mojej szkolnej biblioteki.

  OdpowiedzUsuń
 13. Me encantan los libros infantiles. Considero que son necesarios para el desarrollo de los niños. Gran aporte, Wioleta.

  Feliz año,

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger