Hubert Meyer powraca!


Na tę wiadomość z pewnością czekało wielu miłośników twórczości najpopularniejszej polskiej autorki powieści kryminalnych. Katarzyna Bonda po 10 latach przerwy, powraca bowiem do znanego cyklu o psychologu śledczym Hubercie Meyerze. Już 5 maja w księgarniach pojawi się jego kolejny tom pt. „Nikt nie musi wiedzieć” obfitujący w tajemnicze zbrodnie, niewyjaśnione zniknięcia i sekrety. Warto więc przy tej okazji przybliżyć cały cykl, za sprawą którego autorka wprowadziła do polskiej popkultury kryminalnej postać profilera.

Katarzyna Bonda to najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce. Jest autorką serii kryminalnej z Hubertem Meyerem, tetralogii z profilerką Saszą Załuską, a także powieści kryminalnych inspirowanych prawdziwymi zdarzeniami. Pisarka ma w dorobku również dokumenty kryminalne napisane wspólnie z Bogdanem Lachem. Do tej pory jej książki sprzedały się w Polsce w nakładzie przekraczającym dwa miliony egzemplarzy. Są także wydawane w 15 krajach. Prawa do wydań zagranicznych zakupiły największe wydawnictwa na świecie, m.in. Hodder & Stoughton i Random House. 

Cykl powieściowy o niepokornym psychologu śledczym z Katowic to „Sprawa Niny Frank”, „Tylko umarli nie kłamią” oraz „Florystka”. Wszystkie te książki kupicie w dobrej cenie na  https://matfel.pl/tra-pol-198293-Katarzyna-Bonda.html Z oficjalnych opisów wydawniczych poszczególnych części wyłaniają się nietuzinkowe książki, które rozeszły się w setkach tysięcy egzemplarzy. 


"Sprawa Niny Frank"

Akcja powieści rozgrywa się w dwóch światach: jeden to sielska miejscowość przygraniczna - Mielnik nad Bugiem, gdzie do tej pory nie działo się nic oprócz lokalnych skandali, a życie płynęło leniwie, drugi - to high life stolicy, w którym żyje najpopularniejsza aktorka polskich seriali - Nina Frank. Prawdę o niej poznajemy z dziennika internetowego, który zaczyna prowadzić w pewnym momencie swego pełnego skandali życia. Dowiadujemy się o jej dwuznacznej drodze do kariery, licznych kochankach, nałogach, różnego kalibru świństwach i grzeszkach. Jednocześnie w swoim życiu odgrywa role szczęśliwej i dobrej - jak grana przez nią postać zakonnicy Joanny, która przyniosła jej pieniądze i sławę. Kochają ją miliony telewidzów i wierzą w wykreowany wizerunek. Te dwa światy przeplatają się przez całą książkę, by spotkać się w kulminacyjnym punkcie akcji, gdy dochodzi do wyjaśnienia zagadki śmierci Niny Frank. 

Kiedy aktorka zostaje znaleziona w swoim dworku nad Bugiem martwa, do Mielnika nad Bugiem przyjeżdża Hubert Meyer - profiler policyjny i zaczyna po kolei odkrywać tajemnice gwiazdy. Poznając sekrety Frank i próbując stworzyć profil jej mordercy, Hubert Meyer analizuje także swoje życie, atakują go wspomnienia i przy okazji badania zbrodni dociera do skrywanych przed sobą własnych tajemnic.


"Tylko umarli nie kłamią"

Profiler policyjny musi rozwikłać zagadkę śmierci śmieciowego barona, którego ciało znaleziono w jednej z katowickich kamienic. Wszystkie poszlaki wskazują na biznesowe porachunki, ale Hubert Meyer czuje, że sprawa może mieć związek z morderstwem sprzed 17 lat.


"Florystka"

Hubert Meyer popełnił błąd w profilu i porzucił pracę w policji. Stary przyjaciel prosi go o pomoc w przesłuchaniu młodej kobiety, w związku z zaginięciem jej 9-letniej córki. Policjanci próbują łączyć tę sprawę z bestialskim zabójstwem 11-letniego Amadeusza, którego matka jest szanowaną w mieście florystką. Okazuje się, że była ona ostatnią osobą, która widziała Zosię żywą.

Florystka początkowo pomaga w poszukiwaniach, ale gdy ciało dziecka odnajduje się na tym samym cmentarzu, gdzie pochowano Amadeusza, staje się główną podejrzaną.W najnowszej części cyklu, Katarzyna Bonda stawia Huberta Meyera przed najtrudniejszą zagadką w jego dotychczasowej karierze.


"Nikt nie musi wiedzieć"

Hubert Meyer postanawia samotnie spędzić 13-dniowy urlop. Jego plan szybko legnie w gruzach. Już pierwszego dnia zaczyna być bombardowany esemesami przez tajemniczą kobietę. Następnego wieczoru do drzwi pukają znajomi policjanci razem z prokurator Weroniką Rudy. Okazuje się, że pół roku wcześniej jeden z nich zastrzelił Japę, niebezpiecznego gangstera. Przyjaciele proszą, by Hubert sporządził ekspertyzę, która skieruje śledztwo na lewe tory i śmierć Japy zostanie uznana za wynik gangsterskich porachunków. Potrzebują jednak „przykrywki”, zastępczej sprawy, nad którą oficjalnie będą pracować. 

Wybór pada na morderstwo w Mosznej, gdzie na drodze prowadzącej do zamku porzucono zmasakrowane ciało dziewiętnastoletniego Artura. Kiedy para śledczych próbuje odkryć tożsamość sprawcy, ten dokonuje kolejnych zbrodni. Od tej chwili Meyer i Rudy krążą pomiędzy Śląskiem a Moszną, przesłuchując świadków, ale linia tropu wciąż się urywa. Za murami starego zamku aż buzuje od konfliktów. Morderca zdaje się być na wyciągnięcie ręki, ale zeznania świadków wzajemnie się wykluczają. Meyer szybko orientuje się, że wszyscy z przesłuchiwanych mają coś do ukrycia i niemal każdy mataczy. Rozpoczyna się nierówna walka, w której nawet najmniejszy błąd może kosztować życie kolejnych osób…Miłośników twórczości Katarzyny Bondy z pewnością nie muszę zachęcać do lektury książki "Nikt nie musi wiedzieć". Jeśli jednak nie mieliście jeszcze okazji poznać pióra autorki, warto zacząć właśnie od tego cyklu, gdyż Hubert Meyer to nieszablonowa postać w polskiej literaturze kryminalnej. Poza tym, przekonacie się także, dlaczego czytelnicy i krytycy okrzyknęli autorkę "królową kryminałów".16 komentarzy:

 1. Ostatnio ktoś mi podrzucił Sprawę Niny Frank, wygląda na to, że podoba się ludziom. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię Bondę i bardziej podeszła mi seria z Hubertem niż z Saszą (nie licząc świetnego "Okularnika"). Póki co moim numerem jeden jest "Florystka". Po tą pozycję sięgnę na pewno.

  OdpowiedzUsuń
 3. czytałam książki pani Bodny:) super styl pisania wciąga aż miło:D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja do tej pory czytałam tylko jedną książkę autorki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Miłośnicy serii na pewno nie mogą się doczekać tej lektury.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie miałam jeszcze okazji poznać tej twórczości tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 7. Gracias por la recomendación. Te mando un beso

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam w planach, ale twórczość Autora wciąż przede mną. Pozdrawiam Wiolu !

  OdpowiedzUsuń
 9. Wstyd się przyznać, ale nie znam jeszcze twórczości pani Bondy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam Bondę, Florystka to była genialna książka!

  OdpowiedzUsuń
 11. Biorę w ciemno! Uwielbiam tą autorkę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie znam tej serii. Jeszcze nie...

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger