Magiczne chwile w Pensjonacie Leśna Ostoja – Joanna Tekieli

 

Recenzja przedpremierowa. Premiera 21.10.2020 r.

"Bo Leśna Ostoja słynie z cudów!".


Nie ma chyba lepszego miejsca na spędzenie świąt Bożego Narodzenia, niż Pensjonat Leśna Ostoja. Leżący na skraju wioski Drzewie dworek ten, swoim niepowtarzalnym klimatem od dłuższego czasu skutecznie osładza czytelnikom trudy dnia codziennego. Joanna Tekieli swoją najnowszą książką sprawiła miłośnikom tej serii wspaniały prezent. Czy może być coś piękniejszego?


Joanna Tekieli zadebiutowała w 2018 r. książką pt. "Pensjonat Leśna Ostoja", będącą pierwszą częścią czterotomowej sagi. W 2020 r. wydała powieść pt. "Szlak Srebrnych Mgieł". Autorka kocha książki, kawę i górskie wędrówki. Mieszka w Krakowie.


W dworku Leśna Ostoja od kilku lat prowadzony jest przytulny pensjonat. To właśnie tam krzyżują się losy bohaterów znanych z trzech poprzednich tomów serii, którzy przeżywali w różnych czasach święta Bożego Narodzenia. Jest Emilka Drzewiecka, Piotrek Wysocki, Leokadia Marciniak, a także Marcelina Kwiecień, trzej drzewieccy muszkieterowie, Justyna, Jakub i Elżbieta Milska.


Najnowsza powieść Joanny Tekieli to niewątpliwie świąteczny podarunek dla miłośników całej sagi o Pensjonacie Leśna Ostoja, ale również doskonała propozycja dla czytelników nie znających poprzednich części, a lubiących poczuć literacko magię świąt Bożego Narodzenia. Nie da się bowiem ukryć, że autorka ukazując losy poszczególnych bohaterów w tym specyficznym właśnie czasie, potrafiła oddać świąteczną atmosferę wyrażającą się w celebrowaniu tradycji, życzliwości, wszechobecnego uniesienia i zapachu apetycznych potraw. To wszystko tu jest!


Sam pomysł na świąteczne zwieńczenie sagi jest dość ciekawy, gdyż Joanna Tekieli podzieliła tę książkę na trzy części, ukazujące przeżywanie świąt dawno temu, czyli kilkadziesiąt lat wstecz, nie tak dawno oraz w teraźniejszości. Wszystkie historie spaja oczywiście Drzewie i Leśna Ostoja. Ukazane losy bohaterów dotykają bardzo uniwersalnych tematów takich, jak pierwsza miłość i zakazane uczucie, miłosne nieporozumienia i błędne decyzje, czy też hardość ducha w obliczu życiowych przeszkód. Nie mogło zabraknąć także wątku dobrych uczynków, do których święta przecież nastrajają. Każda z opowieści to zupełnie odrębna historia, wyzwalająca przyjemne dla ducha myśli.


Muszę przyznać, że wśród wszystkich opowieści, najbardziej ujęły mnie dwie. Pierwsza, ukazująca kultową już postać Kwietniowej, ale tę sprzed kilkudziesięciu lat, gdy bohaterka była młoda. Jej zimowa wędrówka z sumem na plecach i swoiste zawzięcie, aby zaimponować teściom w święta, wywarła na mnie wielkie wrażenie. Druga to pełna lukru, historia dziejąca się tu i teraz, czyli święta w pensjonacie Leśna Ostoja z wątkiem zaginionej Marysi z domu dziecka. Muszę przyznać, że wywołała one we mnie sporo wzruszenia i nostalgii, które przecież budują świąteczny klimat.


Magia Pensjonatu Leśna Ostoja działa, w szczególności w święta Bożego Narodzenia. Warto zagościć w życiu bohaterów tej sagi po raz kolejny i poznać nieodkryte dotąd historie z ich życia. Myślę, że miłośników tej sagi czeka sporo fabularnych niespodzianek okraszonych świąteczną atmosferą. Gwiazdka w Leśnej Ostoi zaprasza w swe progi.Wpis powstał w ramach współpracy z Wydawnictwem Filia

25 komentarzy:

 1. Lubię takie świąteczne klimaty w książkach ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię takie książki. Miłego wieczorku Wioletko :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dziękuję za tę piękną recenzję! Jest pierwsza, więc ma szczególne znaczenie, bo zawsze czekam z zapartym tchem na to, jak Czytelniczki i Czytelnicy odbiorą moją nową opowieść.

  OdpowiedzUsuń
 4. Też marzę o zamieszkaniu w takim pensjonacie. Serdecznie pozdrawiam. I widzę, że Autorka przede mną napisała. Trzymajmy się w ten niespokojny czas. Jeszcze raz pozdrawiam :) Miłego wieczoru Wiolu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świąteczny klimat, bardzo chętnie bym przeczytała :-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiem, że do świąt jeszcze trochę czasu ale już powoli kompletuje książki dla mojej mamy, która uwielbia polską literaturę. Muszę przyznać, że piszesz wspaniałe recenzje i właśnie znalazłam u Ciebie mnóstwo inspiracji do kupienia, dziękuję!

  OdpowiedzUsuń
 7. o! Pubilkacja na czasie zwłaszcza że coraz bliżej świąteczny czas.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kochałam zawsze opowieści świąteczke wszystkich moich członków rodziny, wiadomo, że każdy z nas przezywa je inaczej :) ale opowieści babć czy dziadków to dopiero historia ♥ Mogę utożsamić się z autorką, kocham kawę i góry :) ale nie mieszkam w Krakowie.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dawno nie czytałam żadnej świątecznej książki, a ta wydaje się idealna. Tym bardziej że pokazane zostało świętowanie Bożego Narodzenia w trzech różnych czasach. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. W grudniu poszukam tej książki. Myślę, że wtedy będzie idealny czas na lekturę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. A ja czytam właśnie Szlak Srebrnych Mgieł :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świąteczna okładka i klimat książki mnie zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 13. Thank you so much for sharing one more amazing book.

  New Post - https://www.exclusivebeautydiary.com/2020/10/lancome-la-vie-est-belle-eau-de-parfum.html

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie lubią czytać zbyt dużo świątecznych książek ale jedna, czy dwie to zawsze fajnie wprowadza w klimat. Wybieram coś w tej chwili, więc wezmę ją pod uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 15. Koniecznie muszę się zaopatrzyć do grudnia we własny egzemplarz :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Właśnie zaczęłam ją czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Właśnie czytam, ale jestem dopiero na początku przygody u boku Emilki rozczarowanej księciem :) Lubię takie historie.

  OdpowiedzUsuń
 18. Jeszcze nie znam tej sagi, ale z chęcią ją poznam.

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo lubię cykl "Pensjonat Leśna Ostoja", a na ten egzemplarz trzeba zapolować!

  OdpowiedzUsuń
 20. Publikacja jak najbardziej na czasie. Niedługo święta, więc może to być idealny prezent pod choinkę. :) Sama chętnie przeczytałabym cała sagę.

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie czytałam jeszcze początku tej sagi.

  OdpowiedzUsuń
 22. Możliwe, że w odpowiednim dla siebie czasie przyjrzę się tej sadze.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 23. Już zaczynają się książki świąteczne, jak dla mnie za wcześnie ;). Ale mam chęć na poznanie tej powieści, chociaż nie znam twórczości tej autorki.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję wszystkim za ślad, który tutaj zostawiacie :)

Copyright © 2016 Subiektywnie o książkach , Blogger